DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
14. maijā, 2021
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Valsts pārvalde
1
1

Valsts prezidents: demokrātija nevar funkcionēt bez savas nacionālās demokrātiskā diskursa telpas

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>

14. maijā Valsts prezidents Egils Levits piedalījās augsta līmeņa ekspertu tiešsaistes konferencē “Informatīvā telpa spēcīgai demokrātijai” un ar uzrunu atklāja diskusiju paneli “Kā Latvijas informatīvajai telpai piepildīt Satversmes ietvaru?”.

Valsts prezidents atzinīgi novērtēja konferences izvēlēto tematu, kas vienlaikus “skar gan cilvēka humāno būtību, gan politiski un juridiski valsts demokrātisko iekārtu”.

“Informatīvā telpa, kurā mēs katrs dzīvojam, attiecas gan uz katru indivīdu, gan uz valsts iekārtu,” jo, kā skaidroja Valsts prezidents, cilvēka skatījumu uz pasauli un to, kā viņš rīkojas, ietekmē personas individuālā pieredze, bet vēl jo vairāk informatīvā telpa, kurā viņš atrodas. Tādēļ ir būtiski saprast, kas veido cilvēka informatīvo telpu un kā tajā informācija tiek strukturēta un arī manipulēta, lai ietekmētu indivīda domas un rīcību. “Informatīvā telpa ir kompleksa vide, kas ir plašāka par digitālo telpu, un tā veido mūs kā personības,” norādīja E. Levits.

Valsts prezidents savā uzrunā uzsvēra valodas nozīmi kvalitatīvas informatīvās telpas veidošanā, proti, jo vairāk valodu indivīds pārvalda, jo plašākas ir viņa informatīvās telpas robežas.

Tāpat E. Levits akcentēja informatīvās telpas pieejamību, minot tādus piemērus kā cilvēka informācijas uztveršanas un analizēšanas prasmes, pieeja iekārtām, kas palīdz piekļūt digitālajai informācijai.

Kā nozīmīgu daļu no informatīvās telpas E. Levits minēja demokrātiskā diskursa telpu, uz kuras balstās demokrātiskā valsts iekārta. Valsts prezidents atgādināja, ka “demokrātija balstās pilsoņu līdzdalībā savas valsts politikas veidošanā”. “Autoritārām valstīm nav vajadzīga tik ļoti izteikta demokrātiskā diskursa telpa tādēļ, ka tur lēmumus pieņem autoritārā veidā, bet demokrātija bez savas nacionālās demokrātiskā diskursa telpas nevar funkcionēt,” skaidroja E. Levits.

Valsts prezidents uzstāšanās laikā arī apskatīja mediju un sociālo tīklu lomu kvalitatīvā demokrātiskā diskursa telpā, vārda brīvības nozīmi, īpaši interneta vidē, un mūsdienu informatīvās telpas izaicinājumus – naida runu un dezinformāciju. Tāpat E. Levits runāja par to, ka vārda brīvības robežas tiesiskā valstī drīkst noteikt tikai un vienīgi demokrātiski ievēlēts likumdevējs, nevis anonīmi ziņotāji vai tehniski ieprogrammēti algoritmi.

Konferenci rīkoja biedrība “Latvijas Formula 2050” sadarbībā ar VAS “Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs”, Latvijas Universitāti, Pārresoru koordinācijas centru, Ekonomikas ministriju, Eiropas Komisijas pārstāvniecību Latvijā un SIA “Latvijas Mobilais Telefons”.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU