SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
08. jūlijā, 2022
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Stājas spēkā
TĒMA: Veselība
8
8

Aktualizēts Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta pakalpojumu cenrādis

Stājas spēkā 08.07.2022.

FOTO: Evija Trifanova, LETA.

Piektdien, 8. jūlijā, stājas spēkā jauni Ministru kabineta noteikumi Nr. 411, ar kuriem tiek noteikts šībrīža faktiskajām izmaksām atbilstošs cenrādis Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) maksas pakalpojumiem. Dienests uzsver, ka izmaiņas neskar iedzīvotājus, kuriem nepieciešama neatliekamā medicīniskā palīdzība, kas tiek nodrošināta bez maksas.

Maksas pakalpojumu cenrādis pamatā attiecas uz iestādēm un uzņēmumiem, kuriem noteiktās situācijās nepieciešams piesaistīt dienesta medicīniskos resursus. Maksas pakalpojumi, kurus NMPD sniedz iestādēm un uzņēmumiem ir, piemēram, mediķu dežūras publiskajos pasākumos (kultūras, sporta u. c.), plānveida medicīniskā transportēšana, pirmās palīdzības pasniedzēju apmācības u. c.

Par nepamatotu izsaukumu var izrakstīt rēķinu

Viens no maksas pakalpojumiem ir arī NMPD brigādes izsaukums situācijās, kad nepieciešamā palīdzība nav vērtējama kā neatliekama un nepastāv draudi personas dzīvībai, un medicīniskā palīdzība būtu jāsaņem, vēršoties pie ģimenes ārsta, dežūrārsta vai speciālista poliklīnikā.

Ja situācija nav neatliekama, tomēr persona uzstāj uz brigādes nosūtīšanu, dienests izsaukumu var veikt tikai kā maksas pakalpojumu un tikai tad, ja to pieļauj operatīvā situācija. Tad dispečers izsaucēju brīdina, ka brigāde, aizbraucot pie pacienta, izvērtēs konkrēto situāciju un tas var būt maksas izsaukums, par kuru tiks izsniegts rēķins (rēķins tiek nosūtīts pa pastu, un tā apmaksa jāveic 30 dienu laikā). 

Ik dienu NMPD brigādes izbrauc vidēji uz 1000 izsaukumiem, no kuriem diennaktī aptuveni 10 izsaukumi ir maksas pakalpojums.

Saskaņā ar apstiprināto NMPD maksas pakalpojumu cenrādi par šādu pakalpojumu turpmāk būs jāmaksā 74,35 eiro līdzšinējo 71,62 eiro vietā.

Kā liecina NMPD pieredze, mēdz būt situācijas, kad zvanītājs ir apzināti maldinājis vai izjokojis ārkārtas tālruņa 113 dispečercentru un brigādes mediķi notikuma vietā konstatē nepatiesas informācijas sniegšanu. Arī šādā gadījumā NMPD var izrakstīt maksas pakalpojuma rēķinu par apzinātu ārkārtas dienesta maldināšanu.

Dzīvībai bīstamās situācijās izsaukums ir bez maksas

NMPD uzsver – cenrādis neattiecas uz dienesta pamatfunkciju sniegt iedzīvotājiem neatliekamo medicīnisko palīdzību veselībai un dzīvībai kritiskās situācijās. Arī turpmāk izsaukumi pie pacientiem, kuriem ir nopietnas veselības problēmas, un ir apdraudēta cilvēka dzīvība, ir bez maksas.

Izsaukumi pie pacientiem, kuriem ir nopietnas veselības problēmas, un ir apdraudēta cilvēka dzīvība, ir bez maksas.

NMPD atgādina – uz ārkārtas tālruni 113 jāzvana nekavējoties, ja cilvēks/-am:

  • cilvēks ir bezsamaņā;
  • neelpo vai rodas pēkšņi elpošanas traucējumi;
  • ir gūta smaga trauma vai ir stipra, dzīvību apdraudoša asiņošana;
  • ir pēkšņa, dzīvību apdraudoša saslimšana (pēkšņas sāpes krūtīs, kas var liecināt par infarktu, vienas puses pēkšņs vājums, kas var liecināt par insultu u. c.).

Dienests vienmēr izpildīs uzticēto misiju – glābt un saglabāt dzīvības.

Vieglu saslimšanu vai traumu gadījumā

Ja gadījies saslimt, primāri jāzvana ģimenes ārstam. Ģimenes ārsts vislabāk pārzina sava pacienta slimības vēsturi, nepieciešamības gadījumā var atvērt darba nespējas lapu, izrakstīt medikamentus, kā arī nosūtīt uz konsultāciju pie speciālista vai lemt par nepieciešamību ārstēties slimnīcā.

Ārpus ģimenes ārsta darba laika medicīniskus padomus akūtas saslimšanas gadījumā iespējams saņemt, zvanot uz ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001. Tālruņa darba laiks darba dienās ir no plkst. 17.00 līdz 8.00, savukārt brīvdienās un svētku dienās tālrunis strādā visu diennakti.

Ārpus ģimenes ārsta darba laika medicīnisku palīdzību pēkšņas saslimšanas vai vieglāku traumu gadījumos ir iespējams saņemt, arī dodoties uz ārstniecības iestādi – pie dežūrārsta vai uz steidzamās medicīniskās palīdzības punktu. Visu ārstniecības iestāžu kontakti pieejami Nacionālā veselības dienesta mājaslapas sadaļā “Kur saņemt medicīnisko palīdzību”. 

NMPD aicina iedzīvotājus vienmēr savlaicīgi risināt radušās veselības problēmas, lai novērstu nopietnākas sekas savai veselībai.

Labs saturs
8
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU