Kas ir pirmās grupas ēkas

J
jautā:
07. augustā, 2019
Romans

Vai šķūnis (kā arī – pagrabs, garāža) pilsētā ar platību no 25 līdz 60 m² ir pirmās grupas ēka?

A
atbild:
09. augustā, 2019
Inese Helmane
LV portāls

Ministru kabineta noteikumu Nr. 500 “Vispārīgie būvnoteikumi” 1. pielikumā definēts, ka 1. grupas ēkai ir iespējami trīs gadījumi:

  • mazēka (vienstāva ēka, arī nojume un palīgēka, kuras apbūves laukums nav lielāks par 25 m²);
  • ārpus pilsētu un ciemu teritorijām vienstāva lauku saimniecību nedzīvojamā ēka, kura nav paredzēta dzīvnieku turēšanai, un palīgēka (piemēram, saimniecības ēka, noliktava, šķūnis, pagrabs, nojume, garāža) ar apbūves laukumu līdz 60 m²;
  • atsevišķa rūpnieciski izgatavota vienstāva ēka ar apbūves laukumu līdz 60 m², tai skaitā konteinertipa ēka vai būvizstrādājums, izņemot ēku, kurā tiek izvietota bīstama iekārta.

LV portāla skaidrojumā “Kā uzstādīt rūpnieciski ražotas vienstāva ēkas līdz 60 m²” norādīts, ka atsevišķa rūpnieciski izgatavota vienstāva ēka ar apbūves laukumu līdz 60 m² gan pilsētās, gan ārpus tām var tikt izmantota kā palīgēka – tajās iekārto pirtis, tās var būt lapenes, šķūņi, saimniecības ēkas utt. Tātad, ja šķūnis vai garāža ir atsevišķi rūpnieciski izgatavota vienstāva ēka, tad to var uzskatīt par 1. grupas ēku.