DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
09. jūnijā, 2023
Lasīšanai: 2 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Ārlietas

Ministru kabinets piešķir finansējumu Ukrainai sagrautās Kahovkas HES krīzes seku mazināšanai

Ministru kabinets 2023. gada 9. jūnijā pieņēma lēmumu par finansējuma piešķiršanu 200 000 EUR apmērā no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem palīdzības sniegšanai Ukrainai, lai risinātu ekoloģisko un humāno krīzi. Tā radusies, Krievijai 6. jūnijā sagraujot Kahovkas hidroelektrostacijas (HES) aizsprostu.

Ministru kabineta pieņemtais lēmums paredz, ka Latvija veiks iemaksu Ukrainas valdībai, palīdzot ātrai, koordinētai un mērķtiecīgai aprīkojuma, materiālu un tehnikas sagādei tūlītējo applūduma seku mazināšanai. Ukrainas puses lūgums pēc palīdzības ietver tādas steidzamas vajadzības kā ūdens tankkuģus dzeramā ūdens transportēšanai, glābšanas laivas un transportlīdzekļus, lai pārvietotos pa applūstošajām teritorijām, lieljaudas sūkņus, dzeramo ūdeni, ūdens filtrus, pārtikas pakas u.c. vienības. 

Latvija stingri nosoda Krievijas agresiju Ukrainā. Kahovkas HES aizsprosta iznīcināšana ir kārtējais tīšais Krievijas uzbrukums Ukrainas kritiskai civilajai infrastruktūrai. Aizsprosta sagraušana ir izraisījusi milzīga mēroga ekoloģisko, humāno un lauksaimniecības krīzi Ukrainas dienvidu reģionā, kuras patiesie apmēri vēl tikai tiek apzināti. Bažas raisa arī tālākas ķīmisko vielu noplūšanas riski un krīzes potenciālā ietekme uz  Zaporižjas atomelektrostacijas dzesēšanas procesiem.

Starptautiskajai sabiedrībai ir operatīvi jāsniedz visa veida palīdzība Ukrainai, lai mazinātu katastrofas sekas. 

Kahovkas HES atrodas Ukrainas nekontrolētā teritorijā kopš 2022. gada februāra. Krievijas rīcība klasificējama kā kara noziegums atbilstoši 1977. gada 8. jūnija papildu protokola pie 1949. gada 12. augusta Ženēvas konvencijām, kas attiecas uz starptautiska rakstura bruņotu konfliktu upuru aizsardzību (I protokols) 56. panta pirmajai daļai. Tā nosaka, ka nocietinājumus vai iekārtas, kas satur bīstamus spēkus, proti, dambjus vai aizsprostus un atomelektrostacijas, pat tad, ja šie objekti ir militāri objekti, nedrīkst padarīt par uzbrukuma objektiem, ja šāds uzbrukums varētu izraisīt smagus zaudējumus civiliedzīvotāju vidū.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU