TĒMA: Pensijas

Vai var mantot pensiju 2. līmeņa uzkrājumu

J
jautā:
19. decembrī, 2021
Atis

Labdien! Jautājums būs par otrā pensiju līmeņa uzkrājumu. Pirms nepilna gada nomira mans tēvs, kurš vēl nebija sasniedzis vecuma pensiju. Un diemžēl portālā latvijā.lv nebija izdarījis izvēli, ko darīt ar viņa uzkrājumu pēc nāves. Ja izvēle nav notikusi, vai uzkrājums automātiski pāriet valstij vai arī es vēl varu to mantot?

A
atbild:
28. decembrī, 2021
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
Anete Peciņa, Fondēto pensiju shēmas administrēšanas daļas vadošā eksperte

Ja izvēle nav paziņota, uzkrājums nonāk valsts pensiju speciālajā budžetā, līdz ar to tas nav mantojams.  Šajā gadījumā, ja  mirušajai  personai paliek nepilngadīgi bērni, tad mirušā otrajā līmenī uzkrātais kapitāls tiks ņemts vērā apgādnieka zaudējuma pensijas aprēķinā.

Atgādinām: ikvienam pensiju 2. līmeņa dalībniekam, kurš vēl nav pieprasījis vecuma pensiju, tai skaitā priekšlaicīgo, ir tiesības izvēlēties, kā tiks izmantots viņa pensiju 2. līmenī uzkrātais kapitāls, ja viņš nenodzīvos līdz vecuma pensijas piešķiršanai.

Iesniegumā par pensiju 2. līmeņa uzkrājuma izmantošanu var norādīt, ka tas:

  • tiek nodots mantojumā Civillikumā noteiktajā kārtībā;
  • tiek pievienots kādas citas personas pensiju 2. līmeņa kapitālam;
  • tiek ieskaitīts valsts pensiju speciālajā budžetā.

Ja izvēle ir uzkrājumu ieskaitīt valsts pensiju speciālajā budžetā, tad iesniegumu var arī nerakstīt, jo šī izvēle ir pilnīgi visiem dalībniekiem automātiski, kamēr nav nomainīta pret citu.