TĒMA: Ģimene

Uzturdošanas pienākums pilngadīgai meitai nav absolūts

J
jautā:
11. aprīlī, 2014
Mudīte Smiltena

Vai man 72 g. v. pensionārei ir jāuztur 45 g. veca meita-alkoholiķe, kura nestrādā jau kopš 1992.g. un kurai ir pārtrauktas aizgādības tiesības uz 16 g. v. dēlu, tas 2008.g. nodots manā aizbildnībā? Tiesa noraidīja manu prasību par viņas dzīvokļa lietošanas tiesību izbeigšanu un izlikšanu, jo viņa man piederošā divistabu dzīvoklī pierakstīta 1984.g. vēl kā bērns.

A
atbild:
15. aprīlī, 2014
Zaida Kalniņa
LV portāls
Juris Bārtulis
ģimenes tiesībās praktizējošs jurists

Jurists Juris Bārtulis, komentējot jautājumā aprakstīto situāciju, atzīst, ka Jums meita nav jāuztur.

Lai gan Civillikuma 179.panta pirmā daļa gan var tikt un tiek attiecināta arī uz pilngadīgām personām un normā vecuma robeža uzturdošanas pienākumam nav noteikta, taču šādu robežu noteic tiesu prakse un veselais saprāts.

Ja, piemēram, meita vērstos tiesā ar prasību par uzturlīdzekļu piedziņu no mātes, nav nekādu šaubu, ka, pastāvot šādiem faktiskajiem apstākļiem, kādi minēti situācijas aprakstā, tā tiks noraidīta.

J.Bārtulis attiecībā uz dzīvokli iesaka Jums lūgt pašvaldību anulēt meitas dzīvesvietas deklarāciju tiesiskā pamata trūkuma dēļ. Meita vairs nav bērns, turklāt jūsu starpā nav nedz īres, nedz cita līguma, kas noteiktu meitas tiesības minētajā adresē dzīvot.