Izsoli var atcelt vairāku iemeslu dēļ

J
jautā:
21. septembrī, 2011
Raivis Gailums

Labdien! Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju mājaslapā tika izsludināta kustamās mantas otrā izsoles kārta ar lejupejošu cenu. Pieteicos izsolei, iemaksāju 10% depozīta un devos uz izsoli. Aizejot uz šo izsoli, man pateica, ka tā nenotiek! Biju ieradies stundu pirms izsoles sākšanās, un tieši uz šo izsoli vēl bija ieradies viens cilvēks. Stundas laikā noteikti būtu vēl kāds atnācis. Tad jautājums: kādi var būt iemesli, kāpēc zvērinātu tiesu izpildītāju izsole nenotiek? Šī zvērinātā tiesu izpildītāja sekretāre man paziņoja, ka iemeslu var būt ļoti daudz un viņai tie neesot jāatklāj, bet izsoli var pārtraukt kaut vienu minūti pirms tās sākšanās. Atradu rakstu, kurā teikts: " Pirms izsoles tās dalībnieki nezina, ar cik konkurentiem viņi sastapsies, tomēr izsole var notikt vien tad, ja uz to ieradušies vismaz divi dalībnieki. Civilprocesa likuma 589. pants paredz, ka tiesu izpildītājs pasludina izsoli par nenotikušu, ja izsolē nav ieradies neviens solītājs vai ieradies tikai viens solītājs; neviens no tiem, kas ieradies, nesola vairāk par izsoles sākumcenu vai arī nosolītājs noteiktā termiņā nesamaksā visu summu, kas no viņa pienākas."

A
atbild:
26. septembrī, 2011
Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padome
Vidaga Daniševska, vecākā juriste

Jā, var pastāvēt vairāki apstākļi, kuru dēļ izsludinātā izsole ir atceļama. Šādi apstākļi var būt dažādi.

Viena no iespējām ir, ka parādnieks pirms izsoles ir samaksājis parādu un tiesas sprieduma izpildes izdevumus. Tādējādi atbilstoši Civilprocesa likuma 582. panta ceturtajai daļai, "ja parādnieks pilnībā samaksā parādu un tiesas sprieduma izpildes izdevumus pirms apķīlātās mantas pārdošanas, pārdošana apturama un apķīlātā manta atdodama parādniekam".

Otra iespēja ir, ka zvērinātam tiesu izpildītājam pirms izsoles ir iesniegts tiesas vai tiesneša lēmums par izpildu darbības atlikšanu vai mantas pārdošanas apturēšanu, vai arī tiesas lēmums par sprieduma izpildes apturēšanu. Līdz ar to zvērinātam tiesu izpildītājam atbilstoši Civilprocesa likuma 559. panta pirmajai daļai izpildu darbības atliek vai atbilstoši Civilprocesa likuma 560. panta pirmās daļas 4. punktam aptur izpildes lietvedību.

Līdz ar to Civilprocesa likums pieļauj, iestājoties noteiktiem apstākļiem, atcelt izsludināto izsoli.

Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomei, nezinot visus lietas faktiskos apstākļus, nav iespējams vērtēt tiesu izpildītāja rīcības pamatotību un atbilstību normatīvajiem aktiem.

Papildu informāciju varat atrast šajā normatīvajā aktā un LV portāla sagatavotajā skaidrojumā:

Kas jāzina pircējam kustamās mantas izsolē

Civilprocesa likums