Sēdes dalībnieki atzīmēja, ka Latvijā ir vērojama lielāka atšķirība starp ražotāja un patēriņa cenām nekā Eiropas Savienībā kopumā – pēdējos gados cenas veikalu plauktos pieaugušas straujāk nekā ražotāju cenas. Pārtikas cenu pieaugums veido pusi no šī brīža kopējās inflācijas. Latvijas Bankas analīze liecina, ka Latvijas pārtikas preču cenu pieaugumu tikai daļēji var izskaidrot ar izejvielu cenu pieaugumu pasaules tirgū un darbaspēka izmaksu pieaugumu. Tas, savukārt, iezīmē, ka viens no faktoriem, kas uztur pārtikas cenas augstā līmenī, ir konkurences trūkums. Ražotāji norādīja, ka pārtikai mājsaimniecības tērē aptuveni 30 procentus no saviem ikmēneša ienākumiem, kas ir daudz.
Ekonomikas ministrija norādīja, ka Latvijas iedzīvotāju ienākumi ir 60 procenti no Eiropas Savienības vidējā rādītāja, kamēr pārtika ir par sešiem procentiem dārgāka nekā vidēji Eiropas Savienībā. Pārtikas cenas ir tās, kas viskrasāk atspoguļo izejmateriālu un citu resursu cenu pieaugumu, taču tās nav tik elastīgas gadījumos, kad izmaksu spiediens samazinās, atzīmēja ministrijas pārstāvji.
Lai ierobežotu pārtikas cenu pieaugumu, Ekonomikas ministrija sadarbībā ar nozares pārstāvjiem izstrādā sadarbības memorandu, un tuvākajās dienās tiks panākta vienošanās, informēja ekonomikas ministrs Viktors Valainis. Memoranda mērķis ir veicināt pamata pārtikas preču pieejamību iedzīvotājiem, īpaši mājsaimniecībām ar zemākiem ienākumiem, izveidojot pieejamu preču grozu par zemāku cenu, palielināt vietēja ražojuma preču īpatsvaru, uzlabot sadarbību starp ražotājiem un tirgotājiem un veicināt konkurenci, tostarp ar efektīva cenu salīdzināšanas rīka palīdzību.
Spriežot par sadarbības memorandu pārtikas cenu pieauguma ierobežošanai, deputāti uzsvēra patērētāju un vietējo ražotāju intereses, cenšoties rast visām iesaistītajām pusēm pieņemamu risinājumu. Latvijas tirdzniecības un rūpniecības kamera uzsvēra, ka šāds memorands var aizvietot nepieciešamību veikt plašus likuma grozījumus. Tirgotāju pārstāvji apliecināja, ka nozare respektēs un ievēros šādu memorandu.
Tautsaimniecības komisija jau nākamnedēļ sagaida sadarbības memorandu pārtikas cenu pieauguma ierobežošanai, lai nākamnedēļ apspriestu to un lemtu par grozījumu Negodīgas tirdzniecības prakses aizlieguma likumā turpmāko virzību, informē komisijas priekšsēdētājs Kaspars Briškens. Tāpat komisija aicināja Ekonomikas ministriju un Ministru Kabinetu aktīvi strādāt arī pie citiem konkrētiem risinājumiem pārtikas cenu pieauguma apturēšanai.