Skolēni un skolotāji aicināti 10. novembrī no plkst. 14.00-15.00 pieslēgties diskusijai "Kā jauniešiem iesaistīties zinātnē? #CitizenScienceLV" tiešraidē Facebook. Diskusijā spriedīs, kā jaunieši individuāli un skolā var iesaistīties vietējās un starptautiskās sabiedriskās zinātnes (Citizen Science) iniciatīvās; varēs uzzināt, kur nonāk ievāktie dati un kā jauniešu ieguldītais darbs sniedz pievienoto vērtību zinātniskiem pētījumiem. Tiks aktualizēts arī jautājums par zinātniski pētnieciskajiem darbiem (ZPD) skolās – kā tiem kļūt jauniešus uzrunājošiem, kā tos ciešāk sasaistīt ar zinātni (izvēloties zinātniski aktuālas tēmas, plānojot sasaisti ar zinātnes pētījumu programmām utml.)
Latvijas Universitāte 10. novembrī plkst. 17.00 aicina uz zinātnes pasākumu "Zinātnes kafejnīca", kur šoreiz pulcēs vairākas talantīgas Latvijas zinātnieces, kuras diskutēs par tēmu "Sieviete zinātnē - uzdrīkstēties sasniegt". Pasākums norisināsies attālināti un būs vērojams tiešsaistē Latvijas Universitātes portālā un sociālos tīklos. Plašāka informācija šeit.
Kembrižas universitātes latviešu apvienība organizē tiešsaistes diskusiju 10. novembrī plkst. 19.00 par zinātnisko sadarbību starp Latvijas un Apvienotās karalistes pētniekiem. Tajā piedalīsies arī Latvijas Zinātnes padomes Konsultatīvās padomes Latvijas izcelsmes diasporas pārstāvis Alvis Brāzma. Reģistrācija nav nepieciešama, varēsiet sekot diskusijai tiešraidē Facebook.
SkeptiCafe organizē trīs interaktīvu lekciju sēriju ar dažādiem praktiskiem uzdevumiem 9., 10., un 12. novembrī 19.00.-20:30 "Ar kritisko domāšanu pret dezinformāciju". Lekcijām var pieteikties līdz 9. novembra pl. 15.00 https://ej.uz/DezinfoApmaciba.
Latvijas Jauno zinātnieku apvienība 12. novembrī organizē sarunu "Tiešsaistē ar zinātnieku", šoreiz uz sarunu aicinot Vidzemes augstkolas rektoru Gati Krūmiņu un vadošo pētnieku, lai uzzinātu vairāk par Latvijas zinātnes nākotni zinātnes stratēģiskās komunikācijas kontekstā. Iepriekš nav jāpiereģistrējas, sarunu varēs vērot Facebook tiešraidē. Vairāk informācijas šeit.
UNESCO Latvijas Nacionālā komisija Latvijā Pasaules zinātnes dienu mieram un attīstībai atzīmēs visu novembri, aicinot ikvienu, bet jo īpaši skolotājus un skolēnus, noklausīties video-lekcijas par šobrīd aktuāliem un UNESCO institūcijās apspriestiem zinātnes izaicinājumiem bioētikas, lielo datu izmantošanas un biosfēras ilgtspējas jomās, piedaloties Latvijas Universitātes un Vidzemes Augstskolas ekspertiem. Video tiks publicēti ik nedēļu, sākot no 10. novembra – Pasaules zinātnes dienas mieram un attīstībai – UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas Youtube vietnē.
Latvijas Zinātnes padomes direktore Gita Rēvalde uzskata: "Pasaules zinātnes diena sniedz iespēju parādīt zinātnes nozīmi plašākai auditorijai sevišķi pandēmijas apstākļos, tāpēc priecājos redzēt, ka šogad notiek daudz pasākumu, kas aptver dažādas zinātnē aktuālas tēmas. Mēs, Latvijas Zinātnes padomes pārstāvji, atzīmēsim zinātnes dienu, piedaloties Eiropas Zinātnes, tehnoloģiju un inovācijas politikas padomju gadskārtējā sēdē, kurā diskutēsim par Eiropas Pētniecības telpai svarīgām problēmām, tai skaitā, par draudiem Eiropas zinātnes potenciālam, ierobežojot zinātnes finansēšanu 'Apvārsnis Eiropa' programmai."
Pasaules zinātnes diena mieram un attīstībai ik gadu tiek atzīmēta 10. novembrī, lai uzsvērtu zinātnes nozīmīgo lomu sabiedrībā un nepieciešamību iesaistīt aizvien vairāk cilvēku diskusijās par šodienas zinātnes izaicinājumiem. Stiprinot saites starp zinātni un sabiedrību, Pasaules zinātnes dienas mērķis ir informēt par zinātnes sasniegumiem un izcelt zinātnieku lomu un ieguldījumu mūsu planētas izzināšanā un ilgtspējas veicināšanā. Plašāk par šī gada tēmu un iesaistes iespējām informācija pieejama šeit angļu valodā.