TĒMA: Finanses

Kā aprēķina nemateriālo zaudējumu, ja satiksmes negadījumā gūta trauma

J
jautā:
18. februārī, 2022
Vasilijs

Ar 2014. gada 17. jūnijā pieņemtajiem Ministru kabineta noteikumiem Nr. 340 par apdrošināšanas atlīdzības apmēru un aprēķināšanas kārtību par personai nodarītajiem nemateriālajiem zaudējumiem ir noteikts, ka apdrošināšanas atlīdzību cietušajai personai par tās sāpēm un garīgajām ciešanām fiziskas traumas dēļ nosaka, pieņemot, ka nemateriālie zaudējumi šai personai ir nodarīti apmērā, kurš aprēķināms, izmantojot šādu formulu: A = B + (P1 x C+ P2 x C + ... + Pn x C), kur A – kopējais apdrošināšanas atlīdzības apmērs par cietušās personas fizisku traumu (eiro); B – minimālo mēneša darba algu* summa, kas noteikta atbilstoši šā pielikuma 2. punktam; P1 ... Pn – katram miesas bojājumam piemērojamais koeficients procentos atbilstoši šā pielikuma 3. nodaļai; C – bāzes koeficients (10 minimālo mēneša darba algu* apmērā). Lūdzu izskaidrot, ko nozīmē “C – bāzes koeficients (10 minimālo mēneša darba algu* apmērā)”. Proti, manā gadījumā CSN rezultātā tika nodarīti miesas bojājumi, kas rada veselības traucējumu līdz sešām dienām, un tas ir “P1” miesas bojājumam piemērojamais koeficients procentos – 5%. Bet vai formula “P1 (5%) x C” (– bāzes koeficients (10 minimālo mēneša darba algu* apmērā) patiešām veido summu (B) EUR 500 + (P1) EUR 25 (5% no MMA) x 5000 (C =10 minimālo mēneša darba algu* apmērs), un tas ir A = B (500) + (P1 (5% no 5000) = 250, tātad sanāks EUR 750?

A
atbild:
23. februārī, 2022

Ja CSNg personai ir nodarīti miesas bojājumi, bet nav veikta tiesu medicīniskā ekspertīze, kurā nosaka miesas bojājumu smaguma pakāpi, tad, aprēķinot nemateriālo zaudējumu apmēru sakarā ar fizisku traumu, pieņem, ka B ir viena minimālā mēnešalga.

P1 ... Pn ir katram miesas bojājumam piemērojamais koeficients procentos atbilstoši MK noteikumu Nr. 340 pielikuma 3. nodaļai. Tie nav 5% no minimālās mēnešalgas (MMA) 500 EUR. Atbilstoši miesas bojājumu piemērojamo procentu tabulai 5% ir, piemēram, par galvas smadzeņu satricinājumu (pielikuma tabulas 34.1. punkts) vai apakšdelma viena kaula lūzumu (pielikuma tabulas 10.1. punkts).

Tādējādi, ja CSNg rezultātā persona būtu guvusi smadzeņu satricinājumu, bet nebūtu veikta tiesu medicīniskā ekspertīze, tad aprēķins būtu šāds:

500 + (5% x 5000) = 500 + 250 = 750 EUR, kur

750 = kopējais atlīdzības apmērs;

500 = MMA alga CSNg brīdī;

5% = pielikuma 3. nodaļas 34.1. punkts;

5000 = bāzes koeficients 10 MMA apmērā (500 x 10).

Ja jums ir papildu jautājumi, lūdzam sazināties ar Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroju (tel. 67114300, e-pasts: ltab@ltab.lv).