NORISES
>
Notikumi, problēmas, aktuālas tēmas
TĒMAS
15. septembrī, 2009
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Tuvplānā
TĒMA: Darba tiesības
2
2

Darba algas izmaksa kļūst godīgāka

Publicēts pirms 13 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>

FOTO: www.sxc.hu

Lai gan 110 valstīs veiktais vadības konsultāciju kompānijas “Hay Group” atalgojuma pētījums liecina, ka Latvijā sekretāre saņem pat četras reizes mazāku algu nekā Norvēģijā, pētījuma autori norāda, ka vismaz Latvijas darba tirgū algas izmaksa ir kļuvusi taisnīgāka – par vienu un to pašu pienākumu veikšanu uzņēmumā darba algas tiek vienādotas.

No 500 līdz 1250 latiem

Spītējot ekonomiskajai lejupslīdei, starptautiskie uzņēmumi Latvijā salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu ir audzējuši gan darbinieku pamatalgas (par 2,7%), gan kopējās algas (ietverot prēmijas un citus “bonusus”) – par 2,9%. Vietējos uzņēmumus turpretī raksturo 8,8% pamatalgas un 10,3% liels kopējās algas samazinājums pretstatā pērnā gada rādītājiem – stāsta Līga Rode, “Hay Group” atalgojuma informācijas pakalpojumu biznesa vadītāja Latvijā.

Viņa skaidro, ka algu kāpumu ir ietekmējuši uzņēmējdarbības rezultāti un tirgus spiediens. Lai gan patlaban ir liela darbaspēka izvēle, labus speciālistus kādā konkrētā nozarē atrast joprojām ir grūti, tāpēc uzņēmumi ir gatavi viņiem maksāt vairāk. Kā allaž, algas pieauguma faktors ir arī darbinieka individuālais sniegums. Uzņēmuma veiksmes pamatā ir tā labākie darbinieki, kuriem nepieciešama monetārā motivācija. Tāpat, samazinot darbinieku skaitu, daļai kolēģu ir uzticēti jauni papildu pienākumi un atbildība, kas arī noteicis viņu darba samaksas pieaugumu.

Daži iemesli algas samazināšanai ir uzņēmumu administratīvo izmaksu samazināšana, par zemāku samaksu pieejamais darbaspēks atsevišķās pozīcijās, kā arī uzņēmuma atalgojuma sistēmas sakārtošana.

"Valda pieprasījums pēc vadošiem speciālistiem, kuri ar mazām investīcijām spēj panākt maksimāli daudz."

Viens no darba algas rādītājiem ir tirgus izkliede. Tā parāda, cik lielas ir darba samaksas atšķirības par vienu un to pašu amatu darba tirgū. “Jo augstāks amats, jo izkliede lielāka. Atšķirība starp viena līmeņa darbiniekiem sasniedz 2,5 reizes,” skaidro L. Rode. Piemēram, grāmatvedis, veicot viena apjoma darbu, vienā uzņēmumā var saņemt 500 latus, bet citā – 1250 latus.

Šogad pēc vairāku gadu pārtraukuma ir palielinājušās atalgojuma atšķirības Rīgā un reģionos. Piemēram, Latgalē vienāda amata veicējiem darba pamatalga ir par 20% mazāka nekā Rīgā. Pieņemot, ka darba algas visā Latvijā ir 100%, Rīga maksā par 1% vairāk nekā visā Latvijas darba tirgū kopā. 

Taisnīgums

Pētījuma veicēji norāda arī uz kādu pēdējos gados Latvijas darba tirgū vēl nebijušu pozitīvu tendenci – taisnīgāku atalgojuma politiku: “Līdz šim darbinieki, kuri uzņēmumā bija strādājuši ilgu laiku, saņēma mazāku algu nekā jaunie speciālisti, toties šobrīd uzņēmumi augstāk novērtē pieredzējušu darbinieku.” Piemēram, situācija pirms trim gadiem: tā kā uzsāktais uzņēmuma bizness veicās un kompānija paplašinājās, bija nepieciešams otrs tāda paša līmeņa grāmatvedis. Kā lai atrod labu darbinieku, ja darba tirgū valda darbaspēka deficīts? Jāpiedāvā viņam lielāka alga nekā pie konkurentiem. Līdz ar to uzņēmumi pieņēma jaunus darbiniekus ar augstāku atalgojumu, bet līdzvērtīgu darbu uzņēmumā cits darbinieks veica par zemāku samaksu, skaidro L. Rode, uzsverot, ka “šis ir laiks, kad uzņēmums var sakārtot atalgojuma sistēmu”.

Vislabāk apmaksātie

Atalgojuma pētījums rāda, ka vislabāk apmaksātās amatu saimes (ņemot vērā pamatalgu) ir tirdzniecībā, finansēs un grāmatvedībā, kā arī jurisprudencē. Savukārt algas dienā vismazāko naudas summu saņem kvalitātes vadības, izpētes un attīstības, mazumtirdzniecības (pārdevēji, kasieri u.c.) darbinieki. Valda pieprasījums pēc vadošiem speciālistiem, kuri ar mazām investīcijām spēj panākt maksimāli daudz.

Lietuvā augstāk apmaksātie darbinieki strādā korporatīvajās attiecībās, pārdošanā, izpētē un attīstības veicināšanā.

"Ambiciozie darbinieki par darbavietu izvēlas Krieviju, Ukrainu, Kazahstānu."

Austrumi – iespējas ambiciozajiem

Ņemot vērā savu pieredzi starptautiskā uzņēmumā, L. Rode akcentē, ka lielu interesi par Latvijas darbiniekiem, konkrētāk – uzņēmumu vadītājiem, izrāda Austrumu darba tirgus, jo “mēs saprotam viņu mentalitāti, turklāt mums ir Rietumu pieredze un izglītība”. Viņasprāt, ambiciozie darbinieki par darbavietu izvēlas Krieviju, Ukrainu, Kazahstānu. Pārsvarā tie ir biznesa cilvēki, piemēram, bijusī SIA "Latvija Statoil" izpilddirektore Baiba Rubesa jau pusotru gadu strādā Azerbaidžānā.

“Zemāk kvalificēts darbaspēks un tie, kas nekavējoties vēlas saņemt augstāku algu, dodas uz Rietumeiropu,” savukārt Austrumos ir iespējams izveidot veiksmīgu karjeru un sevi pierādīt.

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU