TĒMA: Ģimene

Uzturlīdzekļu saņemšanas nosacījumi

J
jautā:
10. maijā, 2014
inga abele

Labdien! Man ir divi bērni, izšķīrāmies, tiesa piesprieda bērnu tēvam maksāt 35 latus mēnesī par katru bērnu, bet viņš nemaksāja, tādēļ nevarēju izdzīvot un ar bērniem aizbraucām prom no Latvijas. Dzīvojam Anglijā nu jau 5 gadus, no bērna tēva nesaņemam alimentus visu šo laiku. Zvanu tiesas izpildītājam, viņš man atbild, ka viņam neesot oficiāla darbavieta, tādēļ nevar neko piedzīt, lai neuztraucoties, gan viņš kādreiz sāks oficiāli strādāt, tad dabūšu visu naudiņu no viņa atpakaļ. Vēlos vaicāt, vai man ir iespēja dabūt uzturlīdzekļus no valsts, ja neatrodos Latvijā, bet viņš dzīvo Latvijā?

A
atbild:
13. maijā, 2014
Laura Studente
LV portālam

Viens no tiesiskiem priekšnoteikumiem, lai persona varētu saņemt uzturlīdzekļus no Latvijas Uzturlīdzekļu garantiju fonda, ir apstāklis, ka iesniedzējs pastāvīgi dzīvo Latvijas Republikā un iesniedzējam šeit ir deklarēta dzīvesvieta. Uzturlīdzekļu garantiju fonda likuma 15.panta pirmajā daļā ir noteikts, ka, piemērojot šo likumu, uzskatāms - persona pastāvīgi dzīvo Latvijā, ja tā šeit uzturas ne mazāk kā sešus mēnešus kalendārā gada laikā. Savukārt likuma 13.pantā ir minēti apstākļi, kas ietekmē tiesības saņemt Latvijas valsts izmaksātos uzturlīdzekļus:

  1. bērns faktiski neatrodas iesniedzēja aprūpē;
  2. iesniedzējs vai bērns, par kuru veic uzturlīdzekļu izmaksas no Fonda, izbrauc no Latvijas Republikas uz pastāvīgu dzīvi ārvalstī, vai šīm personām nav deklarētas dzīvesvietas Latvijas Republikā;
  3. parādnieks maksā uzturlīdzekļus iesniedzējam;
  4. iesniedzējs saņem ārvalstī piešķirtu pabalstu vai citu materiālo palīdzību, kas pēc būtības ir līdzīga Latvijas Republikā no Fonda izmaksājamiem uzturlīdzekļiem, bērna, par kuru tiek veikta uzturlīdzekļu izmaksa no Fonda, uzturēšanai;
  5. tiesas nolēmums, uz kura pamata tiek veikta uzturlīdzekļu izmaksa no Fonda, ir zaudējis spēku, vai arī spēkā stājies jauns tiesas nolēmums par uzturlīdzekļu piedziņu bērna, par kuru tika veikta uzturlīdzekļu izmaksa no Fonda, uzturēšanai;
  6. iestājušies citi apstākļi, kas ietekmē tiesības saņemt uzturlīdzekļus.

Vairāk par šo tēmu varat lasīt LV portāla sagatavotajā skaidrojumā „Vai no valsts var saņemt uzturlīdzekļus, ja strādā ārzemēs?”