Piedziņas vēršana uz pensiju

J
jautā:
13. martā, 2013
kaspars zandbergs

Likums noteic, ka “Tiesu izpildītājs nosūta darba devējam vai attiecīgajai juridiskajai personai rīkojumu ar norādi izdarīt ieturējumus no parādnieka, pensijas”, bet likums nenosaka, no kāda apmēra pensijas var izdarīt ieturējumus, vai no jebkāda apmēra un cik procentus?

A
atbild:
14. martā, 2013
Lolita Lūse
LV portāls

Civilprocesa likuma 594.pants paredz, ka no parādniekam izmaksājamās darba samaksas un tai pielīdzinātajiem maksājumiem ieturējumus pēc izpildu dokumentiem izdara līdz piedzenamā parāda dzēšanai:

1) uzturlīdzekļu piedziņas lietās nepilngadīgu bērnu uzturam vai Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijas labā – saglabājot parādniekam darba samaksu un tai pielīdzinātos maksājumus 50 procentu apmērā no minimālās mēneša darba algas;

2) piedzenot uzturlīdzekļus, atlīdzinot zaudējumus sakarā ar personisku aizskārumu, kura rezultātā radies sakropļojums vai cits veselības bojājums vai iestājusies personas nāve, vai atlīdzinot zaudējumu, kas nodarīts, izdarot noziegumu, – 50 procentus;

3) pārējos piedziņu veidos, ja likumā nav noteikts citādi, – 30 procentus.

Ja piedziņa uz darba samaksu tiek vērsta pēc vairākiem izpildu dokumentiem, darbiniekam katrā gadījumā jāsaglabā darba samaksa un tai pielīdzinātie maksājumi 50 procentu apmērā, izņemot uzturlīdzekļu piedziņas gadījumu.

Savukārt Civilprocesa likuma 595.pants paredz, ka, vēršot piedziņu uz valsts pensijām, valsts sociālās apdrošināšanas pabalstiem un atlīdzībām, piemērojami noteikumi par piedziņas vēršanu uz darba samaksu – ieturot attiecīgi 30% vai 50% pensijas.

Tikai šajā gadījumā tiesu izpildītājam jānodrošina, ka pēc ieturējumu veikšanas mēnesī izmaksājamā summa katram maksājumam nav mazāka par valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmēru, ja citos likumos nav noteikti citi ieturējumu ierobežojumi. Valsts sociālā nodrošinājuma apmērs Latvijā pašlaik ir 45 lati, invalīdiem kopš bērnības - 75 lati mēnesī.