SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
09. janvārī, 2019
4
4

Kā uzlabos veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību 2019. gadā

Publicēts pirms 4 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Lai turpinātu veselības nozarē uzsāktās reformas un nodrošinātu iedzīvotājiem labāku izmeklējumu un speciālistu konsultāciju pieejamību, kā arī celtu veselības aprūpes pakalpojumu kvalitāti, šogad ir nodrošināts par 40,8 miljoniem eiro lielāks finansējums nekā pērn. Kopumā strukturālu reformu turpinājumam ar Eiropas Komisijas atļauju tiks izmantoti papildu 154,2 miljoni eiro, kas rezervēti uz budžeta deficīta pieauguma rēķina.

Veselības nozares reformu turpināšanai pieejamo finansējumu 154,2 miljonu eiro apmērā 2019. gadā plānots sadalīt šādiem reformu pasākumiem:

 • 57,54 miljoni eiro veselības aprūpes pakalpojumu pieejamības uzlabošanai un rindu mazināšanai;
 • 29,22 miljoni eiro onkoloģisko saslimšanu diagnostikas un ārstēšanas pieejamības uzlabošanai;
 • 16,48 miljoni eiro infekcijas slimību izplatības mazināšanai;
 • 15,43 miljoni eiro primārās veselības aprūpes sistēmas kvalitātes un pieejamības uzlabošanai;
 • 10,46 miljoni eiro kardiovaskulārās saslimstības mazināšanai un slimību ārstēšanas efektivitātes uzlabošanai;
 • 6,93 miljoni eiro ārstniecības iestāžu līmeņu reformai;
 • 3,87 miljoni eiro rehabilitācijas pakalpojumu stratēģiskajam iepirkumam;
 • 6,31 miljons eiro psihiskās veselības aprūpes uzlabošanai;
 • 7,96 miljoni eiro vides uzlabošanai un infrastruktūras efektivizēšanai.

Vairāk valsts apmaksātu konsultāciju un izmeklējumu

Attiecībā uz veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību lielākā finansējuma daļa ir paredzēta, lai uzlabotu ambulatoro un dienas stacionāra pakalpojumu pieejamību, kā arī palielinātu speciālistu sniegto konsultāciju apjomu. Tā rezultātā šogad nodrošinātas papildu:

 • 512 112 speciālistu konsultācijas;
 • 662 365 ambulatorie izmeklējumi;
 • 105 749 dienas stacionāra pakalpojumi;
 • 97 555 ambulatorās rehabilitācijas pakalpojumi;
 • 1036 endoprotezēšanas operācijas.

Īstenojot endoprotezēšanas rindu veidošanas pasākumus, tai skaitā precizējot rindu veidošanas kārtību, ārstniecības iestādēm apzināt rindā esošos pacientus, kā arī līgumos definējot kritērijus endoprotezēšanas operāciju veikšanai, mērķis ir panākt, ka ikviens rindā esošais pacients endoprotezēšanu saņemtu divu gadu laikā.

Starp plānotajiem pasākumiem ir arī Sāpju kabineta izveide (no 2019. gada 1. aprīļa), lai veicinātu darbspējīgo iedzīvotāju ātrāku atgriešanos darbā, HIV līdzestības kabineta izveide, kā arī laboratorisko pakalpojumu pieejamības uzlabošana un citi pasākumi.

Papildus tiks turpināta bioloģiskās terapijas nodrošināšana Krona slimības, čūlainā kolīta un psoriāzes pacientiem.

Uzlabota onkoloģisko saslimšanu diagnostika un ārstēšana

Onkoloģijas jomā šogad plānots:

 • turpināt uzlabot diagnostiku, padarot to kvalitatīvāku, precīzāku un ātrāku;
 • nodrošināt pacientiem personalizētu, mērķētu ārstēšanu;
 • uzlabot finanšu līdzekļu, kas saistīti ar pacienta atrašanos ārstniecības iestādēs, izlietojuma efektivitāti.

Finansējums novirzīts arī psihoemocionālā atbalsta dienas centra “Spēka avots” izveidei, lai nodrošinātu psihosociālu atbalstu onkoloģiskajiem pacientiem un viņu tuviniekiem no brīža, kad uzzināta diagnoze, kā arī akūtās ārstēšanas procesā.

Iecerēts arī turpināt strādāt pie Valsts pataloģijas centra izveides, lai ieviesu jaunās izmeklēšanas metodes ļaundabīgo audzēju diagnostikā un personalizētā ārstēšanā, kā arī tiktu paātrināts diagnozes noteikšanas laiks un tā rezultātā būtu iespēja precīzi noteikt audzēja veidu un piemeklēt efektīvāko ārstēšanas metodi.

Uzlabojumi paredzēti arī attiecībā uz vēža skrīninga programmas realizāciju, papildus veicot zarnu vēža skrīningu. Plānots turpināt pērn uzsākto pilotprojektu, kura ietvaros ģimenes ārstu praksēs aktīvāk iedzīvotāji tiek mudināti veikt profilaktiskos izmeklējumus.

Šogad plānota arī novecojušo medicīnas tehnoloģiju nomaiņa – paredzēta lineārā paātrinātāja iegāde Paula Stradiņa Klīniskajai universitātes slimnīcai (PSKUS), savukārt Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā (RAKUS) nepieciešams nomainīt 3 datortomogrāfijas iekārtas. Tāpat plānots iegādāties 2 ultrasonogrāfijas iekārtas, 3 magnētiskās rezonanses iekārtas, kā arī mamogrāfijas iekārtu un videocistoskopijas sistēmas komplektu.

Izmaiņas primārajā aprūpē

Runājot par primārās veselības aprūpes sistēmas kvalitātes un pieejamības uzlabošanu, plānots turpināt 2018. gadā iesākto ģimenes ārstu kvalitātes sistēmas reformu, lai turpinātu ģimenes ārstu darba kvalitātes rādītāju pārskatīšanu un uz pacientu un darba rezultātu vērstu motivācijas sistēmas izveidi. Tas sekmēs tieši primārās veselības aprūpes kā veselības aprūpes sistēmas pamata attīstību.

Tāpat plānots paplašināt jaundzimušo ģenētiski iedzimto slimību skrīningu, ieviest vējbaku 2. poti, kā arī valsts apmaksātu gripas vakcīnu bērniem līdz divu gadu vecumam un grūtniecēm.

Ārstniecības iestāžu reforma

Vairāki pasākumi paredzēti, lai īstenotu ārstniecības iestāžu līmeņu reformu. Plānots I un II līmeņa ārstniecības iestādēs nodrošināt neatliekamās palīdzības un plānveida stacionārās veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību, kā arī insulta vienību darbu IV līmeņa slimnīcās. Tāpat iecerēts RAKUS nodrošināt papildus deviņas speciālistu dežūras neatliekamās medicīniskās palīdzības, uzņemšanas nodaļas optimālam darbam. Uzlabojumi plānoti arī PSKUS paliatīvajā aprūpē, kā arī iecerēts III, IV un V līmeņa slimnīcās nodrošināt papildu pediatru kā tiešās pieejamības speciālistu.

Finansējums paredzēts arī rehabilitācijas pakalpojumu stratēģiskajam iepirkumam akūtās un subakūtās rehabilitācijas pakalpojumu nodrošināšanai. 

Psihiatra komandas attīstīšana

Psihiskās veselības aprūpes uzlabošanā no 2019. gada 1. aprīļa iecerēts attīstīt psihiatra komandas darbu ambulatorajā aprūpē. Šajā komandā būs iesaistāms psihologs, garīgās veselības aprūpes māsa un funkcionālie speciālisti (ergoterapeits, fizioterapeits u. tml.), tādējādi stiprinot pašreizējās psihiatriskās prakses un psihiatriskās prakses ambulatorajos centros.

Tāpat paredzēts uzlabot dienas stacionāra pakalpojumu pieejamību, paplašināt zāļu nodrošinājumu un nemedikamentozās ārstēšanas iespējas, kā arī uzlabot interešu izglītības pieejamību bērniem ar psihisku saslimšanu, lai atvieglotu ārstēšanās procesu.

Konkrēts paredzētais finansējums katrai sadaļai un plānoto pasākumu apraksts pieejams, iepazīstoties ar Veselības ministrijas sagatavoto informatīvo ziņojumu Par veselības reformas pasākumu īstenošanu 2019. gadā.

Labs saturs
4
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU