DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
30. novembrī, 2023
Lasīšanai: 9 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Finanses

Izvēlētas iespējamās nākotnes eiro banknošu tēmas – "Eiropas kultūra" un "Upes un putni"

Eiropas Centrālās bankas (ECB) Padome izvēlējās iespējamās tēmas, no kurām viena kļūs par nākotnes eiro banknošu tēmu. Šīs tēmas ir "Eiropas kultūra" un "Upes un putni". Lēmumā ņemti vērā 2023. gada vasarā veikto aptauju rezultāti, kas šodien publicēti attiecīgā ziņojumā. Šajās aptaujās Eiropas sabiedrība varēja izteikt savas domas par septiņām iepriekš atlasītajām tēmām.

ECB informācija

2023. gada 30. novembrī

  • Izvēlētās iespējamās tēmas ir "Eiropas kultūra" un "Upes un putni".
  • Konsultatīvā grupa līdz 2024. gada beigām sagatavos priekšlikumu par atbilstošiem motīviem.
  • Paredzams, ka Padome 2026. gadā izvēlēsies galīgos dizaina risinājumus un pieņems lēmumu, kad tiks izgatavotas un emitētas jaunās banknotes.

Pēc ECB pasūtījuma veiktajā aptaujā vispopulārākā eurozonas iedzīvotāju vidū izrādījās tēma "Eiropas kultūra" (21 %), tai sekoja tēma "Upes – Eiropas dzīvības āderes" (18 %) un tēma "Putni – brīvi, dzīvespriecīgi un iedvesmojoši" (17%). Aptaujā piedalījās 23 377 eiropiešu reprezentatīva izlase.

ECB 2023. gada jūlijā un augustā tādu pašu aptauju veica arī tiešsaistē, piesaistot rekordlielu skaitu atbilžu, ko sniedza vairāk nekā 365 000 eiropiešu. Tās rezultāti papildina reprezentatīvās aptaujas konstatējumus. Tajā priekšroka tika dota tām pašām trim tēmām, tikai atšķirīgā secībā. Abās aptaujās pārējās četras izvēlētās tēmas saņēma ievērojami zemāku novērtējumu.

Lai pēc iespējas plašāk atspoguļotu sabiedrības vēlmes, Padome apstiprināja lēmumu apvienot tēmas "Upes – Eiropas dzīvības āderes" un "Putni – brīvi, dzīvespriecīgi un iedvesmojoši" vienā ar dabu un vidi saistītā tēmā.

"Mēs ļoti priecājamies par aktīvo dalību mūsu tiešsaistes aptaujā," atzīmēja ECB prezidente Kristīne Lagarda (Christine Lagarde). "Abām izvēlētajām tēmām ir kopīga iezīme – tās apvieno Eiropu un eiropiešus, un tas lielā mērā atbilst mūsu mērķim padarīt banknotes saistošākas visu vecumu un dzīves gājumu cilvēkiem."

Padome nolēma izveidot konsultatīvu grupu, kas līdz 2024. gada beigām sagatavos priekšlikumus par izvēlētajām tēmām atbilstošiem motīviem. Pēc tam tiks rīkots jauno banknošu dizaina izstrādes konkurss, un Eiropas iedzīvotājiem atkal būs iespēja paust savu izvēli attiecībā uz iespējamiem dizaina risinājumiem.

"Banknotes simbolizē mūsu Eiropas vienotību tagad un nākotnē. Esam apņēmušies nodrošināt, lai ikviens varētu izvēlēties maksāšanas veidu – gan izmantojot skaidro naudu, gan digitālos maksājumus," uzsvēra Valdes loceklis Pjēro Čipollone (Piero Cipollone).

Gaidāms, ka ECB 2026. gadā pieņems lēmumu par galīgo dizainu un jauno banknošu izgatavošanas un emisijas laiku. Kad lēmums par jauno banknošu izgatavošanu būs pieņemts, vēl paies vairāki gadi, pirms tiks izlaistas pirmās banknotes.

Lai saņemtu papildinformāciju, plašsaziņas līdzekļu pārstāvjus lūdzam vērsties pie Belenas Peresas Esteves (Belén Pérez Esteve; tālr.: +49 173 533 4269) vai Nika Keraņa (Nicos Keranis; tālr.: +49 172 758 7237).

Piezīmes.

  1. ECB un eurozonas valstu centrālo banku pienākums ir nodrošināt, lai euro banknotes arī turpmāk būtu inovatīvs, drošs un efektīvs maksāšanas līdzeklis. Regulāra jaunu banknošu izlaidumu izstrāde ir visu centrālo banku standarta prakse. Pasaulē, kur strauji attīstās banknošu reproducēšanas tehnoloģijas un naudas viltotāji var viegli piekļūt informācijai un materiāliem, nepieciešams regulāri izlaist jaunas banknotes. Papildus drošības apsvērumiem ECB apņēmusies samazināt euro banknošu ietekmi uz vidi visā to dzīves ciklā, vienlaikus arī padarot tās saistošākas un iekļaujošākas visu vecumu un dzīves gājumu eiropiešiem, t. sk. mazāk aizsargātām iedzīvotāju grupām, piemēram, cilvēkiem ar redzes traucējumiem. Sīkāku informāciju sk. ECB interneta vietnes sadaļā par nākotnes banknotēm.
  2. Pašreizējā euro banknošu tēma ir "Laikmeti un stili", un uz banknotēm attēlotie galvenie motīvi ir logi, durvis un tilti, kuru pamatā ir dažādu Eiropas vēstures periodu arhitektūras stili. Sīkāku informāciju sk. ECB interneta vietnes sadaļā par banknošu dizaina elementiem.
  3. Divu izvēlēto tēmu apraksts ir šāds.
  • "Eiropas kultūra". Eiropas bagātais kultūras mantojums un dinamiskās kultūras un radošās darbības jomas veido spēcīgāku Eiropas identitāti, stiprinot kopīgu piederības izjūtu. Kultūra attīsta kopīgās vērtības, iekļautību un dialogu Eiropā un visā pasaulē. Tā vieno cilvēkus.
  • "Upes un putni". Upes un putni nepazīst robežas, simbolizējot eiropiešu brīvību un vienotību, kā arī mūsu saikni ar dabu. Eiropā vērojama liela upju un putnu daudzveidība, kas mūs iedvesmo un atgādina mums par pienākumu aizsargāt vidi.

Latvijas Bankas komentārs

Jaunās eiro banknotes – kas tālāk?

Jānis Blūms, Latvijas Bankas Naudas apgrozības pārvaldes vadītājs

Vēlos pateikt paldies visiem tiem 365 tūkstošiem eiropiešu, kuri piedalījās aptaujā par jaunās, 3.sērijas eiro banknošu dizainu. Šo iespēju izmantoja arī vairāk nekā 1500 Latvijas iedzīvotāju, sniedzot savu viedokli, kuru no ieteiktajām tēmām attēlot uz nākotnes naudas.

Atgādināšu, ka cilvēki varēja balsot par kādu no 7 piedāvātajām tēmām – dabā atspoguļotas Eiropas vērtības, Eiropas kultūra, nākotnes motīvs, "Mūsu Eiropa, mēs paši", putni, rokas, upes.

Iedzīvotāju aptaujas rezultāti palīdzēs Eiropas Centrālās bankas (ECB) Padomei, lai izvēlētos nākamās banknošu paaudzes tēmu. Pēc tam notiks dizaina paraugu konkurss. Tas būs brīdis, kad atkal tiks prasīts Eiropas pilsoņu viedoklis, lai izvēlētos jau konkrētus dizaina paraugus.

ECB Padome 2026. gadā pieņems lēmumu par nākotnes banknošu dizainu, kā arī par jauno banknošu izgatavošanas un emisijas laiku.

Skaidrā nauda saglabā būtisku lomu mūsu dzīvē, taču vienlaikus tā piedzīvo pārmaiņas – dizainā, izmantotajos materiālos un tehnoloģijās. Jauno banknošu izveidē tiks domāts ne tikai par klasiskām vērtībām – dizainu un drošību, bet arī inovācijām, ilgtspēju. Netiks aizmirsts par elementiem, kas atvieglos vājredzīgu un neredzīgu cilvēku ikdienu. Rūpējamies, lai skaidrā nauda būtu pieejama, to varētu izmantot ikviens un jebkur, lai skaidrās naudas loma saglabātos, kas ir īpaši būtiski esošajos ģeopolitiskajos apstākļos.

2002.gada 1.janvārī eiro zonas valstīs apgrozībā nonāca eiro skaidrā nauda – banknotes un monētas. Šo vairāk nekā 20 gadu laikā izdevies izveidot un nostiprināt eiro kā uzticamu un globāli nozīmīgu valūtu. Eiro zona turpina paplašināties – nesen pievienojās Horvātija, bet jauno banknošu ieviešanā tiek uzklausīts arī Bulgārijas iedzīvotāju viedoklis, jo šī valsts ir finiša taisnē, lai ieviestu vienoto Eiropas valūtu.

Eiro globālā loma nozīmē arī lielāku noziedznieku interesi par iespējām viltot skaidro naudu, taču 2.sērijas eiro banknotes ir izdevies izstrādāt ļoti drošas un viltojumu skaits eiro zonā ir niecīgs (2022.gadā konstatētas 13 viltotas eiro banknotes uz vienu miljonu banknošu apgrozībā). Tas nenozīmē, ka šo aspektu varam pamest novārtā, tāpēc jaunajās banknotēs tiks izmantotas mūsdienīgākās tehnoloģijas to aizsardzībā un iedzīvotāju finanšu drošības stiprināšanā.

Latvijā eiro ieviesām pirms gandrīz 10 gadiem. Šis process bija sekmīgs, un plānojam eiro ieviešanas laikā gūto praktisko pieredzi izmantot darbā arī ar 3.sērijas banknotēm. Tas nozīmē, ka laicīgu, pilnvērtīgu un noderīgu informāciju par mūsu nākotnes naudu saņems gan iedzīvotāji un sabiedrība kopumā, gan tie uzņēmēji, kuri ikdienā darbojas ar skaidru naudu, piemēram, inkasācijas uzņēmumi, dažādu preču automātu apkalpošanas kompānijas u.tml.

Skaidrā nauda bija un būs nozīmīgs maksāšanas līdzeklis. Un mēs turpināsim rūpēties, lai tā arī turpmāk būtu plaši pieejama un ērti izmantojama.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI