SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
16. aprīlī, 2022
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Skaidrojums
TĒMA: Nodokļi
5
5

Pašnodarbinātajiem un autoriem līdz 17. aprīlim jāinformē VID par plānotajiem mazajiem ienākumiem

Publicēts pirms 2 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Sociālās apdrošināšanas sistēmā ir prasība veikt obligātās iemaksas no 1500 eiro ceturksnī. Tā kā pašnodarbināto ienākumi bieži ir mazāki par likumā noteikto ceturkšņa minimālo iemaksu objektu triju minimālo algu apmērā, pašnodarbinātie, kuri nav darba ņēmēji, var veikt iemaksas pensiju apdrošināšanai no faktiskā ienākuma. Tādā gadījumā ir jāiesniedz VID prognoze par plānotajiem mazajiem ienākumiem.

FOTO: Freepik

Pašnodarbinātajiem un autoriem, kuri prognozē mazus ienākumus, līdz 17. aprīlim jāiesniedz Valsts ieņēmumu dienestā (VID) apliecinājums par otrā ceturkšņa plānotajiem ienākumiem. Tas nepieciešams, lai netiktu aprēķinātas likumā prasītās minimālās sociālās iemaksas.

Tie saimnieciskās darbības veicēji (t. sk. mikrouzņēmumu nodokļa maksātāji) un autoratlīdzību saņēmēji, kuri nav darba ņēmēji un prognozē, ka viņu saimnieciskās darbības ienākumi nesasniegs 500 eiro mēnesī vai 1500 eiro 2022. gada 2. ceturksnī, var izvēlēties neveikt minimālās obligātās sociālās iemaksas. Lai Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) neaprēķinātu šīs iemaksas, personai līdz 2022. gada 17. aprīlim (ieskaitot) jāiesniedz VID apliecinājums par 2. ceturkšņa plānotajiem ienākumiem.

Apliecinājums jāiesniedz tam īpaši izveidotajā veidlapā, kura ir pieejama VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmas (EDS) sadaļā “Dokumenti/No veidlapas/Dokumentu grupa/Valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu dokumenti/Pašnodarbinātā apliecinājums par plānotajiem ienākumiem”. Apliecinājumā jānorāda konkrētais ceturksnis, kad ienākums nesasniegs 1500 eiro.

Apliecinājums jāiesniedz šādos termiņos:

  • līdz 17.04.2022. – par 2022. gada II ceturksnī plānotajiem ienākumiem;
  • līdz 17.07.2022. – par 2022. gada III ceturksnī plānotajiem ienākumiem;
  • līdz 17.10.2022. – par 2022. gada IV ceturksnī plānotajiem ienākumiem.

Tie, kuri 2022. gadā plāno uzsākt saimniecisko darbību, apliecinājumu var iesniegt vienlaikus ar iesniegumu par saimnieciskās darbības reģistrāciju VID vai arī 15 dienu laikā pēc darba ņēmēja statusa zaudēšanas, gadījumā, ja pašnodarbinātais iepriekš strādāja arī algotu darbu.

VSAA aprēķinās katra ceturkšņa beigās veicamās iemaksas, savukārt informāciju par tām persona saņems VID EDS. Savlaicīga iesnieguma iesniegšana ir ļoti būtiska, jo tikai pēc iesnieguma saņemšanas VSAA neaprēķinās minimālās obligātās sociālās iemaksas, kas papildus jāveic pašnodarbinātajam (t. sk. mikrouzņēmumu nodokļa maksātājam) vai autoram (arī tad, ja autors nav reģistrējis saimniecisko darbību).

Vēršam uzmanību, ka gadījumā, ja saimnieciskās darbības veicēja (t. sk. mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja) un autoratlīdzību saņēmēja ienākums nesasniedz 1500 eiro ceturksnī, un persona drīkst neveikt minimālās obligātās sociālās iemaksas, tam joprojām ir jāmaksā obligātās sociālās iemaksas pensiju apdrošināšanai vismaz 10% apmērā no starpības starp 1500 eiro un deklarēto ienākumu.

Uzzini vairāk >>

Papildu informācija par minimālajām obligātajām iemaksām pieejama VID metodiskajā materiālā “Minimālās valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas”.

Jautājumu un neskaidrību gadījumā aicinām zvanīt uz VID konsultatīvo tālruni 67120000, kā arī uzdot savus jautājumus rakstveidā EDS sadaļā “Sarakste ar VID”. Svarīgi, ka, zvanot uz VID konsultatīvo tālruni, ikviens var saņemt arī personificētu konsultāciju, ja vien zvanot pieslēdzas VID EDS un nosauc tur redzamo kodu.

Labs saturs
5
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI