TĒMA: Finanses

Pret ko apdrošinātājs var vērst regresa prasību

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
23. jūlijā, 2022
Vika

Vai apdrošinātājs var vērst regresa prasību pret civilvīru, kurš ar manu auto izraisīja auto bojājumus? Sanāk, ka apdrošinātājs neko nemaksā, jo no vienas ģimenes locekļa pieprasa to, ko otram ir kompensējis.

A
atbild:
27. jūlijā, 2022

Pieņemot, ka jautājums ir saistīts ar obligāto transportlīdzekļu īpašnieku civiltiesiskās atbildības apdrošināšanu,  varam sniegt vispārīgu komentāru. Apdrošinātāja regresa tiesības pret transportlīdzekļa vadītāju ir noteiktas Sauszemes transportlīdzekļu īpašnieku civiltiesiskās atbildības obligātās apdrošināšanas likuma 41. panta pirmās daļas pirmajā apakšpunktā.

Apdrošinātājs ir tiesīgs iesniegt regresa prasību pret transportlīdzekļa vadītāju, kas ceļu satiksmes negadījumā nodarījis zaudējumus trešajai personai, ja tas:

  • vadījis transportlīdzekli, būdams alkoholisko dzērienu, narkotisko, psihotoksisko, psihotropo vai citu apreibinošu vielu iespaidā;
  • vadījis transportlīdzekli bez tiesībām vadīt attiecīgās kategorijas transportlīdzekli vai vadījis transportlīdzekli, kas neatbilst vadītāja apliecībā norādītajam ierobežojuma kodam, un ceļu satiksmes negadījumā nodarītajam zaudējumam ir cēlonisks sakars ar minēto pārkāpumu;
  • pēc ceļu satiksmes negadījuma, neievērojot šajā likumā vai citos normatīvajos aktos noteiktās prasības, atstājis notikuma vietu vai izvairījies no noteiktā kārtībā izdarāmās pārbaudes alkoholisko dzērienu, narkotisko, psihotoksisko, psihotropo vai citu apreibinošu vielu iespaida konstatēšanai, vai šīs vielas lietojis pēc ceļu satiksmes negadījuma līdz attiecīgajai pārbaudei;
  • nav iesniedzis aizpildītu saskaņoto paziņojumu apdrošinātājam pēc tā pieprasījuma, lai apdrošinātājs varētu pārliecināties par ceļu satiksmes negadījuma apstākļiem, kad apdrošinātājam ir pamatotas šaubas par tā rīcībā esošajā aizpildītajā saskaņotajā paziņojumā fiksētās informācijas patiesumu;
  • nav sniedzis informāciju par ceļu satiksmes negadījuma apstākļiem apdrošinātājam pēc tā pieprasījuma, lai apdrošinātājs varētu pārliecināties par ceļu satiksmes negadījuma apstākļiem, kad apdrošinātājam ir pamatotas šaubas par ceļu satiksmes negadījuma apstākļiem;
  • zaudējumus nodarījis, izdarot tīšu noziedzīgu nodarījumu;
  • vadījis noziedzīga nodarījuma rezultātā iegūtu transportlīdzekli, izņemot gadījumus, kad ceļu satiksmes negadījuma brīdī transportlīdzekļa vadītājs ir bijis labticīgs valdītājs.