DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
27. martā, 2013
Lasīšanai: 6 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: E-pakalpojumi

E-prasmju nedēļā Latvijā piedalījās vairāk nekā 42 tūkstoši iedzīvotāju

Publicēts pirms 11 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
E-prasmju nedēļā 2013 iespēju apgūt informācijas un komunikācijas tehnoloģiju sniegtās iespējas izmantojuši 42 690 iedzīvotāji visā Latvijā, līdz ar to Latvija jau ceturto gadu pēc kārtas ir viena no aktīvākajām nedēļas dalībniecēm. E-prasmju nedēļu Latvijā organizēja Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācija (LIKTA) kopā ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju (VARAM) un galvenajiem partneriem - SIA Lattelecom un A/S RIX Technologies.

E-prasmju nedēļa norisinājās visā Latvijā, un tajā piedalījās 114 novadi un pilsētas. Kopumā iedzīvotājiem tika piedāvāti 855 pasākumi, ko nodrošināja vairāk nekā 300 partneri: ministrijas, valsts aģentūras, uzņēmumi, bankas, skolas un universitātes, bibliotēkas, pašvaldību iestādes un nevalstiskās organizācijas.

VARAM valsts sekretāra vietnieks e-pārvaldes jautājumos Arnis Daugulis atzīmē: "Lielais E-prasmju nedēļas dalībnieku skaits apliecina iedzīvotāju interesi par dažādām e-iespējām, tai skaitā valsts un pašvaldību iestāžu piedāvātajiem e-pakalpojumiem. Aicinu arī turpmāk visas valsts iestādes, pašvaldības un uzņēmējus būt radošiem jaunu e-iespēju veidošanā, savukārt iedzīvotājiem - būt prasmīgiem un uzdrošināties izmantot radītās e-iespējas ikdienā."

Vislielākais dalībnieku skaits bija vecumā līdz 24 gadiem (59%), bet iespējas apgūt jaunas zināšanas par tehnoloģijām aktīvi izmantojuši arī ekonomiski aktīvie iedzīvotāji no 25 līdz 64 gadu vecumam (35%) un seniori vecumā virs 65 gadiem (6%).

"Ir ļoti iepriecinoši, ka vairāk nekā puse E-prasmju nedēļas dalībnieku bijuši skolēni un studenti. Šogad īpašs uzsvars E-prasmju nedēļā tika vērsts tieši uz jauniešu piesaisti un informēšanu par karjeras iespējām IKT jomā. Neraugoties uz to, ka Latvijā ik gadu augstskolu absolvē ap 1000 jauno speciālistu, mēs kā nozare aizvien vairāk saskaramies ar darbaspēka trūkumu. Lielā jauniešu aktivitāte E-prasmju nedēļā ir apliecinājums, ka varam cerēt uz daudz labiem speciālistiem nākotnē," saka LIKTA prezidente Signe Bāliņa.

Aktīvi E-prasmju nedēļas dalībnieki bija arī dažādās sfērās nodarbinātie iedzīvotāji (27%), kā arī pensionāri (9%) un darba meklētāji (8%).

"Priecē, ka E-prasmju nedēļas laikā tika ne tikai īstenotas īstermiņa aktivitātes, bet arī uzsākti ilgtermiņa projekti un kampaņas, kas sniegs ilgtspējīgu ieguldījumu gan individuālā, gan valstiskā līmenī. No šī gada programmas tēmām vēlos izcelt sabiedrībā tik aktuālo jautājumu par konkurētspējas celšanu riska grupās – jauniešu un senioru vidū –, kā arī aktivitātes digitālās plaisas mazināšanai starp dažādām vecuma grupām, pilsētām un lauku reģioniem. Šī gada plašajā programmā tika radoši, iedvesmojoši un noteikti sekmīgi īstenots nozares dalībnieku uzdevums palīdzēt līdzcilvēkiem iekļauties e-sabiedrībā un apgūt e-prasmes," skaidro Lattelecom valdes priekšsēdētājs Juris Gulbis.

"Lai gan cāļus neskaita pavasarī, E-prasmju nedēļa Latvijas IKT nozarei ik pavasari ir atskaites brīdis, kad varam visas nedēļas garumā koncentrētā veidā uzzināt par visu jauno, ko nozare piedāvā sabiedrībai, novērtēt, kā progresējušas sabiedrības e-rīku un iespēju izmantošanas prasmes, kā arī pasākumos identificēt, kā gadu no gada mainās sabiedrības intereses. Ir gandarījums ne vien par to, ka ik gadu E-prasmju nedēļas  dalībnieku skaits palielinās, bet arī par to, ka sabiedrība kļūst prasīgāka un e-prasmju nedēļas pasākumu organizatoriem ir jāprot identificēt aktualitātes, kas piesaistītu arvien lielāku interesentu pulku, " uzsver A/S RIX Technologies valdes locekle Eva Butāne.

Aktivitātes E-prasmju nedēļas dalībniekiem bija pieejamas gan klātienē, gan tiešsaistē. Lai uzskaitītu dalībniekus, kuri piedalījušies kādā no E-prasmju nedēļas tiešsaistes aktivitātēm un gūtu priekšstatu par viņu paradumiem interneta lietošanā, visa Eiropā norisinājās Get Online Week 2013 aptauja, no Latvijas tajā reģistrējās 5782 dalībnieki. Get Online Week 2013 aptaujas rezultāti liecina, ka no visiem strādājošajiem  aptaujas dalībniekiem  89% ikdienas darbam izmanto datoru un internetu. Savukārt no pensionāriem katru dienu internetu lieto 28%, dažas reizes nedēļā vai retāk – 50%, bet 23 %  senioru pirmo reizi ar internetu iepazinās tieši šā gada E-prasmju nedēļas laikā.

E-prasmju nedēļas ietvaros tika atklāta reģistrācija arī "Pieslēdzies, Latvija!" bezmaksas datorapmācībām senioriem, kas notiks jau piekto gadu. Jau pirmajā nedēļā dalībai "Pieslēdzies, Latvija!" projektā pieteikušies 500 cilvēki. No 18.marta līdz oktobrim ikviens interesents pēc 50 gadu vecuma var pieteikties bezmaksas datorapmācībām, kas norisināsies no maija līdz novembrim visā Latvijā, zvanot uz bezmaksas tālruni 80000822 (darba dienās, no plkst. 8:00 līdz 17:00), kā arī pašiem vai ar kāda datorpratēja palīdzību, aizpildot pieteikumu www.piesledzieslatvija.lv. Arī skolotāji aicināti pieteikties, zvanot uz norādīto kontakttālruni.

E-prasmju nedēļas laikā LIKTA, VARAM, Ekonomikas ministrija, Izglītības un zinātnes ministrija, Labklājības ministrija, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera, Latvijas atvērto tehnoloģu asociācija un Latvijas Interneta asociācija parakstīja arī memorandu par sadarbības veicināšanu e-prasmju attīstībai Latvijā. Parakstot memorandu, valsts un nevalstiskā sektora pārstāvji, kā arī uzņēmēji vienojās sadarboties četros virzienos: IKT apmācība atbilstoši darba tirgus prasībām, jauniešu piesaiste IKT jomai, interaktīvs un mūsdienīgs mācību process un izglītošana par digitālo prasmju nepieciešamību. Sadarbība paredz ievērot arī prioritāros virzienus, kas definēti tādos Eiropas Savienības un Latvijas attīstības dokumentos kā Latvija 2030, Nacionālais attīstības plāns 2014-2020, Informācijas sabiedrības pamatnostādnēs, Digitālā programma Eiropai, The Grand Coalition for digital jobs creation un LIKTA harta.

Plašāka informācija par E-prasmju nedēļu 2013 Latvijā un tās ietvaros rīkotajiem pasākumiem pieejama mājas lapā www.eprasmes.lv.

Papildu informācijai:
LIKTA birojs
Tālrunis: 67311821
E-pasts: eprasmes@likta.lv
www.eprasmes.lv

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI