SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
27. jūlijā, 2022
Lasīšanai: 13 minūtes
RUBRIKA: Skaidrojums
TĒMA: Energoresursi
17
17

Kā izvēlēties saviem patēriņa paradumiem atbilstošāko elektroenerģijas tirdzniecības piedāvājumu

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Apstākļos, kad elektroenerģija kļuvusi ļoti dārga, tie ir būtiski izdevumi katrai mājsaimniecībai, tādēļ īpaši jāraugās, lai izvēlētais elektrības tirgotājs, līguma un norēķinu veids atbilstu individuālajiem elektroenerģijas patēriņa ieradumiem.

FOTO: Freepik

Laikā, kad vērojams straujš elektroenerģijas pieaugums, ir jāpievērš īpaša uzmanība, lai izvēlētais elektrības tirgotājs, līguma un norēķinu veids atbilstu individuālajiem elektroenerģijas patēriņa ieradumiem. LV portāls ir apkopojis Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) un Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) informāciju par atšķirībām elektroenerģijas maksājumos, elektroenerģijas līgumu veidiem un ieteikumus, kā izvēlēties patēriņa paradumiem atbilstošāko elektroenerģijas tirdzniecības piedāvājumu.

Aktīvāk tiek meklēti jauni risinājumi, kā ietaupīt

Fiksētas elektroenerģijas cenas līgumu īpatsvars mājsaimniecību segmentā kopumā veido 60%, mainīgas cenas līgumu izvēlējušies 16% mājsaimniecību, savukārt universālo pakalpojumu – 24%, liecina Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) šīgada pirmā ceturkšņa dati. Salīdzinot ar 2021. gada pirmo ceturksni, fiksētās cenas līgumu īpatsvars ir pieaudzis, mainīgās cenas – saglabājies aptuveni tāds pats, turpretī universālā pakalpojuma – samazinājies.

Kā norāda SPRK priekšsēdētāja Alda Ozola: “Kopš elektroenerģijas tirgus atvēršanas mājsaimniecībām 2015. gadā, iedzīvotāji var izvēlēties elektroenerģijas tirgotāju un atbilstošāko piedāvājumu. Kamēr cenas ir zemas, tikmēr mēs par saviem rēķiniem tik daudz neuztraucamies. Kad cenas pieaug, aktīvāk meklējam iespējas samazināt elektroenerģijas izmaksas. Kopumā jāteic –, kopš tirgus atvēršanas, lietotāji kļuvuši izglītotāki un ir gatavi meklēt risinājumus, kā gudrāk ietaupīt. Vieni cenšas ekonomēt elektroenerģijas patēriņu, citi maina elektroenerģijas tirgotāju vai veic abas darbības kopā.”

“Apstākļos, kad elektroenerģija kļuvusi ļoti dārga, tie ir būtiski izdevumi katrai mājsaimniecībai, tādēļ īpaši jāraugās, lai izvēlētais elektrības tirgotājs, līguma un norēķinu veids atbilstu individuālajiem elektroenerģijas patēriņa ieradumiem. Ja tiek nolemts mainīt elektroenerģijas tirgotāju, noteikti rūpīgi jāizskata līgums –, kāda būs elektroenerģijas cena, kāds būs tās noteikšanas mehānisms, līguma minimālais termiņš un vai, no tā atsakoties, ir paredzēts līgumsods,” mudinot elektroenerģijas lietotājus būt vērīgiem, uzsver Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) vadītāja Baiba Vītoliņa.

Ja tiek nolemts mainīt elektroenerģijas tirgotāju, noteikti rūpīgi jāizskata līgums –, kāda būs elektroenerģijas cena, kāds būs tās noteikšanas mehānisms, līguma minimālais termiņš un vai, no tā atsakoties, ir paredzēts līgumsods.

Kāpēc atšķiras elektroenerģijas rēķini?

Nereti iedzīvotāji ir neizpratnē par krasi atšķirīgiem elektroenerģijas rēķiniem. Kas ietekmē šīs atšķirības?

Kopējo lietotāja maksājumu rēķinā veido:

 • elektroenerģijas cena (atkarīga no izvēlētā tirgotāja piedāvājuma);
 • SPRK regulētie un apstiprinātie sistēmas pakalpojumu tarifi;
 • obligātās iepirkuma un jaudas komponentes;
 • valstī noteiktais pievienotās vērtības nodoklis.

Faktori, kuri ietekmē maksājumu par elektroenerģiju, ir arī patēriņš, elektrotīkla pieslēguma parametri (1 vai 3 fāzes), aizsargātā lietotāja esība mājsaimniecībā.

Mājsaimniecības lietotājs var pirkt elektroenerģiju no vairāk nekā desmit tirgotājiem, izvēloties vienu no trim atšķirīgu veidu līgumiem:

 • līgumu ar mainīgu cenu;
 • līgumu ar fiksētu cenu;
 • līgumu par universālo pakalpojumu.

Ar ko tie savstarpēji atšķiras, un kas jāņem vērā, lai izvēlētos sev atbilstošāko?

Fiksētas cenas līgums

Fiksēta cena ir nemainīga noslēgtā līguma noteiktajā periodā (parasti – uz 12 vai vairāk mēnešiem), neatkarīgi no tā, kad elektroenerģija tiek patērēta – darbadienā, naktī, rīta stundās vai brīvdienās. Līdz ar to lietotājam nav vajadzības regulāri sekot līdzi elektroenerģijas cenu izmaiņām, kā tas ir mainīgas (biržas) cenas gadījumā, kad ir nepieciešama lietotāju uzmanība, pielāgojot savus patēriņa paradumus. Tas rada stabilitāti izmaksu prognozējamībā un pasargā gadījumos, kad cena biržā pieaug, tomēr vienlaikus nedod iespēju ietaupīt, ja biržā cena samazinās.

Fiksētas cenas līgums rada stabilitāti izmaksu prognozējamībā un pasargā gadījumos, kad cena biržā (mainīga cena) pieaug, tomēr vienlaikus nedod iespēju ietaupīt, ja biržā cena samazinās.

Ilgākā laikposmā fiksēta cena līguma darbības periodā var būt augstāka par biržas cenu gadījumos, ja biržā cena ilgāku laiku samazinās.

Īpaši vērīgiem jābūt arī līguma slēgšanas brīdī – tirgotāji tajā mēdz iestrādāt tiesības vienpusēji mainīt elektroenerģijas cenu vairākas reizes gadā, piemēram, ja biržā cena ilgstoši ir augsta. Iespējams arī līgumsods par līguma pirmstermiņa izbeigšanu, mainot produktu vai tirgotāju.

Laikā, kad enerģijas cenu līmenis palielinās, no lietotājiem visvairāk tiek saņemtas sūdzības par fiksētas cenas līgumiem.

“Laikā, kad enerģijas cenu līmenis palielinās, no lietotājiem visvairāk saņemam sūdzības par fiksētas cenas līgumiem. Piemēram, gadījumos, kad pēc trim mēnešiem fiksētas cenas pakalpojuma cena tiek palielināta. Visbiežāk tirgotāji līgumā ir paredzējuši iespēju līguma darbības laikā cenu pārskatīt, līdz ar to lietotāji, noslēdzot līgumu, piekrīt iespējamai cenu pārskatīšanai,” uzsver A. Ozola, aicinot būt vērīgiem un rūpīgi iepazīties ar līguma nosacījumiem.

Īpaši vērīgiem jābūt līguma slēgšanas brīdī – tirgotāji tajā mēdz iestrādāt tiesības vienpusēji mainīt elektroenerģijas cenu vairākas reizes gadā, piemēram, ja biržā cena ilgstoši ir augsta.

Vienlaikus jānorāda, ka ir iespējams izvēlēties starp divām norēķinu metodēm – izlīdzināto maksājumu un rēķinu.

Vienā gadījumā norēķini notiek pēc faktiskā patēriņa (rēķina summa katru mēnesi ir atšķirīga), otrā – pēc aplēstā patēriņa (rēķina summa katru mēnesi ir vienāda). Tomēr kopējās izmaksas ar abām norēķinu metodēm ir vienādas, jo reizi gadā izlīdzinātajam maksājumam tiek veikts pārrēķins pēc faktiskā patēriņa.

Par starpību, kas radusies starp faktisko un iepriekš aplēsto (prognozēto) patēriņu, attiecīgi tiek palielināti vai samazināti nākamie izlīdzinātie maksājumi. Lai nerastos domstarpības, izlīdzinātā maksājuma gadījumā rūpīgi jāseko līdzi elektroenerģijas patēriņa izmaiņām un būtisku patēriņa izmaiņu gadījumā jāinformē tirgotājs, aicinot pārskatīt patēriņa aplēsi (prognozi).

Mainīgas cenas jeb biržas līgums

Lietotājiem, kuri lielāko daļu elektroenerģijas patērē, sākot no plkst. 23.00 līdz 6.00, vai brīvdienās jebkurā diennakts stundā un kuru elektroenerģijas patēriņš ir virs 400 kWh/mēn., būs būtiski ieguvumi. Vienlaikus elektroenerģijas tirgotājiem norēķini par biržas cenu ir saistīti ar zemākiem riskiem. Līdz ar to administratīvās izmaksas, kas ietver risku samazināšanu, ir zemākas, tādējādi ilgtermiņā biržas cena ir izdevīgāka. Piemērojot savus patēriņa paradumus biržas cenai, proti, patēriņu pārceļot uz laiku, kad elektroenerģija biržā ir lētāka, lietotājiem ir iespējams samazināt savu rēķinu. Būtiski, ka tirgotāji šim līgumam parasti nepiemēro maksu par līguma pirmstermiņa izbeigšanu.

Piemērojot savus patēriņa paradumus biržas cenai, proti, patēriņu pārceļot uz laiku, kad elektroenerģija biržā ir lētāka, lietotājiem ir iespējams samazināt savu rēķinu.

Tomēr jābūt gatavam uzņemties cenas svārstības riskus, tostarp ilgstoši augstai cenai, ko ietekmē notikumi tirgū, kā arī regulāri jāseko elektrības cenai Nord Pool biržas Latvijas cenu zonā (šobrīd tā darbojas pēc Skandināvijas laika zonas, tāpēc uzrādītais laiks no Latvijas laika atšķiras par stundu). Tajā iespējams redzēt nākamās dienas cenas katrai diennakts stundai. Sekot līdzi cenas izmaiņām palīdz aplikācija, kuru var instalēt viedtālrunī, kā arī ir iespējams saņemt cenas savā telefonā katru dienu.

Jābūt gatavam uzņemties cenas svārstības riskus, tostarp ilgstoši augstai cenai, ko ietekmē notikumi tirgū, un regulāri jāseko elektrības cenai Nord Pool biržas Latvijas cenu zonā.

Elektroenerģijas cena nakts stundās dažkārt sasniedz pat divas reizes zemāku cenu. Kāpēc? Liela daļa patērētāju, tai skaitā energointensīvu ražošanas uzņēmumu, dienas laikā patērē daudz vairāk elektroenerģijas nekā naktī. Tādēļ naktī pieprasījums pēc elektroenerģijas samazinās, un vienlaikus samazinās arī cena.

Universālais pakalpojums

Universālā pakalpojuma īpatsvars arvien samazinās. Svarīgi norādīt, ka universālais pakalpojums, atveroties mājsaimniecību tirgum 2015. gada 1. janvārī, tika piemērots visām tām mājsaimniecībām, kuras tajā brīdī nebija izdarījušas izvēli par labu citam produktam vai tirgotājam. Universālā pakalpojuma gadījumā elektroenerģijas maksa ir fiksēta 12 mēnešiem un atšķirībā no citu veidu līgumiem neparedz elektroenerģijas cenu pārskatīšanu gada laikā un maksu par līguma pirmstermiņa izbeigšanu. Saskaņā ar pastāvošo regulējumu visiem tirgotājiem, kuri apkalpo mājsaimniecības, ir pienākums savā piedāvājumā iekļaut arī universālo pakalpojumu. 

Universālā pakalpojuma gadījumā elektroenerģijas maksa ir fiksēta 12 mēnešiem un atšķirībā no citu veidu līgumiem neparedz elektroenerģijas cenu pārskatīšanu gada laikā un maksu par līguma pirmstermiņa izbeigšanu.

Jāņem vērā, ka parasti šis pakalpojums ir dārgāks par citiem tirgū pieejamajiem, jo tirgotājam tas nozīmē pienākumu sniegt pakalpojumu par fiksēto cenu 12 mēnešus, bet tajā laikā var krasi mainīties cenas biržā. Tomēr brīdī, kad strauji kāpa cenas biržā, šī pakalpojuma lietotāji bija ieguvēji, ņemot vērā, ka tirgotāji universālajā pakalpojumā nedrīkst pārskatīt cenu.

SPRK un PTAC ieteikumi, izvēloties elektroenerģijas tirgotāju

 • Pakalpojuma (produkta) maiņu pie esošā tirgotāja var veikt katru mēnesi līdz 31. datumam, savukārt tirgotāju maiņu – līdz 15. datumam. Ar elektroenerģijas tirgotājiem, kuri apkalpo mājsaimniecības, iespējams iepazīties AS “Sadales tīkls” tīmekļvietnē. Ar visiem reģistrētajiem elektroenerģijas tirgotājiem (arī tiem, kuri apkalpo tikai juridiskās personas vai aktīvu darbību vēl nav attīstījuši) var iepazīties SPRK tīmekļvietnē.
 • Ir būtiski ņemt vērā elektroenerģijas patēriņa apjomu un paradumus. Iespēju salīdzināt tirgotāju piedāvājumus sniedz virtuālie kalkulatori, piemēram, www.energija24.lv vai www.elektroenergija.lv.
 • Kalkulatori neņem vērā visus aspektus, kuri ietekmē maksājumu. Lai pārliecinātos par izvēlētā piedāvājuma izdevīgumu, ieteicams to salīdzināt ar SPRK izstrādāto indikatoru, kas norāda vidējo svērto cenu elektroenerģijas tirgū gan mājsaimniecības lietotājiem, gan juridiskām personām.
 • Jānoskaidro, vai attiecīgais elektroenerģijas tirgotājs ir pievienojies Būvniecības informācijas sistēmai ALDIS valsts atbalsta sniegšanai atsevišķām elektroenerģijas lietotāju grupām (ne visi elektroenerģijas tirgotāji piedalās atbalsta programmās). Detalizētāka informācija pieejama šeit.
 • Jāiepazīstas ar tirgotāju piedāvājumu tīmekļvietnēs un jāizpēta līgumu projekti. Piemēram, tirgotāji, piedāvājot “pievilcīgu” cenu, visbiežāk paredz, ka līgumu var slēgt uz ilgāku termiņu, bet līguma laušanas gadījumā var piemērot sankcijas. Jāpievērš uzmanība, kādas komponentes tirgotājs ir iekļāvis elektroenerģijas cenā, proti, vai norādītā cena par 1 kWh ietver obligāto iepirkuma komponenti, maksu par elektroenerģijas sadalīšanu un pievienotās vērtības nodokli.
 • Uzrunājot izvēlēto komersantu, jānorāda adrese, kurā tiks saņemts pakalpojums.
 • Pēc piedāvājuma saņemšanas rūpīgi jāizlasa līgums, pārliecinoties, ka tas atbilst vēlamajiem nosacījumiem. Būtiski pievērst uzmanību, vai tajā nav iekļauti nevajadzīgi papildpakalpojumi. Jāņem vērā līgumā iekļautās iespējamās soda sankcijas līguma laušanas gadījumā, kā arī tirgotāja tiesības pārskatīt elektroenerģijas cenu līguma darbības laikā. Plašāka informācija pieejama šeit.
 • Neskaidrību gadījumā iedzīvotāji aicināti vērsties SPRK vai PTAC.

SPRK un PTAC infografika.

Labs saturs
17
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI