SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
18. oktobrī, 2018
Lasīšanai: 5 minūtes
7
7

Turpmāk Pedvāles Mākslas parku sargās likums

Stājas spēkā 18.10.2018.

Publicitātes foto

Ceturtdien, 18. oktobrī, stājas spēkā Pedvāles Mākslas parka likums, kas nodrošinās līdzšinējā Pedvāles Brīvdabas mākslas muzeja kompleksa mākslas vērtību, kultūras mantojuma, dabas ainavas un vides saglabāšanu, aizsardzību un attīstību vienotā teritorijā.

Pedvāles Brīvdabas mākslas muzeju izveidoja tēlnieks Ojārs Arvīds Feldbergs, kurš 1991. gadā pārcēlās uz Pedvāli, lai atjaunotu Firksu – Pedvāles un Briņķu – Pedvāles muižu ēkas un radītu vērienīgu laikmetīgās mākslas ekspozīciju, iesaistot daudzus tolaik jaunos māksliniekus. Tas atrodas Talsu novadā, Abavas pagasta Pedvālē, Abavas senlejas kreisajā krastā iepretim Sabilei. Muzeja parka 100 hektāri atrodas valsts nozīmes kultūras pieminekļa Pedvāles muižas kompleksa teritorijā.

Pedvālē izveidotais brīvdabas mākslas muzejs parks nav bijis akreditēts muzejs Muzeju likuma izpratnē. Tā primārais uzdevums ir radošs process – mākslas darbu radīšana un eksponēšana, un tādas muzejam raksturīgas darbības kā – vākt, saglabāt, pētīt – ir bijušas sekundāras. Pedvālē muzeja parka pastāvēšanas laikā ir rīkoti neskaitāmi vietējas un starptautiskas nozīmes mākslas festivāli, simpoziji un plenēri, izstādes, konferences u. c. kultūras pasākumi.

Gadu gaitā Pedvālē ir izveidots Ziemeļeiropā lielākais laikmetīgo skulptūru parks, kas ir Starptautiskās skulptūru parku savienības biedrs un zināmā mērā Latvijas kultūras un vēstures vēstnesis plašajā pasaulē. To apliecina arī kuplais ārvalstu mākslinieku un profesoru skaits, kas parakstījuši likumprojekta atbalsta vēstules Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijai.  Pedvāles Mākslas parks ir padarījis Latviju par “pasaules mēroga galamērķi māksliniekiem un citiem, kas augsti vērtē kultūru un mieru”, vienā no tām rakstīja Austrumkarolīnas Universitātes emeritētais profesors Karls Billingslejs.

“Informācija par Pedvāles Brīvdabas mākslas muzeju, kas veiksmīgi sasaista ainavisko vidi un mākslas procesus, ir ietverta vairākos starptautiskas nozīmes izdevumos, arī amerikāņu pētnieces Emijas Dempsijas grāmatā “Destination of Art”,” uzsvēra mākslas zinātniece Dr.art. Ruta Čaupova. Viņasprāt, likums ir nepieciešams, lai saglabātu teritorijas vienotību un veicinātu valsts, pašvaldību un mākslinieku sadarbību, lai paveiktais gūtu pilnvērtīgu turpinājumu.

“Likuma tekstā viss ir pateikts – par Pedvāles nozīmi, mērķiem un uzdevumiem nākotnē. Bija svarīgi, lai tas tiktu definēts un tam tiktu piešķirts likuma spēks. Esmu priecīgs, ka šis likums ir pieņemts. Tas vieš cerības, domājot par attīstību nākotnē,” LV portālam norādīja Pedvāles Brīvdabas mākslas muzeja izveidotājs tēlnieks Ojārs Arvīds Feldbergs.

Ko paredz jaunais likums

Turpmāk ar likuma spēku ir noteikts, ka Pedvāles Mākslas parks ir unikāla Latvijas dabas ainavas un kultūrvides teritorija ar tajā esošu nozīmīgu Latvijas kultūrvēsturiskā mantojuma daļu un laikmetīgās mākslas ekspozīciju. Pedvāles Mākslas parkā iekļauts Pedvāles skulptūru parks, Firksu-Pedvāles muižas apbūve un Briņķu-Pedvāles muižas apbūve. Parks un tajā esošās vērtības ir Latvijas kultūrvēsturiskā mantojuma daļa, kas atrodas īpaši aizsargājamā kultūrvēsturiskā teritorijā – Abavas ielejā – un Eiropas nozīmes aizsargājamā dabas teritorijā – Abavas senlejā.

Likumā ir noteikts, ka Pedvāles Mākslas parku izmantos tikai radošā procesa nodrošināšanai, mākslas aktivitāšu īstenošanai un dažādu radošu izpausmju attīstīšanai (izstāžu, simpoziju, plenēru rīkošanai u. c.), laikmetīgās mākslas darbu radīšanai un to ekspozīcijas veidošanai, kā arī sabiedrības izglītošanai un kultūras tūrisma attīstībai.

Pedvāles Mākslas parka teritorijā ar likumu tiek aizliegts veikt darbības, kas var kaitēt dabai, kultūras, mākslas, vēstures objektiem, degradēt vidi.

Lai nosargātu parka teritorijā pieejamās vērtības nākamajām paaudzēm, likumā ir noteikts, ka Pedvāles skulptūru parka kolekcija nav dalāma. Tās radīšanai, saglabāšanai un aizsardzībai biedrība “Pedvāle” izveido nodibinājumu. Likumā ir paredzēts, ka nodibinājuma likvidācijas vai maksātnespējas gadījumā Pedvāles skulptūru parka kolekcija pāriet sabiedrības, proti, Talsu novada pašvaldības īpašumā.

Finansējumu mākslas parka uzturēšanai un labiekārtošanai nodrošina biedrība “Pedvāle”, kuras biedrs ir arī Talsu novada pašvaldība. Likumā ir precizēts, kāda veida Pedvāles Mākslas parka uzdevumu finansēšanā var piedalīties Latvijas valsts, Talsu pašvaldība un citas pašvaldības. 

Labs saturs
7
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU