DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
28. augustā, 2023
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Pašvaldības
1
1

LPS rosina saglabāt nodokļu prioritāti mantojuma parādu segšanā, ievērojot sabiedrības intereses

Latvijas Pašvaldību savienība (LPS) rosina ņemt vērā valsts, pašvaldību intereses un sabiedrības tiesības Tieslietu ministrijas (TM) piedāvātajās izmaiņās mantinieku saņemtā mantojuma parādu segšanā. LPS ieskatā ir saglabā šobrīd spēkā esošais regulējums, kurā ir priekšroka nenomaksāto nodokļu segšanai, kad nodokļu parādus jāsedz pirms nodrošinātajiem parādiem, kas lielākoties ir banku hipotekārie kredīti. Jābūt skaidram, ka vispirms ir valsts un pašvaldība kā prioritāte un tikai pēc tam kredītiestādes. 

TM rosina ar likumprojektu "Grozījumi Civillikumā" veikt izmaiņas un noteikt, ka, norēķinoties ar mantojuma atstājēja kreditoriem, mantiniekiem jāievēro prasījumu priekšrocība, vispirms sedzot nodrošināto kreditoru un uz mantu gulstošo nodokļu prasījumus. Ja vienā laikā pie mantiniekiem griežas vairāki kreditori un ar mantojumu nepietiek visu prasījumu segšanai, tad visi to prasījumi jāapmierina ievērojot priekšrocību un samērīgi ar mantojumu.  

Pēc būtības tas nozīmē, ka nodokļa prasījumi tiks pielīdzināti nodrošināto kreditoru prasījumiem, paredzot, ka abi prasījumi sedzami samērīgi ar mantojumu. Ņemot vērā nekustamo īpašumu hipotēku apmērus un vidējo nodokļa parādu apmēru, faktiski šāds regulējums nozīmēs, ka, ja ar mantojumu nepietiks visu parādu segšanai, tad tiks segta tikai neliela nekustamā īpašuma nodokļa parāda daļa, bet hipotekārie kreditori iegūs, bet mantiniekam nebūs labāk, izmaiņas viņu neskars.  

LPS uzskata, ka nodokļu prioritāte ir jāsaglabā un  nav  jāmaina vēsturiski iedibinātā, rūpīgi pārdomātā un līdzsvarotā kārtība kreditoru prasījumu apmierināšanai. Mantojuma tiesībās hipotēkas vai komercķīlas nodrošinājums nebūtu uzskatāms par vienlīdzīgu nodokļu parādiem, jo arī citās civiltiesību jomās, lai nodrošinātu sabiedrības tiesību ievērošanu, tieši nekustamā īpašuma nodokļa prasījumiem piešķirta prioritāte.  

Nodokļi tiek noteikti, lai nodrošinātu ieņēmumus  budžetā un pēc tam tiktu ieguldīti sabiedrības vajadzību īstenošanā izglītībā, veselībā, infrastruktūrā u.c. No šīm sabiedrības interesēm izriet šobrīd spēkā esošais regulējums, kas nodokļu parādus liek segt pirms hipotekārajiem vai citiem nodrošināto kreditoru prasījumiem. 

Tāpat arī biedrība "Sabiedrība par atklātību - Delna" Valsts sekretāru sanāksmē šī gada 15.jūnijā pievienojās LPS viedoklim. 

Valdībā TM rosinātās izmaiņas likumprojektā “Grozījumi Civillikumā” plānots izskatīt otrdien, 29.augustā. 

Papildus informācija 

LPS izmaiņām likumprojektā “Grozījumi Civillikumā” piedāvā šādu redakciju: “Norēķinoties ar mantojuma atstājēja kreditoriem, mantiniekiem jāievēro prasījumu priekšrocība, vispirms sedzot uz mantu gulstošo nodokļu prasījumus un pēc tam nodrošināto kreditoru prasījumus”. 

Savukārt Ministru kabinetā  TM iesniegta redakcija, kas atbalsta hipotekāros un komercķīlu devējus, ļaujot tiem saņemt daļu no nodokļu prasījumiem, ir šāda:  "Norēķinoties ar mantojuma atstājēja kreditoriem, mantiniekiem jāievēro prasījumu priekšrocība, vispirms sedzot nodrošināto kreditoru prasījumus un sludinājuma par mantojuma atklāšanos termiņa pieteiktos nodokļu prasījumus”. 

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI