E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 15061
Lasīšanai: 5 minūtes
TĒMA: Nodokļi
1
26
1
26

Kādi nodokļi jāmaksā, pārdodot mežu

J
jautā:
15. augustā, 2018
Ivars

Vēlos pārdot augošu mežu par 60 000 eiro. Ne iepriekšējos 12 mēnešus, ne turpmākos 12 mēnešus neplānoju to darīt vēlreiz. Kādi nodokļi man būs jāmaksā?

A
atbild:
24. augustā, 2018
Valsts ieņēmumu dienests
Evita Teice-Mamaja, Sabiedrisko attiecību daļas galvenā speciāliste

Par iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksāšanas kārtību no augoša meža atsavināšanas izciršanai, neatsavinot nekustamo īpašumu – zemi, uz kuras atrodas mežs, paskaidrojam, ka ienākumam no fiziskās personas īpašumā esoša augoša meža atsavināšanas izciršanai ienākuma nodokļa likme ir 10 procenti. Ienākuma izmaksātājam – augoša meža (cirsmas) pircējam, kurš ir komersants, – ir pienākums, izmaksājot augoša meža (cirsmas) pārdevējam ienākumu, ieturēt iedzīvotāju ienākuma nodokli un iemaksāt to budžetā līdz nākamā mēneša piektajam datumam. Pirms nodokļa aprēķināšanas no izmaksājamās summas atskaita ar meža atjaunošanu saistītos izdevumus 25 procentu apmērā no izmaksājamās summas. Ja ienākuma izmaksātājs gada laikā nav ieturējis iedzīvotāju ienākuma nodokli, tad tas ir jāsamaksā ienākuma saņēmējam, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju.

Attiecībā uz PVN piemērošanu paskaidrojam, ka fiziskai personai, kura vienu reizi 12 mēnešu laikā ir veikusi vienu darījumu, kas nav saistīts ar tās saimniecisko darbību, bet kura rezultātā pārsniegts noteiktais reģistrācijas slieksnis – 40 000 eiro, nav jāiemaksā budžetā PVN no summas, kas pārsniedz reģistrācijas slieksni – 40 000 eiro. Savukārt, ja fiziska persona 12 mēnešu laikā ir veikusi vienu darījumu, kura rezultātā pārsniegts noteiktais reģistrācijas slieksnis, un šajā darījumā ir saskatāmas saimnieciskās darbības pazīmes, tad minētā persona aprēķina PVN no darījuma vērtības, kas pārsniedz reģistrācijas slieksni (aprēķināto PVN iekļaujot darījuma vērtībā). PVN aprēķina par to taksācijas periodu, kad šī summa pārsniegta, un iemaksā budžetā līdz taksācijas periodam sekojošā mēneša 20. datumam.

Pievienotās vērtības nodokļa likuma izpratnē jebkura sistemātiska, patstāvīga darbība par atlīdzību (tai skaitā jebkuru ražotāju, tirgotāju vai pakalpojumu sniedzēju darbība, lauksaimnieciskā darbība) ir saimnieciskā darbība, attiecīgi tās ietvaros iekšzemē veiktā preču piegāde (kokmateriālu pārdošana) un pakalpojumu sniegšana (ciršanas tiesību piešķiršanas pakalpojums) par atlīdzību ir ar PVN apliekami darījumi.

Līdz ar to, ja fiziska persona 12 mēnešu periodā sistemātiski par atlīdzību (vismaz divas reizes 12 mēnešu periodā, kas nav saistīts ar kalendāro gadu, bet var sakrist) veic kokmateriālu piegādes vai sniedz ciršanas tiesību piešķiršanas pakalpojumus, tad Pievienotās vērtības nodokļa likuma izpratnē šī fiziskā persona veic saimniecisko darbību. Atsevišķos gadījumos arī vienu kokmateriālu piegādi var uzskatīt par darījumu, kas tiek veikts saimnieciskās darbības ietvaros, ja tiek veiktas sistemātiskās darbības (piemēram, meža izstrāde, kokmateriālu sagatavošana), lai nodrošinātu šo vienu kokmateriālu piegādi.

Fiziskai personai, kura veic saimnieciskās darbības Pievienotās vērtības nodokļa likuma izpratnē ietvaros ar nodokli apliekamus darījumus, t.i., veic vismaz divas kokmateriālu piegādes vai sniedz ciršanas tiesību piešķiršanas pakalpojumus, ir jāreģistrējas VID PVN reģistrā pirms šo darījumu veikšanas, tomēr minētajā likumā ir iestrādāta norma, kas paredz tiesības iekšzemes fiziskai personai tiesības nereģistrēties VID PVN maksātāju reģistrā, ja kopējā ar nodokli apliekamo darījumu vērtība jebkurā 12 mēnešu periodā (nav saistīts ar kalendāro gadu, bet var sakrist) nav pārsniegusi 40 000 eiro.

Tas nozīmē, ka fiziskai personai, pārdodot kokmateriālus vai sniedzot ciršanas tiesību piešķiršanas pakalpojumus, jāseko līdzi, kad tiek pārsniegts minētais slieksnis.

Papildus vēršam uzmanību, ka atbilstoši likuma “Par nodokļiem un nodevām” 5. panta pirmajai daļai nodokļu un nodevu likumu normu piemērošanas kārtību nosaka tikai konkrētie likumi vai Ministru kabineta noteikumi. Līdz ar to saimnieciskās darbības jēdziens iedzīvotāju ienākuma nodokļa vajadzībām neietekmē saimnieciskās darbības jēdzienu PVN vajadzībām.

Informējam, ka VID mājaslapā ir publicēts aktualizēts metodiskais materiāls “Par nodokļu piemērošanu fizisko personu veiktajiem darījumiem ar kokmateriāliem”, kurš ir aktuāls un izmantojams darījumiem ar kokmateriāliem.

Labs saturs
26
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 187 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU