DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
23. janvārī, 2024
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Vide

Pašvaldībām bezemisiju transportlīdzekļu iegādei piešķirs Taisnīgas pārkārtošanās fonda finansējumu 21,17 milj. eiro apmērā 

2024. gada 23. janvārī Ministru kabinetā apstiprināts Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas izstrādātais noteikumu projekts par atbalsta sniegšanu pašvaldībām bezemisiju transportlīdzekļu iegādei, veicinot pāreju uz klimatneitrālu ekonomiku. 

Pasākumam kopējais plānotais finansējums ir 24,9 milj. eiro, t.sk. Taisnīgas pārkārtošanās fonda (TPF) finansējums 21,17 milj. eiro un pašvaldību līdzfinansējums vismaz 3,73 milj. eiro.  

Atbalsts paredzēts Kurzemes, Latgales, Vidzemes un Zemgales statistiskā reģiona pašvaldībām, to iestādēm un kapitālsabiedrībām bezemisiju transportlīdzekļu iegādei, lai uzlabotu pašvaldību autonomo funkciju un no tām izrietošo pārvaldes uzdevumu izpildi, nodrošinot izglītības, sociālo, veselības aprūpes un kultūras pakalpojumu sasniedzamību. 

Pasākuma ietvaros atbalstāma M2 vai M3 kategorijas elektroautobusu, kā arī M1 kategorijas specializēto elektrotransportlīdzekļu iegāde un to darbības nodrošināšanai nepieciešamās uzlādes infrastruktūras izveide. Iegādātos bezemisiju transportlīdzekļus pašvaldības varēs izmantot, lai nodrošinātu, piemēram, izglītojamo nokļūšanu pašvaldības izglītības iestādēs, sociālo iestāžu vai sociālo pakalpojumu klientu nokļūšanu sociālo pakalpojumu sniegšanas vai saņemšanas vietās, pašvaldības amatiermākslas kolektīvu nokļūšanu kultūras pasākumu vai to mēģinājumu norises vietās savā pašvaldībā, uz skatēm vai Dziesmu un deju svētkiem, kā arī pacientu nokļūšanu uz un no ārstniecības iestādēm gadījumos, kad esošā sabiedriskā transporta sistēma nav tam piemērota vai nepieciešama nokļūšana no viena līmeņa slimnīcas uz citu. 

Pasākuma īstenošanas rezultātā plānots, ka pašvaldības iegādāsies vismaz 38 bezemisiju transportlīdzekļus un ar tiem pārvadāto pasažieru skaits (nākamajā kalendāra gadā pēc to iegādes) būs vismaz 323 tūkstoši pasažieru. 

Projekta[1] minimālais kopējo attiecināmo izmaksu apmērs – 200 tūkstoši eiro, savukārt projekta maksimālais TPF finansējums – 3 milj. eiro. 

Projektu atlase tiks organizēta atklāta konkursa veidā. Konkursa ietvaros priekšroka tiks dota tiem projektiem, kuros paredzēts  mazāks TPF finansējuma apjoms uz vienu pārvadāto pasažieri un pasažieru pārvadājumi tiks veikti no vai uz vismaz divām novadu teritoriālajām vienībām (pilsētām vai pagastiem), kā arī  projektiem, kuros plānots pārtraukt ekspluatēt pašvaldības īpašumā esošus ar fosilās izcelsmes degvielu darbināmus transportlīdzekļus. 

Centrālā finanšu un līgumu aģentūra kā Eiropas Savienības fondu sadarbības iestāde projektu iesniegumu pirmās atlases kārtu plāno izsludināt š.g. februārī. Pirmās atlases kārtas projekti īstenojami līdz 2026. gada 31. decembrim. Lūdzam sekot līdzi aktuālajai informācijai par projektu atlasēm Centrālās finanšu un līgumu aģentūras tīmekļvietnē:  https://www.cfla.gov.lv/lv/2021-2027-projektu-atlases. 

Šis investīciju pasākums papildinās Atveseļošanas fonda investīciju 3.1.1.6.i “Pašvaldību funkciju īstenošanai un pakalpojumu sniegšanai nepieciešamo bezemisiju transportlīdzekļu iegāde”, kuras ietvaros jau ir noslēgti līgumi ar 17 pašvaldībām par 24 bezemisiju transportlīdzekļu (skolēnu autobusu) iegādi: Saldus, Saulkrastu, Ogres, Alūksnes, Dobeles, Madonas, Jēkabpils, Preiļu, Smiltenes, Kuldīgas, Bauskas, Tukuma, Balvu, Augšdaugavas, Dienvidkurzemes novadi, Rēzeknes novads, Jelgavas novads. 

[1] Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027.gadam 6.1.1. specifiskā atbalsta mērķa "Pārejas uz klimatneitralitāti radīto ekonomisko, sociālo un vides seku mazināšana visvairāk skartajos reģionos" 6.1.1.6.pasākuma "Bezemisiju transportlīdzekļu izmantošanas veicināšana pašvaldībās" īstenošanas noteikumi 

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI