SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
Lidija Dārziņa
LV portāls
28. jūnijā, 2018
Lasīšanai: 6 minūtes
RUBRIKA: Skaidrojums
TĒMA: Pensijas
3
7
3
7

Lielāka pensijas piemaksa tiem, kuri pensionējās līdz 1997. gadam

LV portāla infografika

No šā gada 1. jūlija pensionāriem, kuriem līdz 1996. gada 31. decembrim bija piešķirta vecuma vai invaliditātes pensija, palielinās piemaksu pie valsts pensijas par katru apdrošināšanas stāža gadu, kas uzkrāts līdz 1995. gada 31. decembrim. Piemaksa par vienu stāža gadu šiem pensionāriem turpmāk būs 1,50 eiro.

īsumā
  • Turpmāk pensionāriem, kuri līdz 1996. gada 31. decembrim sasniedza pensijas vecumu un kuriem līdz šim datumam bija piešķirta vecuma vai invaliditātes pensija, pensijas piemaksa par katru apdrošināšanas stāža gadu būs 1,50 eiro.
  • Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra piemaksas pārrēķinās bez pensionāra iesnieguma un izmaksās kopā ar ikmēneša pensiju.
  • Piemaksas palielinājums attieksies aptuveni uz 143 800 pensionāriem.

Piemaksas palielinājums līdz 1,50 eiro noteikts ar grozījumiem likumā “Par valsts pensijām”, un tas paredzēts, ja:

  • vecuma pensija piešķirta līdz 1996. gada 31. decembrim;
  • invaliditātes pensija piešķirta un vecuma pensijas piešķiršanai nepieciešamais vecums sasniegts līdz 1996. gada 31. decembrim un personas turpina saņemt invaliditātes pensiju vai vecuma pensiju.

Piemaksas palielināšanas mērķis ir palīdzēt tiem senioriem, kuru pensija savulaik nebija atkarīga no sociālās apdrošināšanas iemaksām, ko atbilstoši pensiju reformai individuāli katram sāka uzskaitīt no 1996. gada. Un daudziem, kuri pensionējās līdz reformai, neraugoties pat uz ilgu darba mūžu, pensija ir maza.

Labklājības ministrija skaidrojumā “Kas un kā mainīsies pensionāru dzīvē?” ir minējusi piemēru: ja cilvēks bija nostrādājis 40 darba gadus, tad tagad viņš saņem vienu eiro par katru šo gadu, tātad viņa rīcībā nonāk 40 eiro. No 1. jūlija viņš saņems 60 eiro.

Iesniegums piemaksas pārrēķināšanai nav nepieciešams

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) piemaksu pārrēķinu veiks bez pensionāra iesnieguma un izmaksās kopā ar ikmēneša pensiju.

VSAA informācijā pensiju saņēmējiem arī norādīts: ja, sākot ar 1997. gada 1. janvāri, vecuma vai invaliditātes pensija piešķirta no jauna, piešķirtās piemaksas apmērs nemainīsies.

Kopš tā laika pagājuši vairāk nekā 20 gadi, un droši vien ne visi seniori atcerēsies, kā toreiz kārtoja pensiju un kādi bija likumi. Un ko nozīmē formulējums “pensija piešķirta no jauna”?

VSAA Pensiju metodiskās vadības daļas vecākā eksperte Ausma Ziemele skaidro: “1996. gada 1. janvārī stājās spēkā 1995. gada 2. novembra likums “Par valsts pensijām”. Šā likuma normas neparedzēja pārrēķināt pensijas, kuras bija piešķirtas līdz 1995. gada 31. decembrim. Taču šā likuma normas paredzēja, ka personai, atmaksājot agrāk piešķirto pensiju, var piešķirt vecuma pensiju no jauna. Šī iespēja tika atcelta ar 1999. gada 5. augustā pieņemtajiem likuma grozījumiem, kas stājās spēkā 1999. gada 7. decembrī.

Laika periodā no 1999. gada 1. janvāra līdz 7. decembrim piešķirt vecuma pensiju no jauna varēja personai, kurai pensija bija piešķirta līdz 1997. gada 1. janvārim un kura pēc 1996. gada 1. janvāra bija nostrādājusi 3 gadus. Pensiju no jauna piešķīra, pamatojoties uz personas iesniegumu.”

Tātad, ja likumā paredzētā iespēja toreiz tika izmantota, piemaksa netiks palielināta, jo tas jau ir pensijas piešķīrums pēc 1997. gada, bet piemaksu palielina tiem pensionāriem, kuriem pensija piešķirta līdz 1996. gada 31. decembrim.

Pensija ir ar nodokli apliekams ienākums

No summas, kuru veido vecuma vai invaliditātes pensija un piemaksa, ietur iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN). Cilvēkus nereti satrauc situācijas, ka, pat nedaudz palielinoties ienākumam, sāk ieturēt nodokli. Kā piemēro neapliekamo minimumu, skaidro A. Ziemele.

Likums “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” nosaka, ka iedzīvotāju ienākuma nodoklis jāmaksā no pensijas daļas, kas pārsniedz neapliekamā minimuma summu. Personām, kurām piešķirta pensija (ieskaitot piemaksu pie pensijas par apdrošināšanas stāžu, kas uzkrāts līdz 1995. gada 31. decembrim) vai pārrēķināta pensija pēc 1996. gada 1. janvāra atbilstoši likumam “Par valsts pensijām”, pensionāra neapliekamais minimums 2018. gadā ir 3000 eiro gadā vai 250 eiro mēnesī.

Piemēram. Ja pensija bija piešķirta līdz 1995. gadam un pārrēķināta pēc 1996. gada vai arī piešķirta 1996. gadā un pensijas apmērs kopā ar piemaksu par 30 stāža gadiem līdz šim bija 239,88 (210,00+29,88) eiro, tad IIN no pensijas netika ieturēts, jo pensionāra neapliekamais minimums ir 250 eiro mēnesī. No jūlija pensija kopā ar piemaksu būs jau 255,00 (210,00+45,00) eiro, taču arī šajā gadījumā  IIN (20%) netiks ieturēts, jo pēc piemaksas pārskatīšanas pensijas un piemaksas kopējā summa nepārsniegs gada neapliekamā minimuma summu (3000 eiro).

Jāpiebilst, ka nākamgad pensionāra neapliekamais minimums būs lielāks – 270 eiro mēnesī (3240 eiro gadā).

Likums “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” paredz arī to, ka personām, kurām pensija piešķirta līdz 1996. gada 1. janvārim, neapliekamā minimuma apmērs ir šīs pensijas un piemaksas kopējais apmērs. Tātad šīs pensijas ar nodokli netiek apliktas.

Saskaņā ar likuma “Par valsts pensijām” grozījumu anotācijās norādīto informāciju piemaksas palielinājums no 1. jūlija attieksies aptuveni uz 143 800 pensionāriem.

Labs saturs
7
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU