TĒMA: Ģimene

Kā atteikties no uzturlīdzekļiem

J
jautā:
21. janvārī, 2015
kika

Gribu atteikties no uzturlīdzekļiem, gribu bērna tēvam dot vēl vienu iespēju. Kā to var izdarīt?

A
atbild:
29. janvārī, 2015
Edīte Brikmane
LV portāls
Ieva Brante
juriste

Ja līdz šim uzturlīdzekļus saņēmāt no Uzturlīdzekļu garantiju fonda, no tiem var atteikties itin viegli. Uzturlīdzekļu garantiju fonda likuma 10.panta pirmās daļas 5.punkts paredz, ka fonda administrācija izbeidz uzturlīdzekļu izmaksu, ja iesniedzējs atteicies saņemt uzturlīdzekļus no Fonda, iesniedzot Fonda administrācijai iesniegumu. Iesniegumu var rakstīt brīvā formā, norādot datumu, no kura vēlaties atteikties no uzturlīdzekļu izmaksas.

Taču jāuzsver, ka bērna tēva parādsaistības pret valsti par līdz šim izmaksātajiem uzturlīdzekļiem no Fonda gan nebūs iespējams dzēst un tās jebkurā gadījumā būs jāatmaksā

Savukārt tiesas spriedumu par uzturlīdzekļu piedziņu gan nebūs iespējams atcelt. Kā norāda juriste Ieva Brante, šādā situācijā pēc būtības Civillikuma 179.panta pirmajā daļā noteiktais abu vecāku pienākums samērā ar viņu spējām un mantas stāvokli uzturēt bērnu nemainās. Un bērna tētim ir jāturpina nodrošināt savam bērnam vismaz valstī noteikto minimālo uzturlīdzekļu apmēru, kā tas ir noteikts Civillikuma 179.panta piektajā daļā

Ja bērna tēvs vēlas nodrošināties pret situāciju, ka pēc kāda laika uzkrājas uzturlīdzekļu parāds, ko piedzen tiesu izpildītājs, ieteicams tos formāli turpināt maksāt, kā tas ir noteikts tiesas spriedumā.