DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
27. novembrī, 2023
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Valsts pārvalde

E. Siliņa: ciešāka sadarbība ar Somiju Latvijai dos jaunas investīcijas un lielāku drošību

FOTO: Gatis Rozenfelds, Valsts kanceleja

Ministru prezidente Evika Siliņa darba vizītē Somijā tikās ar Somijas prezidentu Sauli Nīnisti (Sauli Niinistö) un premjerministru Peteri Orpo (Petteri Orpo), kā arī Somijas investoriem. Vizītes laikā pārrunāta abu valstu un uzņēmumu turpmākā ekonomiskā sadarbība. Latvijas un Somijas amatpersonas vienojās turpināt stiprināt reģionālo drošību un militārās industrijas attīstīšanu, kā arī pārrunāja citus jautājumus.

Latvijai un Somijai ir izcilas divpusējās attiecības, un Somija mums ir ļoti labs partneris un sabiedrotais arī Eiropas Savienībā un NATO, uzsver E.Siliņa, norādot, ka Latvijas mērķis ir abu valstu sadarbības turpmāka stiprināšana. Tiekoties ar Somijas valdības vadītāju P. Orpo, Ministru prezidente uzsvēra, ka Latvija un Somija vairākos sektoros var palielināt tirdzniecību un investīciju apjomu.

“Somija jau tagad ir nozīmīgs Latvijas partneris tirdzniecībā un investīciju jomā. Tāpēc ļoti svarīgi, ka tikāmies gan ar uzņēmumiem, kuri Latvijā jau investējuši, gan arī tiem, kuri apsver iespēju veikt ieguldījumus mūsu valstī. Latvijai un Somijai kā ģeogrāfiski tuvām, līdzīgi domājošām Eiropas Savienības un NATO valstīm ir lielisks potenciāls turpināt savstarpēji izdevīgas un draudzīgas attiecības, tajā skaitā sadarbojoties militārās industrijas jomā, vienlaikus stiprinot savu drošību un palielinot ekonomisko aktivitāti,” uzsver Ministru prezidente.

Sarunas notika ar uzņēmējiem, kuri pārstāv enerģētikas, mašīnbūves, kokrūpniecības, finanšu, būvniecības, aizsardzības un citas nozares. Tikšanās notika arī ar vienu no lielākajiem Somijas aizsardzības industrijas uzņēmumiem “Nammo”, ar kuru pārrunāta sadarbība munīcijas ražošanas kapacitātes attīstīšanai Latvijā. Ministru prezidente informēja par Latvijas uzņēmuma “Valsts aizsardzības korporācija” izveidi, lai sekmētu Latvijas aizsardzības industrijas paplašināšanu un starptautisko partneru piesaisti.

Somijas investīciju apjoms Latvijā 2022. gadā sastādīja 429 miljonus eiro, un tam ir augšupejoša tendence. Latvijas un Somijas savienojamību un attiecīgi arī ekonomiskos sakarus stiprina arī Latvijas aviokompānijas “ariBaltic” bāze Somijas pilsētā Tamperē.

Tiekoties ar Somijas valsts augstākajām amatpersonām, pārrunāta sadarbība ekonomikā, aizsardzībā, reģionālās drošības veicināšanā, tostarp robežu drošībā un kritiskās infrastruktūras aizsardzībā.

Sarunās ar Somijas prezidentu un premjerministru, E.Siliņa pauda solidaritāti Somijai saistībā ar hibrīdo apdraudējumu uz Somijas robežas ar Krieviju. Ministru prezidente izteica nožēlu par to, ka Krievija un Baltkrievija turpina izmantot migrāciju kā hibrīdā apdraudējuma ieroci, lai mēģinātu radīt destabilizāciju kaimiņvalstīs. Latvija ir gatava koordinēt rīcību, apmainīties ar informāciju un pieredzi saistībā ar šo jautājumu.

Amatpersonas pārrunāja arī valstu sadarbību NATO ietvaros, un nepieciešamību turpināt  atbalstīt Ukrainu tik ilgi, cik tas būs nepieciešams. Valstu pārstāvjiem bija vienāds redzējums par to, ka Zviedrijai ir jākļūst par NATO dalībvalsti līdz Vašingtonas samitam. E.Siliņa izteica pateicību par Somijas lēmumu atbalstīt Latvijas kandidatūru uz nepastāvīgo vietu Apvienoto Nāciju organizācijas Drošības padomē.

Vizītes laikā Ministru prezidente tikās arī ar vietējo latviešu kopienu un apmeklēja Eiropas izcilības centru hibrīdo draudu apkarošanai.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI