NORISES
>
Notikumi, problēmas, aktuālas tēmas
TĒMAS
24. septembrī, 2019
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Ziņa
TĒMA: Izglītība
6
6

Eiropas Zinātnieku naktī – randiņš ar cilvēkveidīgo robotu Popiju

Publicēts pirms 4 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Piektdien, 27. septembrī, 17 Latvijas pilsētās un novados notiks Eiropas Zinātnieku nakts pasākumi, kuru vadmotīvs šogad ir “Zinātne nākotnei”. Lai sniegtu iespēju iepazīties ar zinātnes sasniegumiem un zinātnieku darbu, durvis apmeklētājiem vērs zinātniskie institūti, augstskolas un citas iestādes vairāk nekā 40 norises vietās visā Latvijā.

Eiropas Zinātnieku nakts pasākumi Latvijā notiks jau 14. gadu pēc kārtas un būs pieejami daudzviet Latvijā. Apmeklētāji varēs ielūkoties laboratorijās, vērot eksperimentus, diskutēt ar zinātniekiem, piedalīties pētnieciskajās darbnīcās un citās izzinošās aktivitātēs, ziņo Valsts izglītības attīstības aģentūra.

Zinātnieku nakts pasākumos ieieja ir bez maksas. Informācija ir pieejama mājaslapā www.zinatniekunakts.lv. Vietnē pieejama arī Eiropas Zinātnieku nakts pasākumu programma.

Šogad Zinātnieku naktī īpaša uzmanība vērsta uz zinātnes sasniegumiem, kuri ietekmēs cilvēku dzīvi nākotnē. Piemēram, Latvijas Universitātes Zinātņu mājā ikviens varēs iepazīties ar cilvēkveidīgo robotu Popiju un programmēšanas darbnīcā izmēģināt, kā kontrolēt šo robotu un iesaistīt to mākslinieciskās aktivitātēs. Popijs radīts vienā no Francijas izcilākajiem zinātniskajiem centriem informātikas un robotikas jomā “Inria”.

Latvijas Universitātes Dabas mājā būs apskatāmi eksperimenti ar elekromagnētisko lauku un radiāciju, kā arī būs iespēja noskaidrot savu lībiešu alter ego – kas esi un kāds esi lībiešu valodā. Rīgas Stradiņa universitātes Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrā varēs izpētīt cilvēka ķermeni ar virtuālās realitātes briļļu palīdzību un pārbaudīt savu spēku ar airēšanas, slēpošanas un velobraukšanas ergometriem. Savukārt Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra izveidotajā “Mikrobioma labirintā” varēs izzināt cilvēka un vides mikroorganismu mijiedarbību, kā arī piedalīties spēlē “Ielaušanās šūnā”.

Latvijas Organiskās sintēzes institūtā Teikas rajonā, Rīgā, būs iespēja noskaidrot, kā notiek jaunu zāļu meklējumi un vērot ķīmijas eksperimentus. Kaimiņos esošajā Elektronikas un datorzinātņu institūtā zinātnieki interesentus iepazīstinās ar jaunumiem viedo automašīnu un dzelzceļu jomā, bet Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūtā varēs iepazīt koksnes pētīšanas metodes un izmantošanas veidus.

Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūts “Bior” šogad apmeklētājus gaidīs Tomes zivju audzētavā, Ķeguma novadā, kur varēs iepazīt jaunākās tehnoloģijas zivju audzēšanā, kā arī atklāt baktēriju daudzveidību dabā. Latvijas Lauksaimniecības universitātē Jelgavā varēs uzzināt par kiberbitēm kiberstropā jeb medus ieguves perspektīvām nākotnē, savukārt Daugavpils Universitātē būs iespēja iepazīt zvaigžņu pasauli, apmeklējot observatoriju.

Eiropas Zinātnieku nakts ir Eiropas Komisijas iniciēts pasākums, kas katru gadu septembra pēdējā piektdienā vienlaikus notiek vairāk nekā 30 valstīs un 300 pilsētās, lai saistošā veidā skaidrotu zinātnes sasniegumus, ļaujot ikvienam interesentam ielūkoties zinātnisko laboratoriju darba noslēpumos, skaidro Valsts izglītības attīstības aģentūra.

Latvijā Eiropas Zinātnieku nakti organizē Valsts izglītības attīstības aģentūra (VIAA) sadarbībā ar vadošajām Latvijas augstskolām un zinātniskajiem institūtiem.

Labs saturs
6
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI