DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
28. jūlijā, 2022
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Kultūra
1
1

KM aicina Mārupes novada domi iznīcināt padomju režīmu slavinošo objektu “Skultes lidmašīna”

Kultūras ministrija (KM) aicina Mārupes novada domi ievērot normatīvajos aktos noteikto kārtību un atbilstoši tai līdz š.g. 15. novembrim iznīcināt padomju režīmu slavinošo, Mārupes novada Mārupes pagastā esošo objektu “Skultes lidmašīna.”

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) jau 21. jūlijā nosūtīja oficiālu vēstuli Mārupes novada domei par padomju un nacistisko režīmu slavinošu objektu eksponēšanas aizliegumu un to demontāžu, savukārt KM 22. jūlijā oficiāli vērsās pie pašvaldības par tās teritorijā esošajiem padomju un nacistisko režīmu slavinošajiem objektiem - “Skultes lidmašīna” un “Otrā pasaules kara piemiņas zīme,” kuri iekļauti Latvijas Republikas teritorijā esošo demontējamo padomju un nacistisko režīmu slavinošo objektu sarakstā un uz kuriem attiecas likumā “Par padomju un nacistisko režīmu slavinošu objektu eksponēšanas aizliegumu un to demontāžu Latvijas Republikas teritorijā” noteiktā objektu demontāžas kārtība1.

Atbilstoši likumā noteiktajam demontēto objektu oriģinālās detaļas vai fragmentus, kam ir mākslinieciska vērtība, arhitektoniska kvalitāte vai kultūrvēsturiska vai izglītojoša nozīme, iekļauj Latvijas Okupācijas muzeja (LOM) krājumā. Lēmumu par demontēto objektu oriģinālo detaļu vai fragmentu iekļaušanu LOM krājumā pieņem muzeja direktors, pamatojoties uz muzeja krājuma komisijas atzinumu un konsultējoties ar NKMP.

Saskaņā ar likumā noteikto LOM var deponēt tā krājumā esošas demontēto objektu oriģinālās detaļas vai fragmentus valsts, pašvaldības vai privātam akreditētam muzejam. Vēršam uzmanību, ka Aviācijas muzejs nav ieguvis valsts atzīta (akreditēta) muzeja statusu, līdz ar to objekts “Skultes lidmašīna” nevar tikt deponēts Aviācijas muzejam.

LOM nav izrādījis vēlmi iekļaut objekta “Skultes lidmašīna” oriģinālās detaļas vai fragmentus savā krājumā un deponēt tos kādam citam muzejam. Šādos gadījumos likumā noteiktajā kārtībā ar objekta demontāžu saprotama objekta nojaukšana vai novākšana (ja attiecīgais objekts nav būve) to iznīcinot, kā arī veicot atbrīvotās teritorijas sakopšanu, turklāt darbi veicami ne vēlāk kā līdz 2022. gada 15. novembrim.

KM parlamentārais sekretārs Ritvars Jansons uzsver: “Ja padomju un nacistisko režīmu slavinošo objektu detaļas vai fragmenti netiek uzņemti Latvijas Okupācijas muzeja krājumā, visām pašvaldībām Latvijā vienādi jāievēro likums – konkrētais objekts ir fiziski jāiznīcina.”

KM ar oficiālu vēstuli 28. jūlijā vērsusies arī VARAM, lūdzot nodrošināt kontroli pār to, kā pašvaldības izpilda likuma un tam pakārtoto Ministru kabineta noteikumu prasības attiecībā uz padomju un nacistisko režīmu slavinošo objektu demontāžu.

1 likums “Par padomju un nacistisko režīmu slavinošu objektu eksponēšanas aizliegumu un to demontāžu Latvijas Republikas teritorijā” un Ministru kabineta noteikumi “Latvijas Republikas teritorijā esošo demontējamo padomju un nacistisko režīmu slavinošo objektu saraksts”

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU