Bezdarbnieka pabalsts pēc bērna kopšanas atvaļinājuma

J
jautā:
14. februārī, 2024
Ginta

Labdien! Man ir jautājums par bezdarbnieka pabalstu. Plānoju iegūt bezdarbnieka statusu 08.03.2024.
Pusotru gadu atrodos bērna kopšanas atvaļinājumā, un no iepriekšējās darbavietas mani atlaida (vairs neesot manas vakances). Kādā apmērā un kad man izmaksās bezdarbnieka pabalstu?

A
atbild:
19. februārī, 2024
Lidija Dārziņa
LV portāls

Tiesības saņemt bezdarbnieka pabalstu ir bezdarbniekam, kuram:

  • Nodarbinātības valsts aģentūra piešķīrusi bezdarbnieka statusu;
  • kopējais apdrošināšanas stāžs ir ne mazāks par vienu gadu;
  • ir veiktas vai bija jāveic obligātās sociālās apdrošināšanas iemaksas bezdarba gadījumam Latvijas Republikā ne mazāk kā 12 mēnešus pēdējo 16 mēnešu periodā pirms bezdarbnieka statusa iegūšanas dienas.

Bērna kopšanas pabalsta un vecāku pabalsta saņēmēji ir apdrošināti bezdarba gadījumam. Valsts veic sociālās apdrošināšanas iemaksas, līdz ar to minētais periods nodrošina tiesības uz bezdarbnieka pabalstu.

Tiesību aktos nav noteikts termiņš, kādā laikposmā pēc darba zaudēšanas jāreģistrējas bezdarbnieka statusam, lai būtu tiesības saņemt pabalstu. Bezdarbniekos var reģistrēties gan nākamajā dienā pēc darba attiecību izbeigšanas, gan pēc mēneša vai vairākiem mēnešiem. Tomēr, ja vēlas saņemt bezdarbnieka pabalstu, jāņem vērā iepriekš minētais nosacījums, proti, tiesības uz pabalstu ir tad, ja iemaksas bezdarbam veiktas vismaz 12 mēnešus 16 mēnešu periodā pirms bezdarbnieka statusa iegūšanas.

Nosakot bezdarbnieka pabalsta apmēru, ņem vērā pieprasītājam aprēķināto vidējo apdrošināšanas iemaksu algu un kopējo apdrošināšanas stāžu. Vidējo iemaksu algu aprēķina par 12 mēnešu periodu, kas beidzies divus mēnešus pirms mēneša, kurā iegūts bezdarbnieka statuss.

Ja 12 mēnešu periodā, par kuru aprēķināma vidējā apdrošināšanas iemaksu alga, persona atradusies bērna kopšanas atvaļinājumā, grūtniecības un dzemdību atvaļinājumā un ja iemaksas šajā periodā darba devējam nebija jāveic, tad vidējo apdrošināšanas iemaksu algu aprēķina par iepriekšējiem 12 mēnešiem pirms attiecīgā perioda, atkāpjoties līdz darba devēja pēdējai reģistrētajai iemaksu algai.

Ja darba tiesiskās attiecības pārtrauktas pēc darba devēja iniciatīvas vai saskaņā ar abpusēju vienošanos, pabalstu piešķir no dienas, kad Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra saņēmusi iesniegumu bezdarbnieka pabalsta piešķiršanai. Pabalsta izmaksa tiek uzsākta nākamajā mēnesī.

Ja darba attiecības tiek pārtrauktas uz darbinieka uzteikuma pamata, pabalstu piešķir no iesnieguma iesniegšanas dienas, bet ne agrāk kā divus mēnešus pēc bezdarbnieka statusa iegūšanas.

Pabalsta apmēru ietekmē kopējais apdrošināšanas stāžs.

Ja apdrošināšanas (darba) stāžs ir:

Pabalstu piešķir:

no 1 līdz 9 gadiem ieskaitot,

50% apmērā no vidējās iemaksu algas.

no 10 līdz 19 gadiem ieskaitot,

55% apmērā no vidējās iemaksu algas.

no 20 līdz 29 gadiem ieskaitot,

60% apmērā no vidējās iemaksu algas.

30 gadi un vairāk,

65% apmērā no vidējās iemaksu algas.

Bezdarbnieka pabalstu izmaksā ne ilgāk par astoņiem mēnešiem šādā apmērā:

  • pirmajos divos mēnešos – piešķirtajā apmērā;
  • trešajā un ceturtajā mēnesī – 75% no piešķirtā pabalsta apmēra;
  • piektajā un sestajā mēnesī – 50% no piešķirtā pabalsta apmēra;
  • septītajā un astotajā mēnesī – 45% no piešķirtā pabalsta apmēra.