Vai var iegādāties pašvaldības ceļu

J
jautā:
01. jūnijā, 2020
Samanta Nalivaiko

Gribēju noskaidrot, vai var atpirkt ceļu no pašvaldības un kā tas notiek. Uz šī ceļa nav uzstādīta zīme par to, ka tas ir pašvaldības ceļš, šis ceļš ir lauku ceļš (grants ceļš, aptuveni 600 m: topogrāfiskajā kartē ceļš ir pie pašvaldības ceļiem, bet ceļa turpinājums ir atzīmēts kā “autoceļa vieta”). Ceļš robežojas ar 3 īpašnieku zemes platībām. Vai tā varētu būt problēma? Atpirkšanas iemesls: pašvaldība par ceļu nerūpējas, ja to dara, tad pavirši (greiderējot ceļu, nevis uzberot to augstāku). Par to jau tika runāts ar cilvēku, kurš ir atbildīgs par pagasta ceļiem, bet situācija nav mainījusies.

A
atbild:
26. jūnijā, 2020
Satiksmes ministrija
Ilze Greiškalna, Komunikācijas nodaļas sabiedrisko attiecību speciāliste

Lai iegādātos ceļu, vispirms jānoskaidro ceļa, arī ceļa būves, piederība, proti, kam pieder īpašuma tiesības.

Ja īpašuma tiesības pieder pašvaldībai, tad jāvēršas pašvaldībā ar jautājumu, vai ir iespējams iegādāties šo ceļu. Pēc tam saskaņā ar Publiskās personas mantas atsavināšanas likumu, ja pašvaldība pieņem lēmumu ceļu pārdot, pašvaldība rīko izsoli.

Vēršam uzmanību, ka Satiksmes ministrijas praksē nav notikusi šāda ceļa atsavināšana/pirkšana, kad ceļu īpašumā būtu ieguvusi privātpersona. Ministrija visbiežāk ceļu apsaimniekošanā sadarbojas tieši ar pašvaldībām, un parasti notiek ceļu bezatlīdzības nodošana pašvaldībai un otrādi.