DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
26. janvārī, 2022
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Tieslietas
2
2

2021. gadā par 29% palielinājies piespiedu izpildei nodoto lietu skaits

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>

2021. gadā gandrīz par trešdaļu jeb 29% palielinājies piespiedu izpildei iesniegto lietu skaits. Kopumā aizvadītajā gadā reģistrētas 154 053 jaunas izpildu lietas, kas ir par 34 760 vairāk nekā 2020. gadā, kad pavisam tika iesniegti 119 293 izpildu dokumenti. Tostarp, 2021. gadā par diviem miljoniem eiro pieaudzis atgūto līdzekļu apmērs uzturlīdzekļu lietās.

Vislielākais piespiedu izpildei nodoto lietu pieaugums 2021. gadā bija administratīvo pārkāpumu lietās. No kopumā 2021. gadā piespiedu izpildei nodotajiem nolēmumiem 60% bija par neizpildītām saistītām administratīvo pārkāpumu lietās. Salīdzinoši – 2020. gadā šis īpatsvars pret visām lietām bija 49%. 2021.gadā piespiedu izpildei nodotas 91 748 administratīvo pārkāpumu lietas.

Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes priekšsēdētāja Iveta Kruka: “Administratīvo pārkāpumu lietu skaita pieaugumam aizvadītajā gadā bija divi galvenie iemesli. Pirmkārt, tās bija izmaiņas normatīvajos aktos, kas paredzēja lietu nodošanu piespiedu izpildei mēneša laikā, ja nav veikta labprātīga saistību izpilde. Otrkārt, saistībā ar pandēmiju tika noteikti jauni pārkāpumu veidi, proti, cilvēkiem izveidojās jaunas saistības par epidemioloģiskās drošības noteikumu un prasību neievērošanu. Lai gan piespiedu izpildei nodoto lietu skaits administratīvo pārkāpumu lietās pērn būtiski palielinājās, tomēr šie parādi ir par salīdzinoši nelielām summām un tāpēc summāri atgūstamo parādu apjoms kopumā pat samazinājās.”

Otru lielāko lietu kategoriju veidoja parādu piedziņa civillietās, sasniedzot 56 012 (36%) lietas, bet zaudējumu piedziņa krimināllietās – 6293 (4%). Šajās lietu kategorijās nav novērojams nedz būtisks jaunu lietu kāpums, nedz būtisks kritums.

Kopumā 2021. gadā tiesu izpildītāji aizskartās puses interesēs palīdzēja atgūt gandrīz 321 miljonu eiro. 2021. gadā tiesu izpildītāji Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijas labā atguva gandrīz  14,5 miljonus eiro, kas ir teju par 2 miljoniem eiro vairāk nekā 2020. gadā, kad par labu Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijai tika atgūti gandrīz 12,5 miljoni eiro. Administratīvo pārkāpumu lietās valsts budžeta labā 2021. gadā piedzīti 10 miljoni eiro.

Tiesu izpildītāji ir valsts amatpersonas, kuru pienākums ir panākt tiesu spriedumu izpildi aizskartās puses, valsts un sabiedrības interesēs. Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes pienākums ir rūpēties par nozares pārstāvju profesionalitāti un publiski pārstāvēt viņu viedokli.

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU