DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
07. novembrī, 2016
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Amatpersonas runa
TĒMA: Ekonomika
1
1

Ministru prezidenta Māra Kučinska uzruna 16+1 formāta Biznesa foruma atklāšanā

Publicēts pirms 7 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>

FOTO: Gatis Gierts

Ekselences,
Cienījamie uzņēmēji un biznesa pārstāvji,
Cienītās dāmas, godātie kungi!

Man ir īpašs gods un prieks sveikt jūs Centrāleiropas un Austrumeiropas valstu un Ķīnas 5. samita Biznesa forumā. Šādi biznesa forumi ir kļuvuši par 16+1 sadarbības formāta labu tradīciju un neatņemamu sastāvdaļu. 

Jo tieši ekonomisko attiecību veicināšana ir viens no galvenajiem 16+1 formāta pastāvēšanas iemesliem.

Mēs dzīvojam globalizācijas laikmetā, un nevienam nav noslēpums, ka valstu ekonomikas ir saistītas un savstarpēji atkarīgas. Ekonomikas uzplaukums vienā pasaules daļā spēj pozitīvi ietekmēt ekonomiku citā, atstājot labvēlīgu iespaidu uz visu pasaules ekonomiku kopumā.

Globālie izaicinājumi būtiski maina valstu tradicionālos biznesa modeļus. Palielinās ražošanas faktoru un kapitāla starptautiskā mobilitāte - pieaug valstu un reģionu konkurence par kvalificēta darbaspēka un kapitāla piesaisti. Ražošanas procesi kļūst aizvien fragmentētāki un piegādes un ražošanas ķēdes kļūst daudz izsmalcinātākas.

Šajā procesā veidojas valstu specializācijas kādā noteiktā nozarē vai arī produkta pievienotās vērtības radīšanas ķēdē;  tāpat pastiprinās nozaru iekšējā specializācija jeb darba dalīšana.

Gala produkta ražošanai svarīga ir izcilība visos līmeņos, piegādātāju un sadarbības partneru kompetence un inovācijas kā saistītajās nozarēs, tā arī dažādos reģionos.

Tehnoloģiskais progress izvirza jaunas prasības konkurētspējas priekšrocību veidošanai. Globālā ekonomikas transformācijas procesā arvien svarīgāku lomu ieņem pakalpojumi, jo īpaši tādi, kas pat šobrīd vēl nav radušies – un tas vistiešāk ir saistīts ar tehnoloģisko un datu atvērtības revolūciju.

Godātie klātesošie,

Eiropas Savienība un Ķīna ir globāli spēlētāji pasaules ekonomikā, un abas šīs ekonomikas ir cieši saistītas – Eiropas Savienība ir Ķīnas lielākais tirdzniecības partneris un Ķīna ir Eiropas Savienības otrais lielākais tirdzniecības partneris. Pagājušajā gadā ES-Ķīnas tirdzniecības kopapjoms pārsniedza 570 miljardus EUR; ES un Ķīna tirgo preces par vairāk nekā 1,5 miljardiem eiro dienā. ES valstu investīcijas Ķīnā šī gada pirmajā pusgadā sasniedza 2 miljardu eiro atzīmi, bet Ķīnas investīcijas ES – 3,8 miljardus eiro.

Eiropas Savienība un Ķīna ir izveidojušas visaptverošu stratēģisko partnerību un sadarbības mehānismus dažādos līmeņos, tai skaitā Samita tikšanās, Stratēģisko dialogu, Augsta līmeņa ekonomisko un tirdzniecības dialogu, ES-Ķīnas Savienojamības platforma un citus.

Uzskatu, ka ES-Ķīnas sadarbības iniciatīvas ir savienojamas un savstarpēji papildinošas ar Centrāleiropas un Austrumeiropas un Ķīnas sadarbības iniciatīvu 16+1. Jo vairāk tādēļ, ka lielākā daļa no formāta valstīm ir arī Eiropas Savienības dalībvalstis, un man ir patiess prieks, ka šāda pozīcija ir atspoguļota arī ES Padomes secinājumos.

Esmu gandarīts, ka, savstarpēji sadarbojoties, 16 Centrāleiropas un Austrumeiropas valstis apvieno ekonomisko potenciālu, lai kopīgi ar Ķīnu veidotu kompleksus risinājumus savienojamības attīstīšanā.

Redzamākais virziens ir tieši savienojamības attīstīšana starp transporta tīkliem – Eiropas TEN-T, Zīda ceļa (OBOR) un Trīs jūru iniciatīvām. Taču es aicinu savienojamības jēdzienu uztvert tā visplašākajā nozīmē: gan kā tirdzniecības ceļus un kravu plūsmas, gan kā transporta infrastruktūru, gan tehnoloģiju apmaiņu un inovācijas, gan sakaru un finanšu nozares.

Godātie kolēģi,

Man ir patiess gandarījums, ka tieši Latvija ir viena no labākajām vietām, kur attīstīt biznesu šajā reģionā. To skaidri apliecina konkrēti fakti. Pēdējos trīs gados esam daudz paveikuši, lai stiprinātu savu konkurētspēju. 2014. gadā pievienojāmies Eirozonai;  2015. gadā sekmīgi novadījām savu pirmo prezidentūru ES;  šogad esam kļuvuši par OECD dalībnieci;  

un tikko publiskotajā reprezentatīvajā "Doing Business" reitingā esam pacēlušies uz augsto 14.vietu.

Es uzskatu, ka 16+1 sadarbībai kopumā piemīt milzīgs potenciāls un varu teikt, ka Latvija ir gatava uz visaptverošu sadarbību ar Ķīnu gan šajā formātā, gan arī plašāk – modernā, mūsdienīgā 21. gadsimta Zīda ceļa iniciatīvas ietvaros.

Mēs redzam lielas iespējas sadarbības attīstīšanai transporta – ilgtermiņa un ilgtspējīgu investīciju, augsto tehnoloģiju, tūrisma jomās. Latvija arī ir zināma kā reģionālais finanšu centrs ar spēcīgu finanšu sektoru.  Un tā ir ieinteresēta Ķīnas un Eiropas tirdzniecības darījumu apkalpošanā, maksājumu sistēmu uzturēšanā starpvalstu darījumiem, kā arī jauno finanšu produktu un tehnoloģiju attīstībā.  

Un nobeidzot -

Ceru, ka šis 16+1 Biznesa forums būs lielisks sākums jums visiem jaunu kontaktu veidošanai, divpusēju un daudzpusēju projektu uzsākšanai un jaunu ideju ģenerēšanai. Pateicos jums par dalību šajā forumā un novēlu jums auglīgu darba sesiju!

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI