TĒMA: Ģimene

Aizbildnis var tiesas ceļā pieprasīt uzturlīdzekļus

J
jautā:
26. maijā, 2014
Jolanta Taurina-Logina

Sakiet, lūdzu, ja esmu aizbildne, kā man rīkoties – vai uzturlīdzekļi jāpieprasa no abiem vecākiem, ja ne, tad no kura tieši? Bērnam ir 1,5 gadi, aizbildnis esmu no bērna 4 mēnešu vecuma, trūcīgais statuss nesanāk, lai tiesas izdevumi būtu bezmaksas, un viens no bērna vecākiem ir mans dēls.

A
atbild:
26. maijā, 2014
Zaida Kalniņa
LV portāls
Juris Bārtulis
ģimenes tiesībās praktizējošs jurists

Civillikuma 179.panta pirmajā un otrajā daļā ir skaidri noteikts vecāku pienākums uzturēt bērnu. Šis pienākums uz tēvu un māti gulstas līdz laikam, kad bērns pats var sevi apgādāt un neizbeidzas arī tad, ja bērns ir šķirts no ģimenes vai nedzīvo kopā ar vienu no vecākiem vai abiem vecākiem. Ja vecākiem ir pārtrauktas vai atņemtas aizgādības tiesības, tas nenozīmē, ka bērna vecākiem būtu izbeidzies pienākums uzturēt savu bērnu.

Jums kā bērna aizbildnei ir tiesības tiesas ceļā prasīt uzturlīdzekļus un turklāt no abiem vecākiem.

Kā norāda ģimenes tiesībās praktizējošs jurists Juris Bārtulis, saskaņā ar Civilprocesa likuma 43.panta pirmās daļas 3.punktu prasītāji  prasībās par uzturlīdzekļu piedziņu bērnam ir atbrīvoti no tiesas izdevumu samaksas valsts ienākumos.