Vai nepiemērota apģērba dēļ var nepielaist pie eksāmena

J
jautā:
09. decembrī, 2019
Elmārs Rudzītis

Vai mūzikas skolas pedagogiem ir tiesības nepielaist pie koncerteksāmena (ieskaites uz koncertzāles skatuves) audzēkņus, kuri ieradušies ielas drēbēs, lai tādējādi sekmētu topošo mūziķu estētisko audzināšanu un skatuves kultūru?

A
atbild:
02. janvārī, 2020
Izglītības kvalitātes valsts dienests
Jana Veinberga, vecākā eksperte

Tam, kādā apģērbā audzēkņiem jāierodas uz koncerteksāmenu, ir jābūt noteiktam skolas iekšējās kārtības noteikumos, un audzēkņiem un viņu vecākiem jābūt ar šiem noteikumiem iepazīstinātiem. Tāpat iekšējās kārtības noteikumos jābūt noteiktām arī sankcijām/sodiem un ierobežojumiem, t. i., šajā gadījumā jābūt noteiktam, ka ar nepiemērotu apģērbu audzēkņi netiek pielaisti pie eksāmena. Tomēr arī tad, ja iekšējās kārtības noteikumos noteikts koncerteksāmena apģērbs un sankcijas, pirms to piemērošanas pedagogiem būtu jālūdz un jāvērtē audzēkņa skaidrojums. Iespējams, ka audzēknis ieradies nepiemērotā apģērbā objektīvu apstākļu dēļ, piemēram, aizkavēšanās vispārējās izglītības iestādē, ģimenes apstākļi, transporta problēmas utt. Tātad šajā gadījumā, pirmkārt, ir svarīgi, lai apģērba prasības ir noteiktas un audzēkņi un viņu vecāki par tām zina, otrkārt, ir jānoskaidro apstākļi, kādēļ prasības netiek pildītas. Kopumā pedagogiem vienmēr ir jārīkojas vislabākajās audzēkņu interesēs un atsevišķi jāvērtē katrs gadījums.