NORISES
>
Notikumi, problēmas, aktuālas tēmas
TĒMAS
11. decembrī, 2018
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Ziņa
TĒMA: Politika
9
9

Apstiprināta kārtība, kādā publiskos VDK dokumentus

Publicēts pirms 5 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Pikets par VDK aģentu datu publiskošanu pie Saeimas 2018. gada 18. janvārī.

FOTO: Edijs Pālens, LETA

Apstiprināta kārtība, kādā Latvijas Nacionālajā arhīvā jau šomēnes būs pieejami ierobežotas pieejamības režīmā līdz šim glabātie Valsts drošības komitejas dokumenti, tostarp aģentu kartotēkas.

Valdība otrdien, 11. decembrī, apstiprinājusi izmaiņas Ministru kabineta noteikumos “Latvijas Nacionālā arhīva darbības noteikumi, paredzot kārtību, kādā tiks nodrošināta piekļuve Latvijas Nacionālā arhīva (LNA) tīmekļvietnē publicētajiem LPSR VDK dokumentiem un netieši ar VDK saistītiem dokumentiem.

LNA tam nodotos VDK dokumentus savā tīmekļvietnē publicēs līdz šī gada 31. decembrim. Interesentiem būs jāreģistrējas, lai VDK likuma un Vispārējās datu aizsardzības regulas prasību pārkāpuma gadījumā būtu iespējams identificēt personu. Savukārt LNA telpās VDK dokumenti būs izmantojami bez ierobežojumiem, ievērojot LNA noteikto dokumentu izmantošanas kārtību: iesniedzot rakstveida pieprasījumu un uzrādot personas identifikācijas dokumentu.

Fiziskai personai tīmekļvietnē “www.arhivi.gov.lv” būs jānorāda:

  • vārds, uzvārds;
  • personas kods, (ja nav personas koda – ārzemnieka identifikācijas kods, kas ierakstīts viņa personu apliecinošā dokumentā, un valsts, kura dokumentu izdevusi);
  • elektroniskā pasta adrese;
  • lietotāja vārds un parole;
  • VDK likumam atbilstošs dokumentu izmantošanas mērķis.

Ja interesents VDK dokumentus izmantos institūcijas vai juridiskās personas pilnvarojumā vai uzdevumā, tad papildus tai informācijai, kas jānorāda fiziskai personai, reģistrējoties VDK dokumentu izmantošanai LNA tīmekļvietnē, būs jānorāda:

  • institūcijas vai juridiskās personas nosaukums;
  • juridiskā adrese;
  • reģistrācijas numurs;
  • informācija par pilnvarojumu vai uzdevumu, t.sk. ziņas par pilnvarojuma vai uzdevuma dokumentu (ziņas par dokumenta autoru, dokumenta datumu, reģistrācijas numuru, nosaukumu, dokumenta saturu u. tml.).

Grozījumi MK noteikumos paredz, ka visos gadījumos, kad persona izmanto VDK dokumentu kopijas (tai skaitā arī LNA tīmekļvietnē publicētās) un veic fizisko personu datu apstrādi ārpus LNA telpām, persona ir atbildīga par iegūtās informācijas (tostarp fizisko personu personas datu) atbilstošu izmantošanu.

VDK likums nosaka, ka attiecībā uz VDK darbiniekiem, informatoriem un ar VDK darbību saistītām personām nav piemērojamas Vispārējā datu aizsardzības regulā noteiktās datu subjekta tiesības (tiesības labot datus, tiesības uz datu dzēšanu, t.i., tiesības “tikt aizmirstam” – tiesības ierobežot datu apstrādi, tiesības iebilst pret datu apstrādi), ciktāl tās var nepieļaut vai būtiski traucēt likuma mērķu sasniegšanu.

Labs saturs
9
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI