DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
11. septembrī, 2020
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Labklājība

Latvija - ceļā uz bērnu un ģimeņu atbalsta sistēmas sakārtošanu

Publicēts pirms 3 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>

10.septembrī organizācijas “Centrs Dardedze” rīkotajā konferencē “Aizej tur - nezin kur? Ceļa meklējumi vardarbības pret bērnu novēršanai” valsts amatpersonas atzina, ka bērnu un ģimeņu atbalsta sistēmā pašlaik trūkst vienotu mērķu un saskaņotas rīcības, paužot apņēmību virzīt Ministru kabinetā ideju par Latvijas pievienošanos ANO veidotajai “Ceļa meklētāju” valstu kustībai.

Valsts prezidents Egils Levits konferencē uzsvēra, ka bērnu aizsardzība nav tikai atsevišķs projekts vai vienas atsevišķas ministrijas atbildība - valstij bērnu un ģimenes politika būtu jāattīsta kā vienotam mehānismam. Savukārt tieslietu ministrs Jānis Bordāns un labklājības ministre Ramona Petraviča savās uzrunās akcentēja primārās prevencijas nozīmi, kas ne vien laikus novērš riskus ģimenēs ar bērniem un vardarbības traumatiskās sekas, bet arī būtiski ietaupa valsts izglītības, sociālā un veselības budžeta līdzekļus.

Ministru prezidenta parlamentārā sekretāre Evika Siliņa premjera Krišjāņa Kariņa vārdā pauda apņemšanos aicināt ministrus atbalstīt valdībā priekšlikumu par Latvijas pievienošanos ANO veidotajai “Ceļa meklētāju” (Pathfinding countries) valstu kustībai, kas paredz skaidru plānu institūciju sadarbības stiprināšanai ar mērķi novērst vardarbību pret bērniem.

Konferences mērķis bija sniegt lēmumu pieņēmējiem un plašākai sabiedrībai reālu un objektīvu skatījumu uz to, kādi ir Latvijas bērnu un ģimeņu atbalsta sistēmas trūkumi, kāds varētu būt kopīgais virziens un staprtautiskā praksē pārbaudīti risinājumi. Kā iespējamais plāns institūciju mobilizēšanai konferencē tiks aplūkotas ANO Globālās partnerības vardarbības pret bērnu novēršanai izveidotā "Ceļa meklētāju" valstu kustība un Pasaules Veselības organizācijas un citu starptautisko organizāciju izstādātās INSPIRE vadlīnijas vardarbības prevencijai.

“Godīgi sakot, Latvijā šobrīd nemaz nav bērnu un ģimeņu atbalsta sistēmas, ir tikai tās fragmenti - atsevišķi pakalpojumi, atsevišķas institūcijas, taču mērķtiecīgs, saskaņots darbs nenotiek. Mēs plūstam pa straumi. Tāpēc šodien mēs iepazīstinām valsts un pašvaldību līmeņa lēmumu pieņēmējus ar ceļa karti, kā mobilizēties un sistēmu sakārtot ar globālas kustības un pierādījumos balstītu metožu palīdzību. Mēs to dodam mūsu valsts augstākajām amatpersonām un ceram, ka turpmāk virziens mums visiem būs kopīgs,” skaidro rganizācijas “Centrs Dardedze” valdes locekle Laila Balode.

Konferencē izskanēja arī video prezentācijas no Globālās partnerības vardarbības pret bērniem novēršanai pārstāves Sabines Rakotomalalas, Pasaules Veselības organizācijas pārstāvja Jondžī Jona un bērnu ombuda Zviedrijā Elizabetes Dālinas, savukārt no vietējiem runātājiem Pārresoru koordinācijas centra konsultante Sigita Sniķere pastāstīja par plāniem attīstīt preventīvu ģimeņu atbalsta sistēmu, bet Latvijas Universitātes pētniece Zane Linde-Ozola skaidroja zaudētās iespējas, ko rada nesistemātiska un nepietiekama datu vākšana bērnu seksuālas izmantošanas jomā.

Latvijas Nacionālās bibliotēkas ātrijā tika atklāta izstāde “Bez vardarbības”, kas būs apskatāma līdz 10.oktobrim. Izstādes ilustrācijas izstrādājusi zviedru māksliniece Stīna Virsēna, apvienojot tās ar citātiem no bērnu rakstnieces Astrīdas Lindgrēnas runas. Konference un izstāde tiek rīkota sadarbībā ar Zviedrijas vēstniecību, Zviedru institūtu un Latvijas Nacionālo bibliotēku.

Par globālo partnerību:

Apzinoties vardarbības graujošo ietekmi, 2015.gadā pasaules līderi apņēmās līdz 2030. gadam novērst visa veida vardarbību pret bērniem ANO Ilgtspējīgas attīstības mērķu ietvaros (mērķis 16.2.). Gadu vēlāk ANO ģeneralsekretariāts izveidoja kustību “Globālā partnerība vardarbības pret bērniem novēršanai” (“Global Partnership to End Violence Against Children”) un izveidoja fondu, lai ieguldītu reālos risinājumos. Globālās partnerības mērķis ir veicināt sabiedrības izpratni par nepieciešamajām pārmaiņām, kā arī dalīties ar pētījumos balstītām metodēm un risinājumiem.

Par “Ceļa meklētāju” valstīm:

Globālā partnerība aicina valstis pievienoties “Ceļa meklētāju” (“Pathfinding Countries”) valstu kustībai - tā ir iniciatīva ar mērķi celt sabiedrības izpratni, veicināt valstu augstākā līmeņa politisko apņemšanos, aktīvu sadarbību un pētījumos balstītu prevencijas pasākumu ieviešanu. Zviedrija bija pirmā valsts, kas pievienojās globālajai iniciatīvai kā “Ceļa meklētāju” valsts, un šobrīd partnerībai pievienojušās 30 valstis. “Ceļa meklētāju” valstis izmanto INSPIRE septiņas stratēģijas vardarbības pret bērniem novēršanai. Plašāka informācija: www.end-violence.org.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI