TĒMA: Nodokļi

Kā aprēķināt un samaksāt nodokļus par darbinieku

J
jautā:
15. martā, 2018
Jānis

Esmu pašnodarbinātais – ģimenes ārsts, NVD ieskaita katru mēnesi summu, kurā ir iekļauta medmāsas alga. Kā man maksāt algu medmāsai un arī valsts noteiktos nodokļus? Pieņemsim, ka alga ir 600 eiro.

A
atbild:
28. martā, 2018
Edīte Brikmane
LV portāls
Valsts ieņēmumu dienests
Evita Teice-Mamaja, Sabiedrisko attiecību daļas pārstāve

Ja medmāsas alga ir 600 eiro (bruto) un darba devējam (ģimenes ārstam) ir iesniegta algas nodokļa grāmatiņa (darba devējs par to ir pārliecinājies VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS)), darba algas aprēķins ir šāds:

  • valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI): 11% (VSAOI likme) no 600 eiro (bruto alga) = 66 eiro;
  • iedzīvotāju ienākuma nodoklis: 20% no 534 eiro (bruto alga 600 eiro – VSAOI likme 66 eiro) = 106,80 eiro;
  • izmaksājamā alga medmāsai pēc nodokļu atskaitīšanas: 600 eiro – 66 eiro VSAOI – 106,80 eiro IIN = 427,20 eiro;
  • valsts budžetā pārskaitāmie nodokļi: IIN 106,80 eiro un VSAOI 210,54 eiro (66 eiro ir darba ņēmēja daļa (11% VSAOI likme) + 144,54 eiro darba devēja daļa, kas ir 24,09%).

Darba devēja izdevumi, ieskaitot uzņēmējdarbības riska nodevu 0,36 eiro, ir 744,90 eiro.

Iedzīvotāju ienākuma nodokli (106,80 eiro) iemaksā valsts budžeta ieņēmumu kontā: Valsts kase, reģ. Nr. 90000050138, konta Nr. LV91TREL1060000110000.

VSAOI (210,54 eiro) iemaksā valsts budžeta ieņēmumu kontā: Valsts kase, reģ. Nr. 90000050138, konta Nr. LV91TREL1060000220000.

Kontu numuri ir pieejami VID tīmekļvietnē www.vid.gov.lv sadaļā – “Konti nodokļu nomaksai”.

Būtiski uzsvērt, ka šajā nodokļu aprēķina piemērā nav piemēroti iespējamie nodokļu atvieglojumi, piemēram, par apgādībā esošu personu, kā arī neapliekamais minimums, jo tam ir nepieciešama papildu informācija.

Fiziskajai personai ir tiesības uz gada diferencēto neapliekamo minimumu, kuru aprēķina saskaņā ar īpašu formulu, ņemot vērā nodokļu maksātāja kopējo gada ar nodokli apliekamo ienākumu apmēru. Sākot ar 2018. gadu, fiziskai personai ienākuma gūšanas vietā, kurā ir iesniegta algas nodokļa grāmatiņa, piemēro Valsts ieņēmumu dienesta prognozēto mēneša neapliekamo minimumu.

Tāpat darba devējam (ģimenes ārstam) ir obligāts pienākums katru mēnesi iesniegt Valsts ieņēmumu dienesta Elektroniskās deklarēšanas sistēmā darba devēja ziņojumu par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām no darba ņēmēju darba ienākumiem un iedzīvotāju ienākuma nodokli.