Saskaņā ar 2025. gada Centrālās statistikas pārvaldes datiem Latvijā ir vairāk nekā 215 tūkstoši pieaugušo ar invaliditāti, kas veido aptuveni desmito daļu Latvijas iedzīvotāju, un vienlaikus sabiedrība strauji noveco – seniori veido gandrīz 22% iedzīvotāju. Tas nozīmē, ka ir milzīga daļa sabiedrības, kurai ikdienā ir grūtības piekļūt dažādu uzņēmumu sniegtajiem pakalpojumiem.
“A komanda” ir apvienības “Apeirons” iniciatīva – neliela 4–5 cilvēku komanda ar dažādiem funkcionāliem traucējumiem, kas darbojas kā “slepenie pircēji”. Viņi dodas uz uzņēmumiem, lai praksē pārbaudītu, cik ērti un pieejami ir ieviestie risinājumi, un sniedz skaidrus ieteikumus, ko un kā varētu uzlabot, lai pakalpojumi būtu patiesi pieejami cilvēkiem ar invaliditāti.
“Piekļūstamība nav tikai tehnisks uzdevums vai ķeksītis plāna izpildē – tā ir attieksmes un domāšanas maiņa, kas ietekmē ikvienu uzņēmuma, organizācijas, arī valsts iestāžu klientu. Slepenā pircēja metode palīdz uzņēmumiem paskatīties uz sevi ar cilvēku acīm, kuriem ir redzes, dzirdes vai kustību traucējumi, un saprast, ar kādiem šķēršļiem viņi patiesībā saskaras. Tieši šie praktiskie šķēršļi, nevis formāla atbilstība, nosaka, vai pakalpojums ir pieejams. “Mēs redzam, ka problēmas joprojām parādās gan digitālajā, gan fiziskajā vidē – neskatoties uz to, ka šogad ir stājies spēkā preču un pakalpojumu piekļūstamības likums,” stāsta Ivars Balodis.
Par būtiskiem uzlabojumiem var kļūt pat nelieli, bet pārdomāti risinājumi, kas neprasa apjomīgas investīcijas, piemēram, automātiskas durvis, pielāgojami darba galdi, vizuālās un skaņas norādes, krēsli ar roku balstiem, kontrastējoši apzīmējumi uz grīdas un uzbrauktuves, kā arī tik vienkārša lieta kā savlaicīgi notīrīts sniegs.
“A-komandas cilvēki ir tie, kuri dodas uz dažādām vietām Latvijā, piedalās evakuācijas mācībās, pārbauda sabiedriskā transporta pieejamību, apmeklē valsts iestādes vai viesu namus u. tml. Viņu mērķis ir ar savu klātbūtni mainīt attieksmi un pierādīt, ka pieejamība nav privilēģija, bet norma. Tos aktīvi pieprasa telekomunikāciju, banku, valsts pārvaldes un mazumtirdzniecības nozares, un šie auditi ļauj ieraudzīt reālos šķēršļus, kurus bieži nespēj atklāt ne tehniskās pārbaudes, ne pašnovērtējums,” atklāj Ivars Balodis.
Piemēram, elektronisko sakaru un IKT pakalpojumu sniedzējs “Bite Latvija” ir sadarbojies ar “Apeirons” un “A-komandu” gan piekļūstamības risinājumu ieviešanā uzņēmuma klientu apkalpošanas centros un digitālajā vidē, gan to izvērtēšanā.
“Manuprāt, ikvienam uzņēmumam vai organizācijai, kas šobrīd ievieš vai tikai apsver piekļūstamības risinājumu ieviešanu, ir nozīmīgi apzināties, ka sadarbība ar cilvēkiem, kuri reāli izmantos šos risinājumus, nav paredzēta, lai meklētu kļūdas vai dalītos ar pārmetumiem – tā palīdz redzēt iespējas uzlabojumiem, kā klienti var vēl ērtāk piekļūt produktiem un pakalpojumiem. Tajā pašā laikā ir skaidrs, ka zināšanas ir regulāri jāatjauno – mainās tehnoloģijas, pieaug prasības un arī sabiedrības izpratne. Tāpēc Bitē iekļaujošas vides veidošana ir daļa no uzņēmuma ilgtermiņa attīstības stratēģijas un uzlabojumu veikšanai visos mūsu kanālos mēs sadarbojamies ar Apeirons ekspertiem,” uzsver Mindaugas Rakauskas, “Bite Latvija” ģenerāldirektors.
Lai veicinātu piekļūstamību, pagājušajā gada vasarā desmit “Bite Latvija” klientu apkalpošanas centros visā Latvijā ir ieviesti, regulējami galdi un krēsli ar roku balstiem, kas piemēroti cilvēkiem ar invaliditāti, indukcijas cilpa cilvēkiem ar dzirdes traucējumiem un izvietota taktilā brīdinošā josla cilvēkiem ar redzes traucējumiem. Tāpat piekļūstama vide nodrošināta “Bite Latvija” Rīgas un Rēzeknes birojos. Savukārt uzņēmuma digitālajos kanālos ir iespējama gan krāsu, gaismas kontrasta pielāgošana, gan fonta izmēra maiņa un teksta palielināšana, kā arī virkne citu iespēju.
“Uzņēmumiem, kas vēlas sākt pilnveidot darbu pie pieejamības, mēs iesakām divpakāpju pieeju: lietotāju pārbaudes, iesaistot A-komandu, un ekspertu auditu, sniedzot skaidru rīcības plānu – ko uzlabot jau šodien un ko ieplānot mainīt ilgtermiņā. Eksperti izvērtē atbilstību likumiem un labajai praksei, piedāvā alternatīvus risinājumus un palīdz saprast, kuras nianses padarīs vidi draudzīgāku. Būtiski, ka A- komandas jau pārbaudītās vietas Latvijā, Igaunijā, Somijā un citās valstīs tiek iekļautas arī pieejamo vietu datubāzē Mapeirons. Šis ceļvedis noderīgs ikvienam, kurš vēlas pārliecināties, ka pakalpojums patiešām ir pieejams,” stāsta Ivars Balodis.
Viņš piebilst, ka bieži vien tieši reāli uzņēmumu, valsts iestāžu un pašvaldību pieredzes stāsti, ieviešot piekļūstamības risinājumus, iedvesmo pārņemt šo praksi arī citus – kāds klientu apkalpošanas salons uzliek zemāku virsdrēbju pakaramo un iegūst lojālus klientus; kāds muzejs iemācās evakuēt apmeklētājus ar dažādām vajadzībām; kāda kafejnīca ar vienkāršu sliekšņa maiņu atver durvis plašākai auditorijai. Tas parāda, ka pat viena pacelta durvju vērtne vai uzlabota uzbrauktuve var mainīt daudzu cilvēku ikdienu un lauzt stereotipus.
Par invalīdu un viņu draugu apvienību “Apeirons”
Invalīdu un viņu draugu apvienība “Apeirons” darbojas jau vairāk nekā 25 gadus. Organizācijas mērķis ir aizstāvēt cilvēku ar invaliditāti intereses, veicinot pieejamību, nodarbinātību, sabiedrības informētību un izglītību.



