E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 15468
Lasīšanai: 2 minūtes

Kādā apmērā var piedzīt uzturlīdzekļus trīs gadus vecam bērnam

J
jautā:
10. oktobrī, 2018
Juris

Labdien! Cik lielus uzturlīdzekļus var no manis piedzīt bijusī draudzene? Bērnam ir trīs gadi, man ir jaunas attiecības un ir bērns, gadu vecs. Esmu apgādībā paņēmis sievu, trīs bērnus, un mana vidējā alga neto ir 650 eiro.

A
atbild:
11. oktobrī, 2018
Edīte Brikmane
LV portāls

Latvijā ir noteikts minimālais uzturlīdzekļu apmērs, kas katram no vecākiem ir jānodrošina katram savam bērnam neatkarīgi no viņa spējām uzturēt bērnu un mantas stāvokļa, tātad neatkarīgi no bērnu skaita, kuri jāuztur, un vidējā ienākumu lieluma (Civillikuma 179. panta piektā daļa).

Minimālo uzturlīdzekļu apmēra aprēķināšanas kārtība ir noteikta Ministru kabineta noteikumos Nr. 37 “Noteikumi par minimālo uzturlīdzekļu apmēru bērnam”, ņemot vērā valstī noteikto minimālo mēneša darba algu un bērna vecumu.

Tā kā minimālā mēneša alga Latvijā 2018. gadā ir 430 eiro, minimālais uzturlīdzekļu apmērs katram bērnam no viņa dzimšanas līdz 7 gadu vecumam ir 25% no valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas – 107,50 eiro mēnesī.

Vienlaikus vēršam uzmanību, ka minimālais uzturlīdzekļu apmērs ir nepieciešams tikai bērna pamatvajadzību nodrošināšanai, taču likumdevējs ir noteicis arī to, ka abi vecāki uztur bērnu samērā ar savām spējām un mantas stāvokli (Civillikuma 179. panta pirmā daļa). Tātad, ja vecāku rocība atļauj, ir tikai normāli un pašsaprotami, ja bērniem tiek nodrošināts vairāk par minimumu.

Līdz ar to, izšķirot strīdu par uzturlīdzekļu apmēru Latvijas tiesā, tos var prasīt arī lielākā apmērā par minimālo, taču prasītājam tādā gadījumā ir jāpamato ar pierādījumiem, ka prasītā summa atbilst bērna vajadzībām un abu vecāku materiālajām iespējām, kas katrā individuālā gadījumā ir atšķirīgas.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU