DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
05. decembrī, 2023
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Valsts pārvalde

Plāno atvieglot ar invaliditāti saistīto pabalstu saņemšanu jauniešiem pēc pilngadības sasniegšanas

Lai atvieglotu ar invaliditāti saistīto pabalstu saņemšanu pēc pilngadības sasniegšanas jauniešiem ar ļoti smagu invaliditāti, kuri patstāvīgi nespēj paust savu gribu, Saeimas Sociālo un darba lietu komisija otrdien, 5.decembrī, pirmajā lasījumā atbalstīja grozījumus Valsts sociālo pabalstu likumā.

Tiesības ieprasīt ar invaliditāti saistītos pabalstus par pilngadību sasniegušo jaunieti, kam Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisija ir noteikusi invaliditāti, kuras cēlonis ir slimība no bērnības, būs personai, kura bija viņa likumiskais pārstāvis vai nodrošināja aprūpi audžuģimenē dienu pirms pilngadības sasniegšanas. Tas paredzēts gadījumā, ja tiesā būs pieņemts lēmums par lietas ierosināšanu par rīcībspējas ierobežošanu un aizgādnības nodibināšanu garīga rakstura vai citu veselības traucējumu dēļ, paredz likumprojekts.

Sasniedzot pilngadību jeb 18 gadu vecumu, persona kļūst rīcībspējīga un savas tiesības un intereses sāk pārstāvēt pati. Vienlaikus var būt situācijas, kad ļoti smagu vai smagu funkcionēšanas ierobežojumu un veselības traucējumu dēļ pilngadību sasniegušais jaunietis to nespēj. Ģimenē var tikt pieņemts lēmums iesniegt prasību tiesā par personas rīcībspējas ierobežošanu, kā rezultātā tiek nodibināta aizgādnība.

Pieteikumu par personas rīcībspējas ierobežošanu tiesa šobrīd neskata prioritārā kārtībā, un šādu lietu iztiesāšanai ir nepieciešama rūpīga informācijas iegūšana un izvērtēšana līdz galīgā nolēmuma pieņemšanai. Kamēr tiek gaidīts tiesas gala nolēmums, pastāv risks, ka pieaugušais, bet nespējīgais jaunietis un viņa vecāks vai persona, kas par jaunieti ir uzņēmusies rūpes, paliek ar ierobežotiem iztikas līdzekļiem vai bez iztikas līdzekļiem vispār, ja iepriekš saņemtie ar invaliditāti saistītie pabalsti ir bijis vienīgais vai ļoti būtisks mājsaimniecības ienākumu avots, pauž likumprojekta autori.

Lai grozījumi Valsts sociālo pabalstu likumā stātos spēkā, tie vēl trīs lasījumos jāatbalsta Saeimai.

Vienlaikus Sociālo un darba lietu komisijas deputāti lēma sagatavot vēstules Tieslietu un Labklājības ministrijai, aicinot tās izvērtēt iespēju noteiktos gadījumos atcelt pienākumu aizbildnim vismaz ik pēc septiņiem gadiem iesniegt tiesā pieteikumu par rīcībspējas ierobežojumu pārskatīšanu. Komisija ministriju sniegtos secinājumus plāno izvērtēt nākamā gada pirmajos mēnešos, informēja komisijas priekšsēdētājs Andris Bērziņš.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI