DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
03. martā, 2020
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Drošība
2
2

LIDA ir realizējams ierosinājums, kā uzlabot situāciju Ieslodzījuma vietu pārvaldē

Publicēts pirms 3 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Latvijas Iekšlietu darbinieku arodbiedrība (LIDA) nosūtījusi vēstuli Ieslodzījuma vietu pārvaldes (IeVP) vadībai ar aicinājumu tikties un risināt vienu no IeVP darbiniekiem aktuālākajiem jautājumiem – atgriešanos pie 24 stundu dežūrmaiņām.

Vēstulē, kas adresēta IeVP priekšniecei I.Spurei, LIDA norāda, ka 2019. gadā veiktajā IeVP nodarbināto aptaujā secināts, ka 98% no aptaujātajiem vēlētos atgriezties 24 stundu darba režīmā. Apkopojot 2019. gadā LIDA veiktās anketēšanas rezultātus, ir skaidri redzams, ka darbiniekiem finansiāli izdevīgāks, pašsajūtai un ģimenēm labvēlīgāks, ir diennakts dežūrmaiņu grafiks. Pievienojot statistiku par amatpersonām, kuras pēc pārejas uz 12,5 stundu dežūrām aizgājuši no dienesta IeVP, un darba nespējas lapu sakaita straujo pieaugumu, pēc 2017. gada, var secināt, ka nepieciešama efektīva un tūlītēja rīcība.

Kā vienu no risinājumiem LIDA saskata atgriešanos pie diennakts dežūrām. Tādēļ tika veikta Latvijā spēkā esošo likumu normu analīze, kas attiecas uz amatpersonām ar summēto dienesta izpildes laiku. Pirmkārt, tika skatīts Iekšlietu ministrijas sistēmas iestāžu un Ieslodzījuma vietu pārvaldes amatpersonu ar speciālajām dienesta pakāpēm dienesta gaitas likums, kurā nav neviena ierobežojuma, kas aizliegtu strādāt diennakts dežūras. To norāda arī Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD), kur joprojām dienesta pienākumus pilda diennakts dežūrmaiņās. Otrkārt tika skatītas Darba likuma normas, un arī šajā likumā nav aizlieguma strādāt diennakts dežūras.

Tāpat LIDA norāda, ka diennakts dežūrmaiņu grafikā saskata vēl vienu lielu plusu - iespēju daļēji risināt vakanto vietu problēmu, ļaujot amatpersonām strādāt papildus darbu līdzšinējā dienesta vietā, līdzīgi kā 2019. gadā rīkojās Valsts policija (VP), piedāvājot nodarbinātajiem strādāt virsstundas, vienojoties par to apmaksu. Runājot ar IeVP darbiniekiem par iespēju strādāt papildus dienesta vietās, šāds piedāvājums raisīja lielu interesi. Kāds būtu ieguvums? Pirmkārt daļēji atrisinātu vakanto vietu problēmas. Otrkārt, IeVP nenāktos tērēt līdzekļus jaunu darbinieku apmācībai, sociālajām garantijām un formastērpu iegādei. Treškārt, amatpersonām būtu iespēja iegūt papildus finansiālos līdzekļus darbā, kur viņš ir profesionālis, nevis privātajā sektorā.

LIDA aicina IeVP vadību ņemt vērā nodarbināto – amatpersonu ar speciālo dienesta pakāpi – kuras dienesta pienākumus veic summētā darba laika ietvaros, pausto viedokli, un censties rast risinājumu aizvien pieaugošajai neapmierinātībai ar dežūrmaiņu organizāciju. Līdz ar to LIDA aicina IeVP organizēt divpusēju tikšanos ar mērķi apsvērt iespējamo atgriešanos pie 24 stundu dežūrmaiņām.

„Savā vēstulē mēs ne tikai norādījām uz, mūsuprāt, labāko radušās situācijas risinājumu, bet arī pamatoti argumentējām to, kādā veidā tā risināma un kāpēc tieši tā, norādot uz ieguvumiem un pamatojot savus argumentus ar konkrētiem skaitļiem. Protams, situācija ar darbinieku aizplūšanu ir aktuāla ne tikai IeVP, bet arī iekšlietu sistēmas dienestos, un mēs strādājam arī šajos virzienos.” situāciju komentē LIDA Valdes priekšsēdētājs A.Augustāns.

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI