SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
13. septembrī, 2022
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Stājas spēkā
TĒMA: Energoresursi
2
2

Jāizvēlas, kā veikt norēķinus par dabasgāzi

Stājas spēkā 13.09.2022.

FOTO: Freepik.

Ar grozījumiem dabasgāzes tirdzniecības un lietošanas noteikumos, kas stājas spēkā 13. septembrī, tiek nodrošināts normatīvais regulējums pārejai no izlīdzinātā maksājuma uz ikmēneša norēķinu par faktiski patērēto dabasgāzi metodi.

Šādas izmaiņas Ministru kabineta 2017. gada 7. februāra noteikumos Nr. 78 “Dabasgāzes tirdzniecības un lietošanas noteikumi” bija nepieciešamas, jo 2022. gada 25. augustā publiskais tirgotājs, t. i., akciju sabiedrība “Latvijas gāze”, nāca klajā ar paziņojumu, ka 15. septembrī stāsies spēkā izmaiņas publiskā tirgotāja norēķinu kārtībā par dabasgāzi mājsaimniecībām, paredzot, ka saviem klientiem vairs netiks piedāvāts izlīdzinātā maksājuma norēķinu veids. Turpmāk visiem jaunajiem mājsaimniecību klientiem publiskais tirgotājs uzreiz piedāvās saņemt ikmēneša rēķinu, savukārt esošajiem mājsaimniecību klientiem norēķinu veida maiņa notiks pakāpeniski, līdz šīgada nogalei.

Līdz ar pāreju no izlīdzinātā maksājuma uz ikmēneša norēķinu par faktiski patērēto dabasgāzi metodi saistītajam lietotājam būs iespēja katru mēnesi, saņemot rēķinu, redzēt, cik daudz dabasgāzes attiecīgajā mēnesī ir patērēts, kā arī, cik attiecīgajā mēnesī ir jāmaksā, norādīts likumprojekta anotācijā. Tāpat katru mēnesi arī būs uzskatāmi norādīts valsts atbalsta apmērs, kas tiek piemērots noteiktajā laikposmā.

Gadījumā, ja saistītais lietotājs tomēr vēlēsies saglabāt izlīdzinātā maksājuma norēķinu metodi, publiskā tirgotāja pienākums ir saglabāt šo norēķinu veidu, nodrošinot skaidru komunikāciju un nosacījumus šīs norēķina metodes saglabāšanai.

Ar grozījumiem paredzēts, ka publiskā tirgotāja klienti līdz 2023. gada 31. martam varēs izvēlēties veikt norēķinus par patērēto dabasgāzi pēc izlīdzinātā vai ikmēneša maksājuma, lai lietotājiem līdz pilnīgai dabasgāzes tirgus atvēršanai, kas paredzēta no 2023. gada 1. maija, varētu nodrošināt gala rēķinu izrakstīšanu un nosūtīšanu.

Publiskajam tirgotājam jāinformē saistītie lietotāji par norēķinu veida maiņu un iespēju no tās atteikties ne vēlāk kā 30 dienas pirms norēķinu veida maiņas.

Grozījumi MK noteikumos Nr. 78 paredz: “Ja dabasgāzes vidējais ikmēneša patēriņš gazificētajā objektā 12 mēnešu periodā ir līdz 42 kilovatstundām/mēnesī (4 kubikmetriem/mēnesī, ieskaitot), publiskais tirgotājs nepiemēro maksu par rēķina nosūtīšanu pa pastu.”

Tāpat šī maksa netiek piemērota lietotājiem, kuru patēriņš pārsniedz iepriekš norādīto slieksni laikposmā no grozījumu spēkā stāšanās brīža līdz 2022. gada 31. decembrim. Ir norādīts šāds slieksnis, jo līdz 42 kilovatstundām jeb 4 kubikmetriem mēnesī dabasgāze tiek izmantota ēdiena pagatavošanas nolūkos. Lai patērētās dabasgāzes maksājums nebūtu līdzīgā summā kā rēķina nosūtīšanas pa pastu izmaksas vai neveidotu lielu daļu no kopējā maksājuma, turpmāk maksa par rēķina nosūtīšanu netiks piemērota.

Līdz ar jauno regulējumu tiek ieviests arī maksas par patērēto dabasgāzi samazinājuma kompensācijas mehānisms – gadījumi, kuros dabasgāzes tirgotājam tiek kompensēti negūtie ieņēmumi (ieskaitot pievienotās vērtības nodokli), kas rodas, piemērojot atlaidi maksai par patērēto dabasgāzi.

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU