SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
29. augustā, 2012
Lasīšanai: 6 minūtes
RUBRIKA: Skaidrojums
TĒMA: Veselība
2
2
2
2

Sanitāro grāmatiņu skolotājiem apmaksā darba devējs

Publicēts pirms 10 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Personām, kuru darbs (mācību prakse) ir tieši saistīts ar iespējamu risku citu cilvēku veselībai, jāveic obligātās periodiskās veselības pārbaudes. Tas attiecas arī uz izglītības darbiniekiem.

FOTO: Māris Kaparkalējs, LV portāls

Skolotājiem un citiem darbiniekiem, kas strādā izglītības iestādēs, ik gadu jādodas pie ģimenes ārsta, lai pārbaudītu veselību. Obligāto veselības pārbaužu izdevumus skolotājiem apmaksā darba devējs.
īsumā
  • Personām, kuru darbs tieši ir saistīts ar iespējamu risku citu cilvēku veselībai, jāveic obligātās periodiskās veselības pārbaudes.
  • Tas attiecas arī uz izglītības darbiniekiem.
  • Obligāto pirmreizējo veselības pārbaudi un obligātās periodiskās veselības pārbaudes veic ģimenes ārsts.
  • Ja izglītības iestādes darbinieks darba devēja uzdevumā dodas uz atkārtotu veselības pārbaudi – sanitārās grāmatiņas atjaunošanu -, izdevumus atmaksā darba devējs.

Ministru kabineta noteikumi Nr.494 "Noteikumi par darbiem, kas saistīti ar iespējamu risku citu cilvēku veselībai un kuros nodarbinātās personas tiek pakļautas obligātajām veselības pārbaudēm" paredz, kuriem strādājošajiem jāiziet gan pirmreizējās pārbaudes pirms stāšanās darbā, gan periodiskās veselības pārbaudes katru gadu. Saskaņā ar noteikumiem obligāto pirmreizējo veselības pārbaudi un obligātās periodiskās veselības pārbaudes veic personām, kuru darbs (mācību prakse) ir tieši saistīts ar iespējamu risku citu cilvēku veselībai – arī pirmsskolas izglītības iestādēs, vispārējās izglītības iestādēs, profesionālās izglītības iestādēs, bērnu interešu izglītības iestādēs un bērnu darba un atpūtas nometnēs strādājošajiem.

"Ģimenes ārsts sniedz vai nesniedz atļauju darbiniekam strādāt norādītajā amatā, atzinumu ierakstot personas medicīniskajā grāmatiņā."

Gan pirmreizējā, gan ikgadējā veselības pārbaudē personām, kas strādā ar bērniem, ietilpst vispārējā pārbaude un rentgenoloģiskā izmeklēšana - platkadru fluorogrāfija. Savukārt personām, kuras veic pirmsskolas vecuma bērnu aprūpi, pirmreizējā pārbaudē nepieciešama arī laboratoriskā izmeklēšana - bakterioloģiskā izmeklēšana zarnu infekcijas slimību (vēdertīfa, šigelozes un salmonelozes) izraisītāju noteikšanai.

Ārsta, darba devēja un darbinieka atbildība

Ministru kabineta "Noteikumi par darbiem, kas saistīti ar iespējamu risku citu cilvēku veselībai un kuros nodarbinātās personas tiek pakļautas obligātajām veselības pārbaudēm" paredz, ka darbinieka obligāto pirmreizējo veselības pārbaudi un obligātās periodiskās veselības pārbaudes veic ģimenes ārsts un sniedz vai nesniedz atļauju darbiniekam strādāt norādītajā amatā, atzinumu ierakstot personas medicīniskajā grāmatiņā.

"Darba devējs ir atbildīgs par personas medicīniskās grāmatiņas uzglabāšanu kontroles institūcijai pieejamā vietā."

Darba devējs personas medicīniskajā grāmatiņā ieraksta informāciju par darbinieka darbavietu un amatu un apliecina ieraksta pareizību ar parakstu un zīmogu. Darba devējs ir atbildīgs par personas medicīniskās grāmatiņas uzglabāšanu kontroles institūcijai pieejamā vietā. Ja darbiniekam ir vairākas darbavietas, viņam katrā no tām jāiesniedz personas medicīniskās grāmatiņas oriģināls, nevis tās kopija.

Savukārt darbinieks personas medicīniskajā grāmatiņā ar savu parakstu apliecina, ka nekavējoties ziņos darba devējam un dosies pie ģimenes ārsta, ja viņam parādīsies kāds vai kādi no šiem simptomiem: caureja; vemšana; dzelte; drudzis, paaugstināta ķermeņa temperatūra; sāpes kaklā; ādas izsitumi; ādas bojājumi atklātajās ķermeņa daļās (apdegumi, brūces, augoņi u.c.); strutaini izdalījumi no acīm, ausīm, deguna.

Veselības pārbaudes apmaksā darba devējs

Darba likuma 82.pantā par darbinieka pienākumiem un tiesībām teikts, ka darbiniekam, pamatojoties uz attiecīgu darba devēja rīkojumu, ir pienākums nekavējoties veikt veselības pārbaudi gadījumos, kad šādas pārbaudes veikšana paredzēta normatīvajos aktos vai darba koplīgumā vai arī pastāv pamatotas aizdomas par darbinieka saslimšanu, kas rada vai var radīt draudus viņa vai citu cilvēku drošībai vai veselībai. Kā skaidro Valsts darba inspekcija, atbilstoši Darba likuma 82.pantam, ar veselības pārbaudēm, kas noteiktas normatīvajos aktos, ir saprotamas arī pārbaudes, kurās saņem vai atjauno personas medicīnisko jeb sanitāro grāmatiņu, jo to veikšanas obligātums ir noteikts normatīvajā aktā. Darba likuma 82.panta otrā daļa paredz, ka izdevumus, kas saistīti ar veselības pārbaudes veikšanu, sedz darba devējs. Tas nozīmē, ka arī pedagogiem ir tiesības atgūt ar veselības pārbaudēm saistītos izdevumus.

"Pedagogiem ir tiesības atgūt ar veselības pārbaudēm saistītos izdevumus."

Normatīvais regulējums neparedz obligāti apmaksāt darbinieka pirmreizējo veselības pārbaudi, jo tā parasti jāveic vēl pirms darba attiecību uzsākšanas. Tomēr darbinieks un darba devējs var vienoties, ka darba devējs apmaksās arī šos izdevumus. Savukārt gadījumos, kad izglītības iestādes darbinieks darba devēja uzdevumā dodas uz atkārtotu veselības pārbaudi – personas medicīniskās grāmatiņas atjaunošanu -, izdevumus vienmēr atmaksā darba devējs. Lai tas būtu iespējams, darbiniekam jāsaglabā maksājumu apliecinošs čeks ar tajā ietvertiem personas datiem un kopā ar iesniegumu tas jāiesniedz darba devējam.

Par darba tiesību pārkāpumiem nav jāklusē

"Jautājums par obligātajām veselības pārbaudēm ir sens, taču pēdējā laikā manā rīcībā nav informācijas, ka darba devēji atteiktos apmaksāt obligātās veselības pārbaudes, jo tas viņiem ir ar likumu noteikts obligāts pienākums," norāda Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības juriskonsulte Brigita Fricsone. Viņa uzsver: visos gadījumos, kad pedagogiem jāveic veselības pārbaude saskaņā ar "Noteikumiem par darbiem, kas saistīti ar iespējamu risku citu cilvēku veselībai un kuros nodarbinātās personas tiek pakļautas obligātajām veselības pārbaudēm", bet darba devējs atsakās tās apmaksāt, viņi var griezties gan arodbiedrībā, gan savās pašvaldībās. Tāpat darbiniekam ir tiesības lūgt palīdzību Valsts darba inspekcijai vai aizstāvēt savu taisnību tiesā.

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU