Vai var atteikties no rezervista statusa militārajā dienestā

J
jautā:
04. februārī, 2019
Edgars

Vai man ir tiesības atteikties no rezervista statusa un tikt noņemtam no militārā dienesta uzskaites?

A
atbild:
20. februārī, 2019
Linda Balode
LV portāls

Rezerves karavīru un rezervistu reģistrāciju, uzskaiti un iesaukšanu aktīvajā dienestā veic NBS rezerves uzskaites struktūrvienības atbilstoši Ministru kabineta (MK) noteikumiem Kārtība, kādā rezerves karavīrus un rezervistus reģistrē, uzskaita un iesauc aktīvajā dienestā, kā arī pieprasa un izsniedz informāciju par rezerves karavīriem un rezervistiem.

Rezervists ir Latvijas pilsonis, kas ieskaitīts Nacionālo bruņoto spēku (NBS) rezervē un mobilizācijas gadījumā var tikt iesaukts aktīvajā dienestā. Rezervistos ieskaita:

  • Latvijas pilsoņus – vīriešus, kuri sasnieguši 18 gadu vecumu un ir derīgi militārajam dienestam;
  • Latvijas pilsones – sievietes, kuras sasniegušas 18 gadu vecumu un ir derīgas militārajam dienestam, un izsaka šādu vēlmi.

Savukārt NBS rezervē rezervisti atrodas līdz 55 gadu vecumam.

Atbilstoši Militārā dienesta likuma 68. pantam rezerves karavīru un rezervistu no militārā dienesta uzskaites noņem:

  • ja viņš ir sasniedzis NBS rezervei noteikto maksimālo vecumu;
  • ja viņš veselības stāvokļa dēļ atzīts par nederīgu militārajam dienestam;
  • pieņemot profesionālajā dienestā;
  • iestājoties Zemessardzē;
  • ja viņš zaudē Latvijas pilsonību;
  • nāves gadījumā.

Kā skaidro Aizsardzības ministrija, rezerves karavīros un rezervistos nevar ne “iestāties”, ne arī no tiem “izstāties”, kad pats to vēlas, – tajos ieskaita tikai noteiktu Latvijas pilsoņu grupu atbilstoši noteiktajiem kritērijiem, kā arī noņem no uzskaites tikai konkrētos gadījumos.

Sīkāk par to, kādos gadījumos rezerves karavīrus un rezervistus var noņemt no uzskaites, lasiet LV portālā.