DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
11. maijā, 2020
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Labklājība

UNESCO aicina uzņemties atbildību par neaizsargātākajām sabiedrības grupām cīņā ar COVID-19

UNESCO Starptautiskā bioētikas komiteja (IBC) un Pasaules Zinātnisko zināšanu un tehnoloģiju ētikas komisija (COMEST) kopīgā paziņojumā mudina politikas veidotājus uzņemties kolektīvu atbildību un informē sabiedrību par būtiskiem ētiskiem apsvērumiem, kas jāņem vērā globālajā cīņā ar COVID-19 izraisīto pandēmiju.

Paziņojums vērš uzmanību uz vairākiem problēmjautājumiem, kas saistīti ar cīņu pret pandēmiju un ar iespējamajiem apdraudējumiem cilvēktiesību ievērošanai, privātumam un ētikas standartiem. Organizācija īpaši izceļ to, ka pandēmija var izraisīt pastiprinātu psiholoģisko stresu neaizsargātu un atstumtu cilvēku un to grupu vidē visās pasaules daļās, īpaši jaunattīstības valstīs. Tāpat ziņojums norāda uz nepieciešamību pievērst uzmanību fiziskās distancēšanās grūtībām apstākļos, kuri valda, piemēram, bēgļu nometnēs vai pārapdzīvotās kopienās, kā arī norāda uz paaugstinātu risku vardarbībai ģimenēs izolācijas apstākļos

Kā uzsver Latvijas pārstāve UNESCO Starptautiskajā bioētikas komitejā Latvijas Universitātes asociētā profesore Dr. sc. soc. Signe Mežinska: “Līdz šim Latvijā ir izdevies salīdzinoši veiksmīgi ierobežot COVID-19 izplatību, pateicoties ekspertu zināšanām, visu iesaistīto profesionāļu atbildīgai rīcībai, sabiedrības izpratnei un, iespējams, arī veiksmīgai apstākļu sakritībai. Tomēr nedrīkst aizmirst, ka šī vīrusa izplatība ir globāla problēma, un tās risināšanai ir nepieciešama starptautiska sadarbība, kas ietver arī vienotu izpratni par ētikas principiem un to īstenošanu, īpaši rūpējoties par mazaizsargātām sabiedrības grupām.”

Paziņojumā pausta UNESCO pārliecība, ka cīņa pret COVID-19 pieprasa atzīt aizvien pieaugošo daudzu sabiedrības grupu ievainojamību, kolektīvi uzņemoties par to atbildību un tiecoties nodrošināt veselības aprūpes pieejamību un aizsargājošu sociālo politiku visā pasaulē. Savā paziņojumā IBC un COMEST aicina rīkoties, lai novērstu situācijas pasliktināšanos un mudinātu valstis izstrādāt stratēģijas to novēršanai.

UNESCO Starptautiskā bioētikas komiteja (IBC), izveidota 1993. gadā, pulcējot 36 neatkarīgos ekspertus, kas seko dzīvības zinātņu attīstībai un to atbilstībai cilvēka cieņas un brīvības principiem, un ir vienīgā šāda veida komiteja bioētikā pasaulē. UNESCO Pasaules Zinātnisko zināšanu un tehnoloģiju ētikas komisija (COMEST) izveidota 1998. gadā, pulcējot vienkopus astoņpadsmit vadošos pētniekus zinātnes, juridiskajā, kultūras un politiskajā jomā no dažādiem pasaules reģioniem, kuri sadarbojas ar UNESCO starptautiskajām zinātnes programmām un globālās zinātnes sabiedrībām. Komisijas uzdevums ir formulēt ētikas principus, kas ļautu lēmumu pieņēmējiem izveidot pamatotus kritērijus ikdienas darbam noteiktās jomās, kas saistītas ar tehnoloģijām, vidi, bioloģisko daudzveidību un citām.

IBC un COMEST paziņojums angļu valodā pieejams šeit: https://unesdoc.unesco.org/ark:/48223/pf0000373115.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU