E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 12786
Lasīšanai: 4 minūtes
1
2
1
2

Maksātnespējas process ģimenē

J
jautā:
14. septembrī, 2017
Tatjana

Labdien! Vēlos uzzināt, vai varu pati uzrakstīt pieteikumu tiesai savas ģimenes maksātnespējas uzsākšanai? Cik saprotu, nav likuma, kas man liek obligātā kārtā griezties pie jurista. Man ir jāapzina savas kredītsaistības un jāiesniedz brīvā formā lūgums tiesai uzsākt bankrota procedūru, vai tā?

A
atbild:
06. oktobrī, 2017
Maksātnespējas administrācija
Eduards Lipskis, Otrā uzraudzības departamenta juriskonsults

Atbilstoši Maksātnespējas likuma 133. panta pirmās daļas 3. punktam personas, kuras vēlas īstenot ģimenes maksātnespējas procesu, tiesā iesniedz vienu parādnieka un Maksātnespējas likumā noteikto ieinteresēto personu kopīgu fiziskās personas maksātnespējas procesa pieteikumu un uz tā pamata tiek ierosināta viena maksātnespējas lieta.

Lai uzsāktu fiziskās personas maksātnespējas procesu, parādniekam jāvēršas tiesā ar pieteikumu un tam pievienojamiem dokumentiem, ievērojot Civilprocesa likuma 363.23 pantā ietvertos noteikumus. Šajos noteikumos nav paredzēts, ka fiziskās personas maksātnespējas procesa pieteikuma sagatavošanai parādniekam būtu pienākums vērsties pie jurista. Līdz ar to fiziskās personas maksātnespējas procesa pieteikumu parādnieks ir tiesīgs sagatavot patstāvīgi un vērsties pēc palīdzības pie jurista vienīgi nepieciešamības gadījumā.

Maksātnespējas administrācija papildus vērš uzmanību šādiem ar fiziskās personas maksātnespējas procesa īstenošanas priekšnoteikumiem saistītiem jautājumiem.

Maksātnespējas likuma 127. panta pirmajā daļā noteikts, ka fiziskās personas maksātnespējas procesa subjekts var būt jebkura fiziskā persona, kura pēdējo sešu mēnešu laikā ir bijusi Latvijas Republikas nodokļu maksātājs un kurai ir finansiālas grūtības. Atbilstoši Maksātnespējas likuma 129. panta pirmajai daļai parādniekam var piemērot fiziskās personas maksātnespējas procesu, ja ir kāda no šādām fiziskās personas maksātnespējas procesa pazīmēm:

  • šai personai nav iespēju nokārtot parādsaistības, kurām iestājies izpildes termiņš, un parādsaistības kopā pārsniedz 5000 euro;
  • sakarā ar pierādāmiem apstākļiem šai personai nebūs iespējams nokārtot parādsaistības, kuru izpildes termiņš iestāsies gada laikā, un parādsaistības kopā pārsniedz 10 000 euro.

Termins “nodokļu maksātājs” tiek detalizētāk skaidrots likuma “Par nodokļiem un nodevām” 14. pantā. Proti, Latvijas Republikas likumos noteiktos nodokļus (nodevas) maksā iekšzemes nodokļu maksātāji (rezidenti) un ārvalstu nodokļu maksātāji (nerezidenti). Norādām, ka nodokļu likumos fiziskā persona tiks uzskatīta par rezidentu, ja:

  • šīs personas deklarētā dzīvesvieta ir Latvijas Republikā vai
  • šī persona uzturas Latvijas Republikā 183 dienas vai ilgāk jebkurā 12 mēnešu periodā, kas sākas vai beidzas taksācijas gadā, vai
  • šī persona ir Latvijas pilsonis, ko ārzemēs nodarbina Latvijas Republikas valdība.

Nodokļu maksātāja piesaiste pie noteiktas valsts nozīmē to, ka uz personu attiecināmi konkrētas valsts rezidentam piemērojamie nodokļu maksāšanas noteikumi un likuma “Par nodokļiem un nodevām” 14. panta otrās daļas 1. ,2. vai 3. punkts. Nodokļu maksātāja statusu apliecina Latvijas Republikas Valsts ieņēmumu dienesta izziņa par to, ka konkrētā persona ir reģistrēta nodokļu maksātāja reģistrā.

Maksātnespējas likuma 129. panta otrajā daļā noteikts, ka fiziskās personas maksātnespējas procesa piemērošanas priekšnoteikums ir fiziskās personas maksātnespējas procesa depozīta, kas tiks izmantots administratora vienreizējās atlīdzības segšanai, iemaksa divu minimālo mēnešalgu apmērā Maksātnespējas administrācijas speciāli izveidotajā kontā.

Atbilstoši Civilprocesa likuma 34. panta pirmās daļas 3. punktam par fiziskās personas maksātnespējas procesa pieteikuma iesniegšanu tiesā jāmaksā valsts nodeva 71,14 eiro apmērā. Saskaņā ar Tiesu administrācijas publicēto informāciju ar lietas izskatīšanu saistīto izdevumu apmērs, iesniedzot pieteikumu tiesā, ir 4,70 eiro.

Vienlaikus Maksātnespējas administrācija vērš uzmanību, ka fiziskās personas maksātnespējas process nav piemērojams vai ir pārtraucams personām, uz kurām attiecas Maksātnespējas likuma 130. pantā noteiktie ierobežojumi.

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 124 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU