DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
12. jūlijā, 2022
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Lauku attīstība

Latvijas Zemes fonds septiņos gados lauksaimniekiem iznomājis gandrīz 25 tūkstošu ha zemes

Jau septiņus gadus – kopš 2015. gada 1. jūlija Latvijā darbojas Latvijas Zemes fonds (LZF), kas izveidots, lai valstiskā līmenī veicinātu lauksaimniecības zemes resursu aizsardzību un pieejamību, racionālu, efektīvu un ilgtspējīgu izmantošanu.

Septiņu gadu darbības laikā LZF kopumā ir izskatījis 3699 pieteikumus un iegādājies 1267 nekustamos īpašumus 24 911 ha platībā par kopējo summu 79,14 miljoni eiro (ieskaitot reversās nomas darījumu rezultātā iegūtos īpašumus), bet iznomājis 1253 īpašumus 24 696 ha platībā1. Visi LZF īpašumi galvenokārt tiek iznomāti Latvijas lauksaimniekiem. 

Zemkopības ministrs Kaspars Gerhards: “Latvijas Zemes fonds sekmējis, ka Latvijā lauksaimniecībā izmantojamās zemes platības tiek saglabātas lauksaimnieciskās ražošanas vajadzībām ne tikai šodienai, bet arī mūsu bērniem un bērnu bērniem. Šajā laikā lauksaimnieciskajā ražošanā, izmantojot Latvijas Zemes fondu, atgriezti 631 ha zemes. Katrs apstiprinātais pieteikums un katrs hektārs, kas tiek saglabāts mūsu lauksaimniekiem saimniekošanai, ir ieguldījums mūsu valsts iekšējā drošībā, jo stiprina lauku attīstību Latvijā.”

Kopš 2017. gada novembra ir mainīti nosacījumi un LZF piedāvā lauksaimniekiem iespēju pārdot LZF lauksaimniecības zemi ar nomas un atpakaļpirkuma tiesībām pārdevējam jeb tā saucamo reversās nomas pakalpojumu. Reversā noma dod iespēju lauksaimniekiem stabilizēt ražošanu un sakārtot naudas plūsmu īstermiņā. Tā ir unikāla iespēja sakārtot uzņēmumu, nemainot īpašnieku struktūru un neuzņemoties papildu finanšu saistības. Pieprasījums pēc reversās nomas pakalpojuma ir lielāks, nekā sākotnēji tika plānots. Reversās nomas darījumu ietvaros LZF ir iegādājies gandrīz pusi, t.i., 522 nekustamos īpašumus 10 651 ha platībā par kopējo summu 33,48 miljoni eiro.

Kopš 2020. gada jūnija ikvienam interesentam ir pieejams “Altum” izveidotais modernais un ērtais rīks klientiem – nomas un pārdošanas tiesību izsoles portāls zeme.altum.lv. Tuvāko mēnešu laikā  paredzēts šo rīku pilnveidot, padarot tā izmantošanu klientam vēl ērtāku, kā arī ieviešot darījumu izsolēm rokas naudu iemaksas.

1 Visi šajā ziņā minētie dati uz 30.06.2022.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU