SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
10. decembrī, 2021
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Skaidrojums
TĒMA: Nodokļi
1
6
1
6

Dāvanu sūtījumi no valstīm ārpus ES jādeklarē

Publicēts pirms 2 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Ir jādeklarē jebkurš sūtījums no jebkuras valsts, kura nav ES dalībvalsts, tai skaitā Apvienotās Karalistes. Ja sūtījums ir norādīts kā dāvana, kuras vērtība nepārsniedz 45 eiro, tiek piemērots atbrīvojums no muitas nodokļa un PVN.

FOTO: Freepik

Tuvojoties Ziemassvētkiem, Valsts ieņēmumu dienests atgādina, ka visas dāvanas, kuras iedzīvotāji saņem sūtījumos no valstīm ārpus Eiropas Savienības, ir jādeklarē. Deklarācija muitā ir jāiesniedz par visiem sūtījumiem, neatkarīgi no preču vērtības. Preču vērtība tiek ņemta vērā nodokļu atbrīvojumam. Ja sūtītajā dāvanā preču vērtība nepārsniedz 45 eiro, nodokļi nav jāmaksā, bet, ja to vērtība ir lielāka, saņemot sūtījumu, ir jāsamaksā nodokļi.

Prasība deklarēt visus sūtījumus Eiropas Savienībā (ES) ir spēkā no 2021. gada 1. jūlija, un tā attiecas uz sūtījumu saņemšanu no jebkuras valsts, kura nav ES dalībvalsts, tai skaitā no Apvienotās Karalistes, Norvēģijas, Šveices.

No pasta operatora saņemot ziņu par muitojamu sūtījumu, persona var izvēlēties, vai deklarāciju muitā iesniegs pati, vai šo pienākumu uzticēs pasta operatoram.

Ja deklarāciju persona vēlas iesniegt pati, izmantojot Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Elektroniskās deklarēšanas sistēmu (EDS), ir jāzina, kas ir sūtījumā. To var noskaidrot, vai nu, pajautājot dāvanas nosūtītājam, vai, vēršoties pie pasta operatora, piemēram, savā pasta nodaļā, ja piegādātājs ir VAS “Latvijas Pasts”.

Dāvanas nosūtītājs pavaddokumentā norāda ziņas par sūtījuma saturu, līdz ar to informācija par precēm sūtījumā ir attiecīgā pasta operatora – sūtījuma piegādātāja – rīcībā. Tāpēc lietderīgi apsvērt iespēju šajā gadījumā izmantot pasta operatora piedāvāto sūtījumu atmuitošanas maksas pakalpojumu.

Kad nosūtītājs pasta operatoram nodod sūtījumu, viņš aizpilda pavaddokumentu, kurā norāda  ziņas par sūtījuma veidu, saturu un vērtību. No tā, cik rūpīgi sūtījuma pavaddokumentā katru aili ir aizpildījis dāvanas nosūtītājs, ir atkarīgs, vai saņēmējs varēs saņemt sūtījumu ātri un bez liekiem apgrūtinājumiem. Piemēram, ja dāvanas nosūtītājs, kurš dzīvo Apvienotajā Karalistē, kā sūtījuma veidu pavaddokumentā ir atzīmējis nevis “Dāvana”, bet “Cits”, tas tiek klasificēts kā komerciāls sūtījums, par kuru jāmaksā nodokļi no pilnas sūtījuma vērtības un piegādes izmaksām.

Lai sūtījumam varētu piemērot atbrīvojumus no nodokļiem, pavaddokumentā nosūtītājam precīzi un korekti ir jānorāda preču vērtība muitas vajadzībām.

  • Ja dāvinājuma sūtījuma vērtība nepārsniedz 45 eiro, tiek piemērots atbrīvojums no muitas nodokļa un pievienotās vērtības nodokļa (PVN).
  • Ja preču vērtība ir no 45 eiro līdz 150 eiro, ir jāmaksā PVN, bet, ja pārsniedz 150 eiro, jāmaksā PVN un muitas nodoklis.

Nodokļu aprēķina bāzē par dāvanām nav jāiekļauj piegādes izmaksas. Aizpildot VID EDS vienkāršoto importa muitas deklarāciju pasta sūtījumiem, tajā ir jānorāda tikai preču vērtība, aile “Piegādes izmaksas” ir jāatstāj tukša.

Papildus jāņem vērā, ka uz priekšmetiem, kuri saņemti kā dāvanas, attiecas tiesību aktos noteiktie pārvietošanas ierobežojumi un aizliegumi.

Plašāku informāciju par pasta sūtījumu muitošanu, kā arī par alkoholisko dzērienu, tabakas izstrādājumu un smaržu daudzumu, kam dāvanu sūtījumā tiek piemērots atbrīvojums no nodokļiem, aicinām skatīt VID tīmekļvietnes sadaļu “Pasta sūtījumi”.

Instrukcija deklarācijas aizpildīšanai VID EDS – “Kā aizpildīt Importa muitas deklarācijas pasta sūtījumiem (dāvanām)” – ir pieejama sadaļā “Sūtījumu muitošana un saņemšana”. Savukārt par precēm, uz kurām attiecas ierobežojumi vai aizliegumi, aicinām lasīt VID tīmekļvietnes sadaļu “Ierobežojumi un aizliegumi preču pārvietošanai”.

Labs saturs
6
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI