SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
13. janvārī, 2012
Lasīšanai: 5 minūtes
1
1

No Veterinārmedicīnas likuma - uz Dzīvnieku aizsardzības likumu

Publicēts pirms 12 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Galvenais, kas no Veterinārmedicīnas likuma „jāpārnes” uz Dzīvnieku aizsardzības likumu, ir klaiņojošo dzīvnieku ķērāju apmācības kārtība un reģistra veidošana un uzturēšana.

FOTO: Māris Kaparkalējs, LV

Vienlaikus Saeimā tiek izskatīti divi likumprojekti: „Grozījumi Dzīvnieku aizsardzības likumā” un „Grozījumi Veterinārmedicīnas likumā”. Lielos vilcienos raugoties, normas, kas noteic funkciju deleģējumu, no viena likuma - Veterinārmedicīnas likuma – tiek pārceltas uz otru likumu - Dzīvnieku aizsardzības likumu. To varētu saukt arī par likumu tehnisku sakārtošanu.

Divu likumu tehniska sakārtošana

Skaidro Zemkopības ministrijas (ZM) Veterinārā un pārtikas departamenta Dzīvnieku tirdzniecības, labturības un barības nodaļas vadītāja Liene Ansone: "Veicot iepriekšējos grozījumus Veterinārmedicīnas likumā, funkcijas, kas nav raksturīgas valsts pārvaldei, tika deleģētas nevalstiskajām organizācijām. Viena no šīm funkcijām ir klaiņojošu suņu un kaķu izķeršanas kārtība, kas noteic, ka klaiņojošo dzīvnieku ķērājiem ir jābūt īpaši apmācītiem.

Līdz šim apmācību veica Pārtikas un veterinārais dienests, bet no šā gada funkcija uzticēta Latvijas Veterinārārstu biedrībai. Kaut arī normas ir iestrādātas Veterinārmedicīnas likumā, šo jomu – dzīvnieku aizsardzību – Latvijā regulē Dzīvnieku aizsardzības likums. Līdz ar to ir radusies nepieciešamība veikt grozījumu arī Dzīvnieku aizsardzības likumā, izvērtējot, lai deleģējums nepārklātos, bet viss "lauciņš" tiktu nosegts."

Galvenais, kas tiek no viena likuma "pārnests" uz otru, ir klaiņojošo dzīvnieku ķērāju apmācības kārtība un reģistra veidošana un uzturēšana. Sistēma, kādā šie procesi notiek, jau darbojas, vien jāpielabo normatīvie dokumenti.

Dzīvnieku aizsardzības likumā – arī papildinājumi

Vienlaikus deleģējuma precizēšanai saistībā ar to, ka spēkā stājusies jaunā Eiropas Parlamenta un Padomes 2010.gada 22.septembra Direktīva 2010/63/ES par zinātniskiem mērķiem izmantojamo dzīvnieku aizsardzību, Dzīvnieku aizsardzības likumā jāiestrādā no direktīvas pārņemamās normas.

"Ar likuma grozījumiem iestrādāsim normas, kas aizliegs kā izmēģinājuma dzīvniekus izmantot klaiņojošus suņus un kaķus," skaidro L.Ansone. "Bet šī norma jau ir pastāvējusi līdz šim, tā vien ir jāiestrādā likumā."

"Ar grozījumiem Dzīvnieku aizsardzības likumā tiks nostiprinātas normas, kas aizliegs kā izmēģinājuma dzīvniekus izmantot klaiņojošus suņus un kaķus."

Dzīvnieku aizsardzības likumā plānots arī precizēt pilnvarojumu valdībai izdot noteikumus izmēģinājumu dzīvnieku aizsardzībai, nosakot:

 • izmēģinājumu dzīvnieku audzētāju, piegādātāju un lietotāju reģistrācijas un tās anulēšanas kārtību,
 • prasības izmēģinājumu dzīvnieku audzētājiem, piegādātājiem un lietotājiem,
 • atļaujas izsniegšanas un anulēšanas kārtību atbildīgajai personai, kas veic procedūras,
 • atļaujas izsniegšanas un anulēšanas kārtību izmēģinājumu dzīvnieku izmantošanai procedūrās,
 • prasības izmēģinājumu dzīvnieku iegūšanai, apzīmēšanai, audzēšanai, turēšanai, piegādei, izmantošanai un nogalināšanai un to labturības prasības,
 • pārskatu iesniegšanas kārtību par procedūrās izmantotajiem dzīvniekiem,
 • dzīvnieku sarakstu par savvaļā sagūstīto dzīvnieku, klaiņojošu un mājas (istabas) dzīvnieku, primātu, kas nav cilvēkveidīgie primāti, un apdraudēto dzīvnieku sugu izmantošanu procedūrās (ciktāl tas nav pretrunā ar dzīvnieku aizsardzību).

Patlaban plānotie grozījumi Dzīvnieku aizsardzības likumā tieši neietekmē lolojumdzīvnieku īpašniekus.

Iecerēts, ka likuma "Grozījumi Dzīvnieku aizsardzības likumā" pārejas noteikumi noteiks, ka valdībai līdz 2012.gada 31.decembrim jāizdod noteikumi, kas:

 • reglamentē dzīvnieku pārvadāšanas kārtību, labturības prasības dzīvnieku pārvadāšanai transportlīdzeklī, kā arī kārtību, kādā izsniedz un reģistrē dzīvnieku pārvadātāja atļauju un atļauju transportlīdzeklim dzīvnieku pārvadāšanai un
 • nosaka prasības klaiņojošu suņu un kaķu izķeršanai, dzīvnieku ķērāja pienākumus, apmācības programmu, apmācības un reģistrācijas kārtību, samaksu par dzīvnieku ķērāja apmācību un apliecības izgatavošanu un izsniegšanu, kā arī dzīvnieku ķērāja apliecību izsniegšanas un anulēšanas kārtību.

Līdz jaunu noteikumu izdošanai spēkā joprojām būs pašreizējie:

 • Ministru kabineta 2008.gada 22.decembra noteikumi Nr.1079 "Dzīvnieku pārvadāšanas noteikumi",
 • Ministru kabineta 2010.gada 21.decembra noteikumi Nr.1131 "Noteikumi par izmēģinājumu dzīvnieku audzētāju, piegādātāju un lietotāju reģistrāciju, kārtība, kādā veicamas darbības ar izmēģinājumu dzīvniekiem, un izmēģinājumu dzīvniekiem nodrošināmās labturības prasības",
Ministru kabineta 2010.gada 28.decembra noteikumi Nr.1192 "Klaiņojošu suņu un kaķu izķeršanas kārtība".
Labs saturs
1
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI