DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
26. martā, 2024
Lasīšanai: 7 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Kultūra

Lai saglabātu Latvijas Okupācijas muzeja ekspozīciju, valdība lemj par turpmāko rīcību ar Stūra māju

Lai nodrošinātu Latvijas Okupācijas muzeja (LOM) izveidotās ekspozīcijas darbību Stūra mājā (ēkā Brīvības ielā 61, Rīgā), kas noteikta LOM ilgtermiņa nomas līgumā ar valsts akciju sabiedrību “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ), Kultūras ministrija (KM) 26. marta sēdē virzīja izskatīšanai valdībā informatīvo ziņojumu, kas cita starpā paredzēja izvērtēt un Ministru kabinetam lemt par 2 iespējamiem scenārijiem turpmākajā rīcībā ar Stūra māju.

“Latvijas Okupācijas muzeja ekspozīcijas darbība Stūra mājā ir absolūta Kultūras ministrijas prioritāte. Politiķu dienaskārtībā jautājums par turpmāko Stūra mājas izmantošanu ir bijis arī pirms vairākiem gadiem, tomēr konkrēts lēmums netika pieņemts. Muzeja ekspozīcija aizņem 8% no kopējās ēkas platības un ir jādara viss, lai pārējā ēkas daļa nepārvēršas par graustu un muzejs turpina darbu. Arī turpmākajos gados Kultūras ministrija nodrošinās dotāciju Latvijas Okupācijas muzeja ekspozīcijas darbības nepārtrauktībai, ” uzsver kultūras ministre Agnese Logina.

Ņemot vērā kopējos nepieciešamos finanšu ieguldījumus, lai savestu kārtībā visu ēku, kā arī to, ka Stūra mājas ekspozīcijai tiek izmantota neliela Brīvības ielas 61 nama daļa, bet visa pārējā ēka valsts funkciju nodrošināšanai nav nepieciešama, viens no informatīvajā ziņojumā piedāvātajiem risinājumiem bija Stūra mājas virzīšana atsavināšanai, vienlaikus VNĪ1 nodrošinot ilgtermiņa nomas attiecības ar LOM. Tādējādi LOM ekspozīcijas “Stūra māja” darbība tiek nodrošināta neatkarīgi no pārējās ēkas daļas izmantošanas veida.

Otrs informatīvajā ziņojumā aplūkotais scenārijs piedāvāja arī turpmāk saglabāt īpašuma tiesības uz Stūra māju valsts akciju sabiedrībai “Valsts nekustamie īpašumi”. Šādā gadījumā KM sagatavotu izskatīšanai Ministru kabinetā rīkojuma projektu, kas paredz no valsts budžeta programmas “Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem” piešķirt 847 000 eiro pārskaitīšanai VNĪ Stūra mājas neatliekami veicamo būvdarbu izpildei 2024. gadā. Savukārt Finanšu ministrija (VNĪ) izvērtētu un iesniegtu izskatīšanai Ministru kabinetā priekšlikumu par turpmāko rīcību, t.sk. nepieciešamo turpmāko finansējumu un veicamajiem darbiem, lai uzsāktu visas ēkas pilnvērtīgu ekspluatāciju.

Valdība, iepazīstoties un izvērtējot informatīvā ziņojuma saturu, lēma par Stūra mājas atsavināšanu.

“Mūsu mērķis ir nodrošināt, ka Latvijas Okupācijas muzejs turpina savu darbību, nezaudējot savu būtību un vēsturisko nozīmi. Kā nākamie soļi - iesniegt VUGD veicamo darbu plānu ar norādītiem termiņiem un nekavējoties uzsākt neatliekamos darbus, izmantojot VNĪ līdzekļus, kurus segs no nākotnes atsavināšanas ienākumiem. Ir svarīgi saprast, ka mūsu mērķis ir ne tikai saglabāt muzeju pieejamu sabiedrībai darbu veikšanas laikā, bet arī veicināt tā ilgtermiņa stabilitāti un attīstību. Stūra māja tiks virzīta atsavināšanai, vienlaikus nodrošinot Latvijas Okupācijas muzeja darbību ilgtermiņā, kā to paredz nomas līgums un ieraksts zemes grāmatā uz ilgāko pieejamo periodu – 30 gadiem. Šie noteikumi tiks atrunāti līgumos ar ēkas jauno īpašnieku un ļaus mums garantēt muzeja darbību un noteikto periodu, neatkarīgi no ēkas statusa. Ņemot vērā, ka ēka nav nepieciešama valsts funkciju veikšanai, atsavināšanas ceļš ļaus efektīvāk izmantot resursus, lai atjaunotu ēku kopumā, vienlaikus saglabājot mūsu vēsturisko mantojumu un nodrošinātu sabiedrības piekļuvi tam. Ēkas vērtējuma process ilgs apmēram divus mēnešus. Pēc vērtējuma saņemšanas tiks organizēta nekustamā īpašuma elektroniskā izsole, kuras cikls ilgst apmēram vienu mēnesi. Atsavināšanas process kopumā var ilgt līdz diviem gadiem,” Valsts nekustamie īpašumi valdes loceklis Andris Vārna.

Lai noskaidrotu Latvijas sabiedrības viedokli par Stūra mājas daļas izmantošanu privātai komercdarbībai, Tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centrs SKDS veica 1 005 visas Latvijas iedzīvotāju (vecumā no 18-75 gadiem) aptauju. Tās rezultāti liecina - ja tiktu nodrošināta LOM ekspozīcija ēkas pagrabstāvā un 1.stāvā, pilnībā vai drīzāk šādu scenāriju atbalstītu 59%, turpretī 24% to pilnībā vai drīzāk neatbalstītu.

Izvērtējot citu valstu pieredzi līdzīgu, ar VDK mantojumu saistītu ēku apsaimniekošanā, secināms, ka katra no valstīm ir izvēlējusies savu pieeju. Ir ēkas, kuras pilnībā ir nodotas muzeja rīcībā un tajās ir okupācijas muzejs, un ir ēkas, kur daļa pilda vēsturiskās atmiņas funkciju, bet pārējā ēka ir pielāgota citām funkcijām.

Ēka Rīgā, Brīvības ielā 61, zināma kā Stūra māja, ir unikāls, vēsturisks objekts, kurā saglabājies plašs liecību klāsts par PSRS okupācijas politiskajām represijām un izdarītajiem noziegumiem pret cilvēci: laika periodā no 1944. gada līdz 1991. gadam ēkā atradās Latvijas PSR Valsts drošības komiteja.

LOM ekspozīcija Stūra mājā izveidota 2014. gadā, un tās atrašanās vēsturisko notikumu vietā ir nepārprotams vēstījums par Latvijas vēstures traģiskajiem notikumiem, ko nedrīkst aizmirst un kas ir atgādinājums ikvienam par totalitārā režīma nodarīto ļaunumu un postu. Stūra māja un tajā esošās traģisko notikumu liecības ir saglabājamas nākamajām paaudzēm, attiecīgi nodrošinot, ka tiek saglabāta arī LOM darbība ēkā un tādējādi tiek saglabātas arī vēsturiskās liecības par čekas darbību Latvijā.

Stūra mājas kopējā platība saskaņā ar VNĪ sniegto informāciju ir 8 552,8 m2.

Ēkas daļā – 690 m2 jeb 8% pagrabstāva un pirmā stāva – kas ar Kultūras ministrijas rīkojumu atzīta par valsts nozīmes vēsturiska notikuma vietu, izstāžu ekspozīciju iekārtojis un apmeklētājus uzņem LOM. Pārējā ēkas daļa -92% - netiek izmantota, atrodas avārijas stāvoklī un tās rekonstrukcijai ir nepieciešami vismaz 21,14 miljoni eiro.

1 Stūra mājas telpu nomas līgums ar LOM biedrību noslēgts 2020. gada 13. maijā ar nomas termiņu līdz 2050. gada 30. decembrim, kas nostiprināts arī zemesgrāmatā.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI